Januarja je bilo v Sloveniji že blizu 100.000 brezposelnih, z uveljavitvijo novega zakona o minimalni plači pa se bo njihovo število še povečalo.
Z zvišanjem minimalne plače za 22,9 odstotka, na 734 evrov bruto, utegne že v nekaj mesecih priti do ukinitve približno 5000 delovnih mest, pravi direktor Urada RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar) Boštjan Vasle. V nekaj letih bi se lahko ta številka povečala do blizu 20.000, je dodal.
DZ ima vladni predlog novega zakona o minimalni plači na dnevnem redu izredne seje, ki se začne v četrtek. Predlagani način zvišanja prinaša nekatera tveganja, je dejal Vasle ter napovedal, da utegne biti število izgubljenih delovnih mest zaradi verjetnih zahtev po zvišanju plač tudi za tiste, ki zdaj prejemajo nekaj višje plače od minimalne, še večje od ocenjenega.
Visoka rast plač
Na trgu dela je bilo lani opaziti močno omejitev rasti plač, saj so v enajstih mesecih porasle zgolj za 1,8 odstotka. Ob tem je Vasle opozoril na nenavadno visoko rast izplačil nagrad ter trinajstih plač in božičnic, ki pa je bila osredotočena le v dejavnostih z monopolnim položajem na trgu in z velikim lastniškim deležem države.
Rast bo enoodstotna
Vasle še pravi, da bo letošnja gospodarska rast skromna – gibala se bo okoli enega odstotka –, pri čemer bo precej nihala in se bo kakšno četrtletje lahko obrnila tudi navzdol.
Slaba plačilna sposobnost podjetij
Plačilna sposobnost podjetij se je lani močno poslabšala. Število pravnih oseb z dospelimi neporavnanimi obveznostmi nad pet dni v mesecu se je povečalo za več kot polovico, povprečni dnevni znesek dospelih neporavnanih obveznosti pa za skoraj tri četrtine. Skoraj polovico so k povečanju zneska obveznosti prispevale pravne osebe s področja gradbeništva.
ZSSS: Lastniki kapitala naj zmanjšajo apetite po dobičkih
V ZSSS ocenjujejo, da so ocene narejene "čez palec". "Zagotavljamo, da nimajo realne osnove. Gospodje, ki vodijo podjetja, imajo dosti možnosti, da marsikaj preprečijo, če želijo in če znajo. Lastniki kapitala lahko svoje apetite po dobičkih zmanjšajo in del tega preusmerijo v prestrukturiranje podjetij. Če se bodo izgovarjali na minimalno plačo, se lahko zgodi marsikaj slabega," pravi predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič. "Bile so že napovedi o 120.000 brezposelnih. Ko bo zakon o minimalni plači stopil v veljavo, si zapomnimo, kakšno bo takrat število brezposelnih ter katere tovarne in zakaj bodo propadle. Videli boste, da je ta številka v funkciji dnevne politike," se je še odzval Semolič.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.