
Pri ponovnem vstopu v obvezno zavarovanje je skladno z zakoni treba zavodu naznaniti vsako osebno ali dejansko okoliščino oziroma njeno spremembo, ki vpliva na pravico po tem zakonu, njen obseg ali izplačevanje, in sicer mora uživalec pravice prijavo spremembe vložiti v osmih dneh od dneva, ko nastane sprememba.
Druga možnost, ki jo ima upokojenec po upokojitvi, je opravljanje del na podlagi civilne pogodbe, pri čemer pa obstajajo različne omejitve. Možnosti oziroma pravne podlage za opravljanje različnih del so podane na primer v obligacijskem zakoniku (na primer podjemna pogodba) in v avtorskem pravu (pogodba o avtorskem delu oziroma avtorska pogodba). S podjemno pogodbo se podjemnik zavezuje, da bo opravil določen posel, kot so izdelava ali popravilo kakšne stvari, telesno ali umsko delo in podobno, naročnik pa se zavezuje, da mu bo za to plačal. Avtorska dela pa predstavljajo individualne intelektualne stvaritve s področja književnosti, znanosti in umetnosti, ki so izražene na kakršenkoli način, če ni z zakonom o avtorski in sorodnih pravicah drugače določeno.
Tretja možnost je opravljanje odplačnega in neodplačnega dela upokojencev v skladu z Zakonom o preprečevanju dela na črno. Ta izrecno določa aktivnosti, ki se ne štejejo za delo na črno. Skladno s tem zakonom lahko tudi upokojenec opravlja osebno dopolnilno delo. Za osebno dopolnilno delo gre, kadar posameznik osebno opravlja dela pomoči v gospodinjstvu in njim podobna dela, nabira in prodaja gozdne sadeže in zelišča ter opravlja druga manjša dela, pod pogojem, da posebni predpisi ne določajo drugače.
O pogojih za ponovno zaposlitev upokojene osebe, o možnostih dopolnilnega dela in o tem, kako se lahko zaposli invalidno upokojena oseba, lahko preberete na portalu Cekin.si.

KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.