
Uprava Hita in predstavniki novogoriške enote Sindikata igralniških delavcev (SIDS) so danes znova sedli za pogajalsko mizo. Po štirih urah pa sta se obe strani odločili, da bosta delo nadaljevali v petek ob 13. uri. Po besedah Katje Kogej iz kabineta predsednika uprave Hita bo uprava do petkovega nadaljevanja pogajanj morala pripraviti nekaj dodatnih izračunov.
Do nove napovedane stavke, ki naj bi se pričela v soboto ob 15. uri, imajo tako še dan in pol časa, da zbližajo stališča. Če v tem času ne bodo podpisali sporazuma, bodo igralniški delavci izvedli dvanajsturno stavko.
Hitova uprava je pred začetkom današnjih pogajanj sporočila, da se zaveda pomembnosti in nujnosti konsenza s sindikati, a "se ne more sprijazniti z enostranskimi zahtevami peščice zaposlenih ob igralnih mizah in bo naredila vse, da bi napitnino, ki je v tem trenutku osrednji predmet pogajanja, razdelila čim bolj pravično in v okvirih zakona".
Pojasnili so še, da zahteve SIDS v zvezi z delitvijo napitnine po oddelkih nimajo pravne podlage, saj zakon o igrah na srečo narekuje, da se način delitve napitnine podrobneje opredeli v panožni kolektivni pogodbi.
Tudi sindikat je še pred začetkom današnjega sestanka sporočil, da bo skušal doseči dogovor, pričakuje pa, da bo uprava spremenila način delovanja do sindikata. Sindikat je že v ponedeljek poudaril, da predloga uprave družbe o delitvi napitnine ne morejo sprejeti, ker bi bil protizakonit. Po njihovi oceni bi se morala napitnina razdeliti delavcem v tistem sektorju, kjer je bila ustvarjena.
Navedba uprave o "peščici zaposlenih za igralnimi mizami" po mnenju sindikata odraža raven in način komuniciranja uprave, saj je dejstvo, kot so poudarili v sredinem sporočilu za javnost, da so stavko podprli praktično vsi zaposleni Hitovi delavci.

Župan za delitev napitnin, kot je veljala doslej
Spori v Hitu imajo seveda tudi vpliv na goriško regijo, saj je to po besedah župana Nove Gorice Mirka Brulca ena od najpomembnejših gospodarskih panog, ki ustvarja številna delovna mesta in dodano vrednost v tem okolju. Zato meni, da bi HiItov propad pomenil pravo socialno bombo, saj bi težko našli zaposlitve za tako število tam zaposlenih delavcev.
Brulc je glede trenutnega dogajanja v Hitu povedal, da se je danes sestal s sindikatoma gostinstva in turizma, ki delujeta v Hitu in ki ravno tako nasprotujeta stavki, ki jo za soboto napoveduje novogoriška enota sindikata igralniških delavcev. Zavzema se za takšno delitev napitnine, kot je v Hitu veljala doslej, saj vsi zaposleni doprinesejo k zadovoljstvu gosta in s tem posledično njegovi napitnini.
"Obžalujem, da prihaja do te napetosti med upravo in sindikati, saj to 'napenjanje' ne vodi k reševanju te igralniške družbe. Uprava je najprej pometla pred svojim pragom, vendar brez tega, da se bodo tudi drugi zaposleni odpovedali določenim bonitetam, ni rešitve za Hit," je menil Brulc.
'Novogoriška občina ni bila povabljena k pripravi predloga strategije'

Po besedah župana Brulca sta se Mestna občina Nova Gorica in mestni svet aktivno vključila v pripravo dopolnil predloga nacionalne strategije o igralništvu. "V tej strategiji so številne neznanke, v njej ne vidimo vloge lokalnih skupnosti kot delnega lastnika igralnic oziroma s koncesijo, ki jo sedaj prejemajo občine," je poudaril. Zato na Goriškem zagovarjajo predvsem nižanje davčnih obremenitev, ki bi omogočale preživetje igralniškim družbam. Predlog strategije kaže močne tendence po privatizaciji velikih državnih igralnic, je še poudaril Brulc, ob kateri se kažejo predvsem "veliki apetiti po nakupu Hita".
Menil je, da ni bilo prav, da novogoriška občina kot največja slovenska igralniška občina ni bila povabljena k pripravi predloga strategije, in zato upa, da se bo javna razprava podaljšala in bodo novogoriški predlogi pri dokončni pripravi osnutka pred sprejemanjem tudi upoštevani.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.