Gospodarstvo

Štimac: 'Lužar je nor!'

Ljubljana, 19. 10. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA/B.M./D.Č./M.P.
Komentarji
0

Novi direktor podjetja Orion Milan Štimac je zagotovil, da bodo nekaterim lastnikom vrnili nepremičnine. O nekdanjem direktorju pa je dejal, da je nor.

Za dosedanjega direktorja Lužarja sporen novoimenovani direktor Oriona Milan Štimac
Za dosedanjega direktorja Lužarja sporen novoimenovani direktor Oriona Milan Štimac FOTO: Dare Čekeliš

Ljubljanska finančna družba Orion ima sklenjenih 137 t.i. pogodb prodaj-in-najemi-nazaj, ki jih bo ob privoljenju posojilojemalcev spremenila v klasični kreditni odnos, kjer bo premoženje zavarovano s hipoteko, je na današnji novinarski konferenci dejal novoimenovani direktor družbe Milan Štimac. "S posameznim posojilojemalcem bomo skušali nastalo situacijo rešiti na ta način. V nasprotnem primeru bo sledil redni sodni postopek," je pojasnil.

Štimac, ki je konec septembra na direktorskem mestu zamenjal Branka Lužarja, je pozdravil nedavno odločitev vrhovnega sodišča, ki je izničilo prodajno pogodbo, sklenjeno med Vido Kunčič in drugimi ter družbo Orion, ter prodajno pogodbo s pridržkom lastninske pravice, sklenjeno med omenjenimi strankami. Odločitev vrhovnega sodišča namreč po njegovih besedah eksplicitno zavrača obtožbe o oderuških obrestih in goljufijah Oriona. "Z odločitvijo sodišča namreč pod vprašaj ni bil postavljen sam posel, temveč instrument zavarovanja posojila," je pojasnil Štimac.

Posadka uprave Oriona na današnji tiskovni konferenci
Posadka uprave Oriona na današnji tiskovni konferenci FOTO: Dare Čekeliš

Štimac dvomi v Lužarjevo duševno zdravje

Štimca je skupščina Oriona konec septembra imenovala za direktorja družbe, medtem ko je dotedanjega direktorja Lužarja razrešila.

Po Štimčevih pojasnilih je bilo treba vodstvo zamenjati zelo pazljivo, saj bi lahko Lužar - Štimac je na novinarski konferenci posumil v njegovo duševno zdravje - prenesel premoženje Oriona na svoj zasebni račun. "Ko je videl, da se ne more spoprijeti z nastalimi razmerami, se je Lužar odločil, da aktivo Oriona prenese v zasebno last, in sicer z nakupom jahte, dveh luksuznih stanovanj in 160.000 evrov vrednega mercedesa. Mi smo to preprečili," je zatrdil Štimac. "Zato vodstva nismo mogli zamenjati prek noči," je poudaril Štimac, sicer direktor družbe Atractor Project Management, ki je 88,73-odstotna lastnica Oriona. Preostali 11,27-odstotni delež družbe je v Lužarjevi lasti.

Štimac priznava, da je nekdanji direktor podjetje vseeno zavozil. Njegova zamenjava je trajala skoraj predolgo zato, ker so morali najprej poskrbeti, da Lužar ne bi okradel Oriona, ki je v večinski lasti britanskega podjetja Atractor, čigar direktor je prav Štimac. Lužar naj ne bi imel več nobene besede pri upravljanju Oriona in lepih besed za nekdanjega prijatelja je zmanjkalo. Štimac trdi, da je Lužar nor: "Da, nor je, trdim, da je nor," je zatrdil na novinarski konferenci. "Mislim, da gospod Lužar trpi zaradi večvrednostnega kompleksa, psevdofantastike in paranoidne shizofrenije," je bil Štimac še bolj natančen.

Ukrepali šele, ko se je zganilo tožilstvo

Štimac je sicer priznal, da je pri zamenjavi vodstva Oriona veliko vlogo imelo državno tožilstvo, ki je sprožilo postopek proti Orionu.

Štimac je poudaril, da bodo v Orionu storili vse, da bodo dobili nazaj s strani Lužarja odtujeno premoženje. Zato so v ponedeljek že vložili tožbe zoper Lužarja, njegovo ženo Vesno Uzar in taščo Boženo Uzar, ki se nanašajo na odtujitev nepremičnin in odliv sredstev v višini 16 milijonov tolarjev. Sredstva, ki jih je na svoj račun prenesel Lužar, bi se po končanih revizijskih postopkih realno lahko še zvišala, vendar pa ne toliko, da bi to ogrozilo solventnost in likvidnost družbe z dvema milijonoma evrov lastnega kapitala, je dejal direktor Oriona.

Z Orionom se ukvarjajo sodišča

Približno devet mesecev po izbruhu afere zaradi zavajanja strank pri sklepanju posojilnih pogodb se z Orionom zdaj ukvarjajo tudi sodišča.

Po neuradnih informacijah, na katere se sklicuje ponedeljkovo Delo, naj bi na spremembo odnosa vplival predvsem interes bank, ki so Orionu posodile svoj denar in ne želijo, da podjetje konča v stečaju. Nekatere od njih so po pisanju časnika menda pripravljene tudi na reprogramiranje svojih terjatev, da bi Orionu s tem omogočile več prostora v pogajanjih s strankami.

Hypo-Alpe-Adria Bank iz Celovca, ki z Orionom poslovno sodeluje že več kot osem let, je zainteresirana za primerno rešitev Orionovega problema. Zato trenutno dela z davčnimi svetovalci in pravniki, rezultati pa naj bi bili na voljo v nekaj tednih.

"Prodaj-in-najemi-nazaj" in nato izgubi vse?

Orionovo poslovanje bi lahko ogrozila nedavna razsodba vrhovnega sodišča, ki je eno od njegovih pogodb prodaj-in-najemi-nazaj razglasilo za nično. S sklicevanjem na ta judikat ponuja precejšnje možnosti drugim zasebnim tožnikom, da dokažejo neveljavnost poslov z Orionom. Po nekaterih ocenah bi lahko šlo za do 5000 primerov, v katerih so si ljudje od Oriona sposodili denar, v zameno pa so kot jamstvo privolili v lizinško prodajo svoje nepremičnine. Jedro prevare je v tem, da je bil znesek lizinške pogodbe, ki so ga morale zavedene stranke vračati, dva- do trikrat višji od zneska prejetega posojila.

Avstrijske banke rešujejo svoja posojila Orionu

Tako pridobljene nepremičnine je Orion po bistveno bolj realnih vrednostih zastavljal kot jamstva za posojila, ki jih je po dostopnih podatkih največkrat najel pri avstrijskih bankah Hypo Alpe-Adria, Raiffeisen in Zveza bank. Če bi sodišča ugotovila, da so pogodbe Oriona nične, bi piramida Orionovih obveznosti do avstrijskih bank ostala brez realnega pokritja v premoženju, ki je kot jamstvo zastavljeno v Sloveniji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta