Težave se po besedah sindikatov delavcev vlečejo že dalj časa. V zadnjih mesecih pa zaposleni v Iskri plač ne dobivajo pravočasno. Kot pravijo sindikati, so kršene pravice delavcev po veljavni kolektivni pogodbi. Predsednik stavkovnega odbora Jože Kočevar pravi, da ne razumejo, zakaj niso dobili junijske plače in regresa, saj ima podjetje veliko dela in naročil, delo poteka celo v treh izmenah.
Današnja stavka v Semiču je le opozorilna. Po besedah predsednika stavkovnega odbora so se z upravo dogovorili, da se sestanejo spet jutri, z novimi zahtevami.
Za nastale razmere v podjetju, ki je pomemben svetovni proizvajalec kondenzatorjev, filtrov in opreme ter orodja za elektrotehnično industrijo in eno izmed večjih belokranjskih podjetij, zaposleni krivijo predvsem večinskega nemškega lastnika oziroma predsednika nadzornega sveta Reinerja Gudeja. Zaposleni stavkajo po štiri ure v vseh treh izmenah.
"Uprava je dala svojo zadnjo ponudbo in prekinili smo pogajanja v četrtek prejšnji teden s tem, da smo se dogovorili, da jih v ponedeljek ob 15. uri nadaljujemo. Sindikat oziroma zdaj stavkovni odbor je ugotovil, da je ponudba uprave nesprejemljiva, ker je v tej ponudbi zapisano, da se bo julijska plača v treh delih in zadnji del celo z zamikom enega meseca. To je bilo za nas nesprejemljivo. Pristajali smo na določne zamik plače in sicer, da bi pol plače bilo izplačane vsaj 18., druga polovica pa do konca meseca. To je bila naša minimalna zahteva. Ker uprava svojih stališč ni popolnoma nič popravila, smo prekinili pogajanja, se razšli in sklenili, da gremo v realizacijo stavke," je za 24 ur povedal predstavnik podružnice sindikata SKEI v podjetju Jože Kočevar.
Uprava družbe razume zaskrbljenost delavcev in bo, kot zatrjuje predsednik uprave Iskre Semič Hans-Dieter Honselmann, storila vse, da skupaj najdejo možnost za hitro rešitev likvidnostnih težav. Potrebno pa je sodelovati, poudarja. Zaposleni bodo plače dobili v naslednjih dneh, ko bodo poslovni partnerji na račun nakazali plačila za izdelke. Hkrati pa tovarne ne bodo zaprli. Iskri je sicer letos največ škode povzročil padec tečaja dolarja.
Pogajanja med predstavniki sindikata ter upravo so se sicer začela že prejšnji teden, vendar dogovora, ki naj bi zadovoljil obe strani, niso uspeli doseči. Po mnenju uprave namreč za trajno rešitev problema likvidnosti do konca leta ni nobene možnosti, s tem pa tudi ne za pravočasno izplačilo plač.
V družbi, ki zaposluje preko 1000 ljudi, sicer beležijo letni promet v višini približno 30 milijonov evrov.