Gospodarstvo

Stavka se nadaljuje

New York, 21. 12. 2005 07.38 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Newyorčani so se v mrazu na različne načine prebijali do svojega delovnega mesta in nazaj domov.

Policist usmerja promet na peti aveniji
Policist usmerja promet na peti aveniji FOTO: Reuters

Prebivalci mesta New York in okolice so se v hudem mrazu že drugi dan na različne načine prebijali do svojega delovnega mesta in nazaj domov. Velik del Newyorčanov pa je zaradi stavke delavcev podjetja za javni prevoz Metropolitan Transportation Authority (MTA), ki s podzemno železnico in avtobusi dnevno prepelje okoli sedem milijonov ljudi, ostal doma.

Sindikatu naložili milijon dolarjev kazni

Mesto in država New York sta hitro ukrepala in se pritožila na sodišču, ki je sindikatu naložil plačilo milijona dolarjev kazni za vsak dan stavke. To lahko po oceni odvetnikov lokalnega sindikata transportnih delavcev njihova sredstva izčrpa že v dveh dneh, zato so že napovedali pritožbo.

Vsakemu stavkajočemu delavcu - teh je okoli 33 tisoč - pa bo od plače odtegnjenih toliko dnevnih zaslužkov, kolikor dni bodo stavkali. Voditelje stavke nameravajo kaznovati še bolj ostro - tudi do 1000 dolarjev na dan. Državni zakon namreč javnim uslužbencem prepoveduje stavko.

Razprtije zaradi plač, milijonska škoda

Člani lokalnega sindikata transportnih delavcev (TWU) so se v torek zjutraj ob 3. uri po krajevnem času namesto na delovna mesta podali na različna zbirališča po mestu, kjer so glasno in s transparenti zahtevali več spoštovanja do njihovega dela oziroma, da jim vodstvo MTA obnovi triletno delovno pogodbo pod ugodnimi pogoji. Stara pogodba jim je potekla že v petek, pogajanja preko vikenda pa niso obrodila sadov.

Stavka, ki se je v torek zjutraj začela zaradi razprtij glede plač in pokojnin, poteka na vrhuncu božično nakupovalne in turistične sezone in bo New Yorku prizadela večmilijonsko škodo. Največjo izgubo bodo utrpeli trgovci, restavracije in bari, saj je v tednu pred božičem promet, ki ga ustvarijo, 20 odstotkov večji od običajnega.

Na lokalnem sindikatu (TWU) so povedali, da je Metropolitan Transportation Authority v zadnji ponudbi uslužbencem ponudilo letno zvišanje plače za tri, štiri ter tri in pol odstotke v naslednjih treh letih, kamen spotike pa ostajajo pokojnine, predvsem za novo zaposlene delavcev. Vodstvo MTA namreč zahteva, da novozaposlenim zvišajo upokojitveno dobo s 55 na 62 let oziroma jim naložijo višje socialne prispevke.

Sindikat je to zavrnil in trdi, da ima MTA z 1,5 milijarde dolarjev presežka v letošnjem letu dovolj denarja za izplačilo plač. Te niso slabe in znašajo med 40.000 in 60.000 dolarjev na leto.

Prehod čez Brooklynski most
Prehod čez Brooklynski most FOTO: Reuters
Tisti, ki živijo v Queensu ali Brooklynu blizu Vzhodne reke, so se zjutraj podali na delo peš, med njimi je bil tudi župan Michael Bloomberg, ki sicer živi na Manhattanu, vendar je noč prebil v Centru za izredne razmere tik pod Brooklynškim mostom.

Lokalni sindikat TWU pa ni dobil podpore za stavko od vodstva krovnega sindikata TWU International, ki je lokalni sindikat pod vodstvom predsednika Rogerja Toussainta nagovarjal, naj se ne odloči za stavko, ki mesta New York ni ohromila, a ga je zelo upočasnila.

Newyorški župan Michael Bloomberg je stavko označil za sebično odločitev, ki škoduje mestu in zatrdil, da ne bo novih pogajanj s sindikatom, dokler se ne vrnejo na delo. Kljub temu so se predstavniki države in sindikatov dogovorili za srečanje.

400 milijonov dolarjev škode dnevno

Bloomberg je že prej povedal, da bo stavka mesto stala do 400 milijonov dolarjev na dan, v torek pa je dodal, da zaradi stavke trpijo vsi, od hotelov, restavracij, turistov do navadnih Newyorčanov. Podobno oster je bil tudi guverner države New York George Pataki, predsednik lokalnega TWU Toussaint pa je oba pozval, naj bosta bolj konstruktivna in se ne postavljata le na stran vodstva MTA.

Sredi teh prepirov pa so se Newyorčani skušali prebiti na delovna mesta in nazaj domov. Mesto je pripravilo načrt, da mora imeti vsak avtomobil, ki potuje na Manhattan nižje od 96. ulice, najmanj štiri potnike. Ne solze, ne preklinjanje, grožnje in podkupovanje ni pomagalo omehčati trdih src policistov, ki so dosledno uveljavljali ukaz. V mestu, kjer velja, da na podzemni ni priporočljivo gledati ljudi v oči, so tako sedaj ljudje na ulicah pobirali popolne tujce, da so lahko prišli skozi policijsko zaporo.

Potniki na glavni newyorški postaji <i>Grand Central Stadion</i>
Potniki na glavni newyorški postaji <i>Grand Central Stadion</i> FOTO: Reuters
Številni Newyorčani so se na pot podali z rolerji in kolesi, pa tudi peš. Nekatera podjetja so za svoje delavce organizirala posebne prevoze s kombiji in avtobusi. Odziv Newyorčanov na stavko je bil prvi dan mešan. Nekateri so izražali razumevanje za stavkajoče, vendar pa bo dobre volje z vsakim novim dnevom stavke, ki sedmim milijonom ljudem prinaša dodatne stroške, muke in zamude, vse manj.

Kljub temu se je promet na Manhattan premikal po polžje, podobno. Primestni vlaki "Metro North", ki pelje do postaje Grand Central in "Long Island Railroad" (LIRR), ki pelje do postaje Pennsylvania, so bili nabiti do zadnjega kotička, zato sta obe podjetij, ki ne stavkata, dodali še več vlakov. LIRR je v torek prepeljala skoraj dvakrat več od običajnih 100.000 potnikov na dan. Taksisti so se morda nadejali dobrega zaslužka, vendar pa ga v počasnem prometu ni bilo veliko, poleg tega pa je tudi za njih veljalo pravilo štirih potnikov, kar je povzročilo hude prepire s policisti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20