
Begunjski Elan, ki se ukvarja s proizvodnjo smuči in druge smučarske opreme, se bo v prihodnjih letih povezal z novimi komercialnimi ali celo strateškimi partnerji. Le na ta način je namreč mogoče zagotoviti dolgoročen obstoj blagovne znamke in njen nadaljnji razvoj v obstoječem svetovnem trendu, ko je prodaja smučarske opreme v upadu in trg obvladuje nekaj velikih podjetij. "Potrebno je postati večji, se povezati še z ostalimi ponudniki in na ta način imeti celovito ponudbo in distribucijo," je po zaključku seje nadzornega sveta Elana povedal direktor krovne družbe Skimar Tevž Tavčar.
Elan za združevanje, ne za prevzem
Uprava Elana se že pogovarja s tremi potencialnimi partnerji, katerih imena zaenkrat ostajajo še skrivnost. Rezultati pa naj bi bili znani najprej konec leta, medtem ko je potem dejanska sklenitev povezovanja odvisna od Elanovih lastnikov. Predsednik uprave Elana Matjaž Šarabon je lahko zagotovil le, da "igramo aktivno vlogo v združevanju in se ne pustimo prevzeti".
To je izpostavil tudi Tavčar, ki je poudaril, da se Elan ne prodaja, pač pa želi ponudbo prek lastnih distribucijskih podjetij okrepiti še s kakšnim drugim proizvodom. "Danes je prodaja smuči, okovja in palic premalo. Potrebno je zraven ponuditi še ostali del smučarske opreme," je pojasnil Tavčar.
Predstavnik delavcev v nadzornem svetu?
V Elanovem nadzornem svetu se sicer obeta nekaj sprememb. Poleg ideje, da bi se racionaliziralo število članov sveta, tako da se ne bi podvajali člani v Elanu in v njegovem edinem lastniku Skimarju, bo verjetno v svet vstopil tudi predstavnik delavcev. Ti zaradi pomanjkanja zaupanja v vodstvo družbe in zaradi pomanjkanja informacij s strani vodstva prvič v zgodovini Elana ustanavljajo delavski svet.
Tavčar je na drugi strani prepričan, da so delavci dobro obveščeni, saj dobijo odgovore na vsa vprašanja. Predsednik nadzornega sveta Peter Velkavrh, ki priznava legitimno in zakonsko pravico delavcev do svojega predstavnika, pa vstop predsednika sveta delavcev v nadzorni svet vidi kot nekaj pozitivnega, saj lahko doprinese še dodaten zorni kot na vodenje družbe.
Težave s hipotekami
Elan ima sicer precej težav tudi s hipotekami, pod katerimi so proizvodni obrati v Begunjah še iz časa nedokončanega stečajnega postopka. Če Elanu ne bi uspelo rešiti tega problema, obstaja nevarnost, da bi se proizvodnja selila iz Begunj bodisi v kakšen drug slovenski kraj bodisi v države s cenejšo delovno silo.
Marca je zato uprava družbe na ministrstvo za pravosodje poslala prošnjo za pospešitev stečajnega postopka, s čimer bi pospešili tudi reševanje težav s hipotekami. Ministrstvo je na to že odgovorilo s predlogom višjemu sodišču, naj pregleda potek stečajnega postopka.