Gospodarstvo

Steklarno rešili pred stečajem

Rogaška Slatina, 02. 12. 2006 10.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Steklarna Rogaška, ki se je izkopala iz izgube, bo v začetku tedna poplačala vse terjatve iz prisilne poravnave.

Steklarna Rogaška nima več dolga
Steklarna Rogaška nima več dolga FOTO: POP TV

Direktor Steklarne Rogaška Robert Ličen je zatrdil, da so steklarno, ki mora do torka poplačati terjatve iz prisilne poravnave, rešili pred stečajem. Družba bo tako v začetku naslednjega tedna poplačala vse svoje obveznosti. Steklarna sicer trenutno posluje brez izgube in letos podjetje ni najelo niti tolarja kredita.

Načrt finančne reorganizacije steklarnepredvideva, da se ločeni upniki poplačajo v celoti, navadni upniki pa naj bi bili za svoje terjatve poplačani 20-odstotno. Banke upnice - Nova Ljubljanska banka, Nova Kreditna banka Maribor, Banka Celje in SKB - so del svojih terjatev v višini dveh milijard tolarjev spremenile v lastniške deleže, njihove preostale bančne terjatve pa bodo poplačane drugače.

Med prisilno poravnavo je brez dela ostalo 195 delavcev, 50 delavcev pa je podjetje prostovoljno zapustilo novembra lani.

Banke prodajajo delež

Več kot 200 delavcev je ostalo brez dela
Več kot 200 delavcev je ostalo brez dela FOTO: POP TV

Ličen je že oktobra letos dejal, da je seznanjen s tem, da se omenjene banke upnice s skladom Julius, ki ga vodi Leo Ivanjko in je v lasti Zvona, pogovarjajo o prodaji delnic in terjatev do steklarne. Ob tem je poudaril, da je zelo vesel teh pogajanj, saj gre za prihodnost podjetja. Banke, ki so
med prisilno poravnavo kot upnice postale lastnice steklarne, pač skušajo rešiti svoj kapital, je ocenil. "Upam, da bo kupec pravi," je dodal.

Okvirna cena prodaje delnic in terjatev, ki jo zahtevajo omenjene banke, naj bi znašala 3,5 milijarde tolarjev. Banke lastnice, ki so tudi upnice, lahko predlagajo uvedbo stečaja, če steklarna do 5. decembra ne poplača petine terjatev iz prisilne poravnave. Če novega lastnika ne bo, obstaja možnost, da bodo banke morale same dokapitalizirati steklarno in si na ta način zagotoviti poplačilo svojih terjatev.

Banke od sklada Julius kot morebitnega novega solastnika steklarne zahtevajo, da ohrani proizvodnjo in podjetje dokapitalizira. Ta sklad naj bi bil pripravljen za delnice in terjatve omenjenih bank odšteti okrog dve milijardi tolarjev in 1,5 milijarde tolarjev za dokapitalizacijo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User109116
03. 12. 2006 18.04
esfflight: če še nisi slišal za to je v sloveniji odkar je jj na oblasti manj brezposelnih ter večji standart.
User98633
03. 12. 2006 17.20
Oblast pridno mlati prazno slamo tam doli v Ljubljani, ljudje pa na cesto. Ladja se potaplja. Kako dalec mora priti, da bodo razni jj in njegovi uvideli, kaj se dogaja in kam plujemo. Dajte ze nehajte tako ignorantsko in nesramno gledati vse, saj ste tudi vi le del te druzbe in nic drugega.
User111430
03. 12. 2006 08.14
Banke so iz te zgodbe lot izločitveni uoniki ponovno izšle kot zmagovalke. Nasrkali pa so nič krivi dobavitelji, ki so zaradi tega ker so banke preko posojil omagočale slabo poslovanje steklarne potegnili ta kratko, za kar pa banke ja ne bodo odgovarjale, saj so vendar prijazne.
User104997
02. 12. 2006 21.17
Banke niso nikoli dobre lastnice industrije, ker jih razvoj ne briga. Samo čim plodnejše obračanje kapitala na čim krajši rok. Zanimivo, da je Vatikan zdaj v Rogaški.