Kot so sporočili iz Banke Slovenije, so štiri banke na isti dan (26. februarja 2006) in v enakem znesku (80 SIT) uvedle provizijo za dvig gotovine na bankomatih drugih bank. Banke so kršile pravila konkurence, ker so se o uvedbi nadomestila kartelno dogovarjale, zato morajo svojim strankam vrniti 3,952 milijona evrov. Povprečni znesek vračila znaša 5,28 evra. Vsota vrnjenih provizij znaša 2,703 milijona evrov, zamudne obresti pa 1,219 milijona evrov. Vračilo bo prejelo 728.512 oseb, ki so bili v času nezakonitega zaračunavanja provizij stranke katere od navedenih bank, v tem času pa so opravili 8.285.552 transakcij.
Slovensko centralno banko je k razkritju teh podatkov pozvalo Društvo za pravno državo, ki je od nje zahtevalo ureditev razmer, nastalih zaradi bančnega kartela. Banka Slovenije je zato štiri banke konec oktobra pozvala, naj takoj celovito seznanijo svoje stranke in tudi širšo javnost s svojim ravnanjem v zvezi z vračilom nezakonito zaračunanih provizij.
Leto dni po uvedbi nadomestila za dvig na bankomatu je urad za varstvo konkurence presodil, da so ravnale usklajeno in da so takšni sklepi organov bank prepovedani ter nični. Odločba urada je po sodbi Vrhovnega sodišča RS postala pravnomočna šele letos.
Društvo za pravno državo je Banko Slovenije okrcalo, da kot regulator bančnega trga ne opravlja svoje naloge. V Banki Slovenije so ob tem zapisali, da že vrsto let sodelujejo z uradom za varstvo konkurence in z Zvezo potrošnikov Slovenije v interesu zaščite komitentov. Prav tako dodajajo, da Banka Slovenije ukrepa v okviru svojih zakonskih pooblastil in izvaja redne postopke nadzora ter skrbi za stabilnost finančnega sistema. V obdobju krize je svoje aktivnosti še povečala. "Banka Slovenije soglaša, da je vsakršno nelojalno konkurenco potrebno nemudoma sankcionirati in povrniti škodo vsem, ki so pri tem oškodovani,“ so še zapisali v sporočilu.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.