Stavka, ki se ji lahko pridružijo tudi nečlani Sindikata kovinske in elektroindustrije (SKEI), bo potekala v petek med 6. in 23. uro. Po pričakovanjih predsednice Lidije Jerkič se je bo sicer udeležilo vseh 40.000 članov sindikata. Ti namreč zahtevajo dvig najnižje izplačane plače na 600 evrov neto in izplačilo dodatka v višini 150 evrov bruto.
Po statističnih podatkih iz avgusta je nekaj manj kot 24.000 zaposlenih oz. nekaj več kot 28 odstotkov vseh zaposlenih v dejavnosti prejemalo manj kot 600 evrov neto plače. Ravno to je zadeva, ki jo je po njenem prepričanju treba v Sloveniji spremeniti, in to čim prej. Država si takšne revščine ne more privoščiti in je treba to začeti popravljati.
"Po sredinih in današnjih pogajanjih, ko je bilo jasno, da stavka bo, so delodajalci intenzivno skušali vršiti pritiske v podjetjih, in sicer s ponudbami začasne rešitve ali za premostitev krize," je navedla Jerkičeva. Dodala je, da je kar nekaj podjetij, kjer so se v tem času dogovorili za približno tisto, kar so bile stavkovne zahteve.
Ocenila je, da je marsikdo od delodajalcev že na "domačem pragu" popustil zahtevam SKEI. "Razlog je v tem, da se na ta način slabi organizacijska moč na ravni države, da navzven potem lahko izgleda, da delavci niso zainteresirani sodelovati v stavki, pa vendarle sem prepričana, da jim ne bo uspelo," je poudarila. Izpostavila je, da bodo zasledovali podjetja, ki skušajo s "pritiski in grožnjami na neki način doseči, da se v podjetjih ne bi stalo".
'Nerealne zahteve''
V sredo na stavkovne zahteve namreč dokončno niso pristali delodajalci v elektronski in elektroindustriji, danes pa so se ravno tako neuspešno končala pogajanja med delodajalci in delojemalci v kovinski industriji. Da bodo stavkali v industriji kovinskih materialov, ki kot tretja panoga sodi pod okrilje SKEI, je bilo jasno že prejšnji teden.
Predstavniki delodajalcev v omenjenih treh industrijah so sindikalne zahteve označili kot nerealne, saj si, kot so poudarili, veliko podjetij ob padcu naročil in sedanji ravni dodane vrednosti ne more privoščiti dviga stroškov dela.
'Udarci pod pasom se bodo dogajali'
Jerkičeva je sicer prepričana, da se bodo dogajali "udarci pod pasom, podkupovanje in vplivanje s strani delodajalcev". Ob tem pa je izrazila upanje, da se bodo v podjetjih, kjer je do dogovora prišlo, vseeno pridružili stavki.
V času stavke se bodo zbirali tudi podpisi med člani, in sicer za podporo trajajoči stavki in za podporo sistemskim zahtevam, za katere je organiziran protestni shod 28. novembra. Po analizi zbranih podpisov se bodo odločili o nadaljnjih dejavnostih, smiselno pa je zahteve zaostrovati, razmišljanja tečejo v smer trajajoče stavke, je navedla.
Jerkičeva je prepričana, da bodo pogajanja tekla tudi v nadaljevanju, saj dialog v tej dejavnosti ni prekinjen, vendar do petka niso uspeli priti do konkretnih rezultatov. Rezultat stavke bo po njeni oceni bistveni premik v pogajanjih, hitrejši potek pogajanj in približevanje zahtevam.
Podporo stavki in zahtevam SKEI je danes izrekel tudi predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič.
V Tovarni vozil Maribor so medtem držali obljubo in zaposlenim izplačali septembrske plače, zato v opozorilni stavki ne bodo sodelovali.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.