Potem ko je newyorški Wall Street zaradi znižanja kreditne ocene ZDA v ponedeljek sklenil globoko v rdečem – indeks Dow Jones je zabeležil šesti najkrepkejši padec v zadnjih 112 letih – se je trgovanje danes začelo v pozitivnem območju.
Evropske borze pa beležijo padce. Milanski indeks FTSE Italia All-Share se je doslej znižal za 0,21 odstotka, osrednji madridski indeks IBEX-35 pa je trenutno padel za 1,70 odstotka. Indeks najpomembnejših podjetij Eurostoxx 50 je trenutno pri okoli 2240 točkah, kar je 2,04 odstotka manj kot ob koncu trgovanja v ponedeljek.
Indeks DAX na borzi v Frankfurtu je na ravni 5733 točk oz. 3,21 odstotka pod ponedeljkovo zaključno vrednostjo. Pariški CAC 40 se je medtem znižal za 0,45 odstotka, na okoli 3111 točk, krepko pa izgublja tudi londonski FTSE 100. Ta je do zdaj zdrsnil za 1,83 odstotka, na približno 4975 točk. Dunajski ATX se je doslej znižal za 5,94 odstotka, züriški SMI pa za 2,17 odstotka.
Kako je na Ljubljanski borzi?
Nič bolje se danes ne godi Ljubljanski borzi. Indeks blue chipov SBI TOP je današnje trgovanje končal pri vrednosti 655,90 točke, kar je 40,97 točke oz. 5,88 odstotka manj kot v ponedeljek. Indeks je tako na najnižji vrednosti doslej.
V indeksu so največji padec utrpele delnice Petrola in Gorenja. Delnice Petrola so se pocenile za 9,05 odstotka, na 186 evrov, Gorenja za 8,52 odstotka, na 6,815 evra, Nove Kreditne banke Maribor za 7,76 odstotka, na 5,41 evra, Krke za 7,30 odstotka, na 54 evrov, Mercatorja za 1,94 odstotka, na 152 evrov, in Telekoma Slovenije za 1,45 odstotka, na 68 evrov.
Najbolj prometne so bile Krkine delnice, s katerimi so vlagatelji sklenili za 2,25 milijona evrov poslov.
Azijski trgi nič bolje, pozitivno končal le sydneyjski All Ordinaries
Azijski trgi so občutili velik udarec zaradi strahu, da ZDA čaka recesija, potem ko je Wall Street dosegel največje izgube od leta 2008. Med današnjim trgovanjem so bile borze po Aziji globoko v rdečem, proti koncu trgovanja pa so se izgube nekoliko zmanjšale.
Indeks Nikkei je v Tokiu izgubil 1,68 odstotka, šanghajski osrednji indeks pa 0,03 odstotka. Hongkonški indeks Hang Seng je šel navzdol za 5,47 odstotka, seulski Kospi pa je sklenil s 3,64-odstotnim padcem. Pozitivno je končal le sydneyjski All Ordinaries, in sicer z 1,23-odstotno rastjo.
Cene črnega zlata so se v azijskem trgovanju danes močno znižale in so dosegle najnižje vrednosti v skoraj letu dni. Za 159-litrski sod zahodnoteksaške lahke nafte z dobavo v septembru je bilo treba opoldne po singapurskem času odšteti 77,83 dolarja, kar je 3,48 dolarja manj kot ob koncu ponedeljkovega trgovanja. Za 4,68 dolarja, na 99,06 dolarja, so se pocenile tudi septembrske terminske pogodbe za nafto vrste brent.
Strah pred upočasnjevanjem gospodarstva vpliva na borze
Po mnenju številnih analitikov trg maje naraščajoč strah zaradi vprašanja, kako se bosta Evropa in ZDA soočili z dolžniško krizo, če se svetovno gospodarstvo upočasni.
O upočasnjeni gospodarski rasti in pretresih na borzah po znižani kreditni oceni ZDA s strani bonitetne hiše Standard & Poor's bo danes v Washingtonu razpravljal Odbor za odprti trg ameriške centralne banke Federal Reserve (FOMC).
FOMC nima na voljo veliko orodij za pospešitev gospodarske rasti. V običajnih časih išče ravnotežje med gospodarsko rastjo in inflacijo s prilagajanjem ključne obrestne mere. Vendar pa časi niso običajni in FOMC je omenjeno obrestno mero nazadnje znižal decembra 2008, in sicer od 0 do 0,25 odstotka, kjer je še danes in naj bi ostala za "podaljšano obdobje", kot pravijo izjave FOMC od leta 2009.
Moody's vztraja pri oceni AAA
ZDA je bonitetno oceno sicer znižala le ena bonitetna hiše – S&P. Bonitetna hiša Moody's še vedno meni, da je fiskalni položaj ZDA enako trden kot v drugih državah z najvišjo bonitetno oceno AAA, so v ponedeljek sporočili iz bonitetne hiše Moody's. Dodali so, da je dolg države razmeroma visok, da pa ne izstopa bistveno od dolgov drugih najbolje ocenjenih držav.
Pojasnili so, da je treba v zvezi ZDA upoštevati dolgoročni potencial gospodarske rasti in edinstveni položaj dolarja. Ameriška valuta ima namreč status svetovne, kar Washingtonu omogoča višjo stopnjo zadolženosti kot drugim državam. Obenem pa so v bonitetni hiši poudarili, da od ZDA pričakujejo nadaljnje fiskalne ukrepe za izboljšanje finančnega stanja v državi.
Dejali so tudi, da bi lahko kreditno oceno ZDA, če vlada zaveze o večji fiskalni disciplini ne bo spoštovala ali če bi se ameriško gospodarstvo zamajalo iz drugih razlogov, znižali.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.