Igor Bavčar je ponudil prostovoljni odstop s položaja člana uprave Istrabenza, če se banke upnice dogovorijo glede prostovoljne poravnave dolgov. "S tem ravnanjem ponovno dokazujem, da nisem in ne želim biti ovira za doseganje tega cilja," je v obvestilu predsedniku nadzornega sveta Zoranu Boškoviću zapisal Igor Bavčar.
V obvestilu, ki so ga poleg Boškovića prejeli še konzorcij bank upnic in večji lastniki Istrabenza, je Bavčar poudaril, da je "ves čas svojih mandatov deloval v korist družbe in lastnikov", njegova prizadevanja v zadnjem času pa da so bila namenjena prav ohranjanju Istrabenza.
Kaj so se dogovorile banke upnice, ni znano
Sestanek bank upnic Istrabenza, ki je danes potekal v Ljubljani, se je končal. Kot so povedali v Novi Ljubljanski banki (NLB), skladno z dogovorom banke o vsebini pogovorov javnosti ne bodo obvestile.
Čeprav so pred tokratnim sestankom napovedovali, da gre za zadnji sestanek, pa ni izključeno, da se bodo upnice v prihodnjih dneh na temo predlagane prostovoljne poravnave za koprsko družbo znova sešle.
V primeru dogovora bank upnic je Bavčar pripravljen odstopiti s položaja člana uprave. Kot je sporočil danes, s tem ravnanjem ponovno dokazuje, da "nisem in ne želim biti ovira za doseganje tega cilja".
Predlog prostovoljne poravnave je predlagala uprava
Nadzorni svet Istrabenza je predlog o prostovoljni poravnavi bankam posredoval 27. maja. Če banke ne bodo podprle predloga prostovoljne poravnave, se bo nadzorni svet Istrabenza po besedah predsednika nadzornega sveta Zorana Boškovića prihodnji teden odločal o predlogu prisilne poravnave.
Banke upnice, ki naj bi jim Istrabenz po unovčitvi repo pogodb dolgoval približno 450 milijonov evrov, se po poročanju medijev ne morejo sporazumeti o izenačitvi statusa in vračilu unovčenih zavarovanj iz repo pogodb v skupno maso.
Kot navajajo Finance, naj bi bile NLB, Unicredit in Hypo Bank – te so unovčile iztekle repo pogodbe – pripravljene v sklad skupnega premoženja vseh upnic vložiti 100 od približno 150 milijonov evrov izteklih pogodb o začasni prodaji deležev Mercatorja, Petrola in Save. Temu naj bi temu nasprotovali banka Bawag in SKB banka, ki sta že vložili predlog za stečaj Istrabenza.
Stečaj naj bi zahtevala tudi Volksbanka
Po pisanju Dnevnika se jima je v torek pridružila še Volksbanka. O predlogu za uvedbo stečaja bo sodišče odločalo 30. junija, omenjene tri banke pa naj bi imele že približno 30 odstotkov terjatev bank upnic do holdinga Istrabenz.
Predlog prisilne poravnave mora podpreti najmanj 60 odstotkov terjatev, ki jih imajo banke upnice. Štiri upnice naj bi trenutno obvladovale več kot 40 odstotkov terjatev.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.