Vlada je sprejela predlog novele zakona o davčnem postopku, s katero namerava po besedah premierke Alenke Bratušek stopiti na prste tistim, ki ne znajo dokazati izvora premoženja. Gre za naslednji korak v boju proti sivi ekonomiji in v prihodnje namerava vlada predlagati še več podobnih rešitev, je povedala.
Bratuškova je pojasnila, da se bo z novelo zakona o davčnem postopku spremenila ureditev odmere davka od nenapovedanih dohodkov. Obdobje, v katerem sme davčni organ uvesti postopek za odmero davka od nenapovedanih dohodkov, se bo namreč podaljšalo s petih na deset let.
Kot zelo pomembno je premierka izpostavila določbo, po kateri se bo razlika ugotovljenih neprijavljenih dohodkov obdavčila s 70 odstotki in zanjo ne bodo veljale običajne davčne stopnje.
Kot pojasnjujejo na finančnem ministrstvu, namreč ni niti primerno niti sprejemljivo, da se davčni zavezanec, ki ni izpolnil davčnih obveznosti v skladu z zakonom, obravnava enako kot tisti, ki spoštuje pravni red. "A ta obdavčitev nikogar ne odvezuje kazenske odgovornosti, ti postopki namreč tečejo posebej," je opozorila Bratuškova.
V skladu z veljavnim zakonom o davčnem postopku sme davčna uprava v določenih primerih pozvati posameznega davčnega zavezanca – fizično osebo, da ji predloži podatke o svojem premoženju, npr. če ugotovi, da razpolaga s sredstvi za zasebno potrošnjo, ki precej presegajo napovedane dohodke. Zdaj lahko postopek za odmero davka od neprijavljenega premoženja uvede za eno ali več koledarskih let v obdobju zadnjih pet let, po novem bo torej ta rok podaljšan na deset let.
"Če nekdo ne zna povedati, od kje je dobil, hkrati pa zna to zelo dobro porabiti, bo država vzela, kar je njenega," je komentirala premierka.
Z novelo zakona se spreminjajo tudi določbe, ki urejajo davčni nadzor, nekaj sprememb je glede predlaganja dejstev in dokazov, s širitvijo kroga oseb, porokov za plačilo davčnega dolga, pa se bo povečala učinkovitost izvršbe. Predlaga se tudi nov institut – zadržanje zastaranja.
Bratuškova je še zagotovila, da vlada misli zelo resno z ukrepanjem zoper sivo ekonomijo. Vlada bo imela tudi v prihodnje pogosto na dnevnem redu zakone iz različnih resorjev, ki bodo pomagali v boju proti sivi ekonomiji. Sicer pa si v Pozitivni Sloveniji želijo, da bi se ti postopki kar se da avtomatizirali. Kot eno od možnosti je omenila, da bi davčna številka, ki jo ima vsak človek, avtomatsko pokazala razhajanja v premoženju.
'Ne bojimo se davčnih blagajn'
Kot je spomnila premierka, so že s prvim julijem uvedli obvezen program, ki onemogoča brisanje računov. "Prvi podatki, ki so nam na voljo, so vzpodbudni, ampak treba je počakati do novembra, ko bodo tudi tisti, ki trimesečno oddajajo svoje napovedi, te oddali in takrat bomo lahko tudi javnost seznanili s temi prvimi rezultati," je pojasnila.
Vlada se po njenih besedah ne boji davčnih blagajn, vendar najprej čaka na omenjene rezultate. Javnost bodo s podatki seznanili novembra in če rezultati ne bodo ustrezali pričakovanjem, bodo takoj šli v uvedbo davčnih blagajn, je dodala.
KOMENTARJI (1392)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.