Današnja dvourna opozorilna stavka v podjetjih energetskega sektorja je bila po doslej zbranih podatkih uspešna, stvari so potekale, kot je bilo načrtovano, tako da ni bilo težav v energetskem sistemu, je povedal predsednik sindikata delavcev energetike Franc Dolar.
Sindikat po doslej zbranih podatkih – iz vseh petih elektrodistribucijskih podjetij, termoelektrarn Trbovlje in Šoštanj, soških in savskih hidroelektrarn – meni, da je bila opozorilna stavka, ki je v vseh podjetjih elektroenergetike in premogovništva potekala danes med 8. in 10. uro, uspešna. V krški nuklearki je zaradi varnostnih razlogov delo potekalo brez prekinitev.
"Vse stvari smo že prej uredili tako, da ne bi prišlo do izpadov," je povedal Dolar in dodal, da je bil odziv članov – sindikat jih ima skupno okoli 8000 – "ogromen". Sindikat je na zborih delavcev člane seznanjal z rezultati pogovorov z resornim ministrstvom.
Podjetja lahko postanejo plen tujega kapitala
Franc Dolar je danes za 24ur.com dejal, da če bo 14. septembra stavkalo vsaj 60 odstotkov delavcev, bo resno motena oskrba električne energije v Sloveniji, lahko pričakujemo celo 'pravi energetski mrk'. Dolar poudarja, da so proti privatizaciji in tujemu kapitalu, ki naj bi prevzel nekatera elektrodistribucijska podjetja. “Samo spomnite se mrka, ki se je zgodil leta 1992,” je še dejal glede motene električne oskrbe. Poudaril je, da ne morejo sprejeti predlagane reorganizacije, saj bi lahko v nekaterih elektrodistribucijskih podjetjih izgubilo delo od 1000 do 1200 delavcev.
Poudaril je še, da pri predlogu reorganizacije niso sodelovali, saj jih tudi vlada ni obvestila, zato pa bi radi vedeli celotno zgodbo, ki je v ozadju. So proti ločitvi omrežne in tržne dejavnosti, ki pa bi tako lahko postala lahek plen tujih podjetij. Dodal je še, da je v EU izgubilo delo tudi do 300 tisoč delavcev, in zatrdil, da so možne boljše rešitve.
Neučinkovita podjetja
“Sedanja organiziranost elektrodistribucijskih podjetij ni dovolj učinkovita in je neskladna z evropskim pravnim redom. To je bila tudi ugotovitev Računskega sodišča RS, ki je od vlade zahtevalo določene ukrepe. Vse funkcije podjetij, ki vsa opravljajo enako regulirano dejavnost – gradnja in vzdrževanje omrežja (informatika, nabave, vzdrževanje itd.) in so vsa v večinski državni lasti, se ne podvajajo, temveč popeterjajo,” so za 24ur. com sporočili z gospodarskega ministrstva.
Na ministrstvu še poudarjajo, da so elektrodistribucijska podjetja hkrati lastniki omrežja in trgovci z elektriko, vse to pa otežuje konkurenco na trgu. Končni rezultat take ureditve pa je manj zgrajenega omrežja in višja cena elektrike. Vlada tudi predvideva delitev petih elektrodistribucijskih podjetij na pet reguliranih-omrežnih in pet tržnih podjetij ter poznejšo združitev petih reguliranih v eno.
Na novinarsko vprašanje, ali lahko v prihodnje pride tudi v elektrodistribucijski panogi do odpuščanja, pa odgovarjajo, da ni predvideno nikakršno odpuščanje delavcev. “Nasprotno pa je treba poudariti, da so tržni deli sedanjih elektrodistribucijskih podjetij brez prave prihodnosti in se kaj lahko zgodi, da bi do odpuščanja lahko prišlo zato, ker so rezultati slabši in slabši. Država lahko tržna podjetja sicer kdaj v prihodnje proda in o tem odloča državni zbor. Za zdaj pa to ni predvideno,” so še poudarili.
Na ministrstvu so še potrdili, da točka, ki predlaga reorganizacijo elektrodistribucijskih podjetij, ni bila umaknjena z dnevnega reda vlade.
Proti preoblikovanju elektrodistibucijskih družb
Sindikat je opozorilno stavko pripravil, ker se ne strinja z vladnim predlogom preoblikovanja elektrodistribucijskih družb. Te naj bi ločili na omrežno in tržno dejavnost, sklepi o začetku postopkov za delitev družb pa so na dnevnih redih skupščin elektrodistribucijskih podjetij, ki bodo od torka do petka. Ministrstvo za gospodarstvo je po Dolarjevih besedah v petek zagotovilo, da bo sporno točko z dnevnih redov umaknilo oz. jo ustrezno preoblikovalo. Po navedbah ministrstva bodo skupščine uprave družb zadolžile za izvedbo skrbnih pregledov, ki bodo sicer del priprav na delitev družb.
Vlada je predlog reorganizacije elektrodistributerjev pripravila zaradi revizijskega poročila računskega sodišča o ureditvi izvajanja gospodarske javne službe sistemskega operaterja distribucijskega omrežja električne energije (Sodo). Računsko sodišče je ocenilo, da izvajanje gospodarske javne službe Sodo v drugi polovici leta 2007 ni bilo uspešno, učinkovito in gospodarno, in sicer predvsem zaradi ohranitve lastništva infrastrukture v elektropodjetjih in sklenitve pogodbe o najemu infrastrukture med Sodom in elektropodjetji.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.