Danes sta iz upravnega odbora Primorja odstopila predsednik upravnega odbora Darko Valenčič in član Sebastian Trajkovski, ki sta bila v upravni odbor imenovana 4. maja letos, torej pred dobrimi desetimi dnevi. Zdaj v upravnem odboru ostaja le še Štefan Činč, ki je sicer tudi direktor Primorje Holdinga, vendar pa je danes na poti v tujini, zato ni znano, ali bo odstopil tudi on.
Valenčič in Trajkovski sta se za tak korak odločila, ker strateški partner ni izpolnil dogovorjenih obveznosti in zato delavcem niso mogli izplačati plač. Valenčič bi moral poskrbeti za dokapitalizacijo družbe, v katero naj bi strateški partner Icon Capital Group iz Atlante vložil 30 milijonov evrov.
Sindikalisti zahtevajo odgovore: kakšna bo prihodnost?
Po tej potezi so sindikalisti Činča, predsednika nadzornega sveta Primorja Holding Jožeta Vrabca in največjega posamičnega lastnika Primorja Holding Dušana Črnigoja pisno pozvali na sestanek, ki so ga sklicali za sredo ob 10.30. Od njih zahtevajo odgovore o tem, kakšna bo prihodnost Primorja in predvsem zaposlenih. "Vse bolj kaže, da bo prišlo do najbolj črnega scenarija, to je stečaja," je dejal sekretar Zveze svobodnih sindikatov Slovenije za Primorsko in Kras Bojan Kramar ter nadaljeval: "Uprava je odstopila zato, ker so bili poleg delavcev izigrani tudi člani uprave in da nakazila s strani Patere očitno ni."
Dodal je še, da bodo stavko v sredo zaostrili. Delavci ne bodo več stavkali na gradbiščih, pač pa v svojih poslovnih enotah v Ajdovščini. Stavkajoče delavce Primorja pa bosta v sredo obiskala tudi predsednika sindikatov, katerima pripada večina stavkajočih delavcev – Dušan Semolič in Peter Majcen.
Stavka se nadaljuje
Sicer pa se v Primorju nadaljuje stavka, saj zaposleni še niso dobili preostanka plač za marec. Že v ponedeljek je stavkalo okrog 300 zaposlenih, saj je uprava Primorja številne zaposlene poslala na dopust ali koriščenje dodatnih delovnih ur.
Danes so se jim pridružili tudi zaposleni v enoti Standard. Tako stavka okoli 370 ljudi, med njimi tudi kuharice in drugi zaposleni v restavraciji Primorja. Tako so delavci danes ostali brez toplih malic in kosil.
V primeru, da bi zaposleni dobili preostanek plač za marec na svoje bančne račune, bi prenehali stavkati.
Frost: Sredstva so že v Sloveniji
Prvi mož ameriške investicijske banke Icon Capital Group Julian C. Frost III. je danes novinarjem povedal, da se je v preteklih dneh sestal z novo upravo Primorja. Povedali so mu, da Primorje potrebuje 400.000 evrov nujnih sredstev za izplačilo zaostalih obveznosti do delavcev. Na ponedeljkovem srečanju pa je ugotovil, da so potrebna sredstva daleč nad to številko. Frost je danes tako govoril o dodatnih finančnih potrebah v višini od 1,5 do dveh milijonov evrov.
Ta sredstva so po Frostovih besedah na voljo, a nujno je, da se pred tem sreča z bankami, sindikatom, zaposlenimi in ajdovskim županom Marjanom Poljšakom, da dobi še boljšo sliko o razmerah v podjetju. Denar je po njegovih besedah že v Sloveniji, ampak za izplačilo je treba uspešno izpeljati začetni skrbni pregled. Kot pravi, bi bil nor, če bi brez tega izplačal ta sredstva.
Dodatni kapital so v Icon Capital Group pripravljeni izplačati po koncu procesa začetnega skrbnega pregleda in po podpisu memoranduma o sodelovanju z vsemi deležniki ter podaljšanju moratorija na odplačilo obveznosti z bankami. Vsega tega zaenkrat še ni.
Frost zagotavlja, da se pogovarja z več evropskimi bankami, investicijo Icon Capital Group v Primorju pa vidi v treh fazah.
Prva je izplačilo nujno potrebnih sredstev. Druga faza bi bil dogovor z bankami in vsemi deležniki o izvedbi dokapitalizacije v višini 30 milijonov evrov. Tretja faza pa bi bilo vplačilo dodatnega kapitala skozi posojilne linije in jamstva za Primorje, da bi ta lahko nastopil na razpisih za nove projekte v Sloveniji, regiji in širše v Evropi.
Banke, sindikat, podizvajalce in dobavitelje Frost ob tem prosi za neke vrste moratorij na vsakršne odločitve glede vložitve vloge za stečaj Primorja. Ta bi bil po njegovih besedah zelo škodljiv za njihov vstop v ajdovskega gradbinca.
Prve ugotovitve skrbnega pregleda kažejo na to, da obstaja velika možnost za rešitev podjetja, pravi Frost, ki pa prosi za potrpljenje, da postopek uspešno izpeljejo. V Sloveniji je zato, da ta proces pospeši in najde rešitev za družbo. Če pa napredka ne bo, bodo o tem spregovorili z vsemi deležniki in nato tudi obvestili javnost, je še povedal.
Komentiral je tudi odstop dveh članov nove uprave Primorja, ki odhajata po vsega nekaj dneh. Zatrdil je, da je bila novica zanj presenečenje, a to po njegovih zagotovilih ne vpliva na skrbni pregled. Vseeno pa priznava, da začasno prihaja do zamud pri zagotavljanju nekaterih informacij v okviru skrbnega pregleda.
Če bodo postopki v Primorju uspeli, pa je napovedal prihod strokovnjaka za krizno upravljanje podjetij, ki naj bi se v Sloveniji in regiji glede nekaterih drugih podjetij že izkazal. Imena ni želel razkriti, pogovori z njim pa naj bi že potekali.
Glede zgodb, povezanih s Primorjem, je odgovoril, da težav v edinem preostalem velikem slovenskem gradbincu ni ustvaril in da ga zgodovina ne zanima. Glede na ime in ugled ajdovskega gradbinca pa vidijo priložnost, da ga znova postavijo na noge.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.