Zavod za zaposlovanje je spet postregel s podatki o brezposelnih v naši državi. Opozoriti pa je treba, da gre le za tiste, ki so prijavljeni na zavodu. Ob koncu februarja 2010 jih je bilo prijavljenih 99.784. V primerjavi z letošnjim januarjem je bila brezposelnost večja za 0,2 odstotka, v primerjavi z lanskim februarjem pa je večja za kar 29,3 odstotka.
Februarja se je na novo prijavilo 6.848 ljudi, kar je 35,7 odstotka manj kot januarja in 16 odstotkov manj kot v lanskem februarja. Med novoprijavljenimi je bilo 805 iskalcev prve zaposlitve, 1710 trajno presežnih delavcev in stečajnikov ter 2776 brezposelnih zaradi izteka zaposlitev za določen čas.
V prvih dveh mesecih se je prijavilo 17.498 brezposelnih oseb
V prvih dveh mesecih letos se je skupno prijavilo 17.498 brezposelnih oseb oz. 16,9 odstotka manj kot v istem obdobju lani. Letos so se zmanjšale vse pomembnejše kategorije novoprijavljenih brezposelnih oseb, med njimi za 24,3 odstotka število novoprijavljenih po prenehanju delovnega razmerja za določen čas, prijav brezposelnih oseb, ki so zaposlitev izgubile iz poslovnih razlogov ali zaradi stečajev podjetij, je bilo za 8,1 odstotka manj, iskalcev prve zaposlitve pa 14,4 odstotka manj.
V februarju manj zaposlenih
Februarja se je zaposlovanje brezposelnih oseb umirilo. Od 6655 brezposelnih oseb, ki jih je zavod odjavil iz evidence, se jih je zaposlilo oz. samozaposlilo 4034, kar je 19,8 odstotka manj kot januarja. V primerjavi z lanskim februarjem pa je bilo zaposlitev še vedno za 47,9 odstotka več. V prvih dveh mesecih je bilo zaposlitev 9066, kar je za 53,5 odstotka več kot v primerljivem obdobju lani.
Kje je porasla brezposelnost?
Glede na lanski december je februarja brezposelnost porasla v vseh območnih službah zavoda, najbolj v Kopru (+4,9 odstotka), bolj kot na republiški ravni pa še v Ljubljani (+4,8 odstotka), na Ptuju (+4,3 odstotka), v Sevnici (+4,2 odstotka) in Mariboru (+4,1 odstotka).
V zadnjem letu se je brezposelnost najbolj, za 38,2 odstotka, povečala na območju Murske Sobote in Nove Gorice, sledijo pa Ljubljana (+37,7 odstotka), Ptuj (+35,3 odstotka) in Sevnica (+30,9 odstotka). Najmanjši porast sta imeli območni službi Trbovlje (+15,1 odstotka) in Novo mesto (+18,6 odstotka).
Več brezposelnih moških kot žensk
Zaradi z gospodarsko krizo povezanega množičnega odpuščanja presežnih delavcev in večjega števila prenehanj zaposlitev za določen čas se je struktura brezposelnih spremenila. Tako je zdaj v primerjavi z letom prej med brezposelnimi več moških kot žensk, povečali so se tudi deleži brezposelnih, starih od 25 do 49 let, brezposelnih trajno presežnih delavcev in brezposelnih zaradi stečajev.
Povprečni čas brezposelnosti se je februarja zaradi manjšega števila novoprijavljenih brezposelnih oseb nekoliko podaljšal, a je bil še vedno za tri mesece krajši kot pred letom. Ob koncu februarja letos je bila brezposelna oseba v povprečju brezposelna eno leto, šest mesecev in 24 dni.
Manj delovnih mest
Povpraševanje delodajalcev po delavcih še ne kaže znakov rasti, navajajo na zavodu za zaposlovanje. Februarja so delodajalci prijavili 11.718 prostih delovnih mest, kar je 7,4 odstotka manj kot januarja in 4,3 odstotka manj kot februarja lani. Glede na lanski februar pa je bilo prostih delovnih mest manj kar za 48,5 odstotka.
V prvih dveh mesecih letos so delodajalci prijavili 24.378 prostih delovnih mest oz. 6,1 odstotka manj. Povpraševanje po delavcih se je glede na isto lansko obdobje najbolj zmanjšalo v gradbeništvu, gostinstvu, trgovini, v finančnih in zavarovalniških dejavnostih ter v dejavnosti javne uprave in obrambe, med predelovalnimi dejavnostmi pa predvsem v popravilu in montaži strojev in naprav ter v proizvodnji kovinskih izdelkov. Povečanje povpraševanja je bilo najbolj izrazito na področju strokovnih, znanstvenih in tehničnih dejavnosti.
Kdaj je brezposelni upravičen do denarnega nadomestila ter kakšne pravice lahko uveljavljajo?
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.