Gospodarstvo

Stavka ohromila Francijo

Pariz/Berlin, 14. 11. 2007 08.26 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
5

Nova stavka francoskih delavcev v javnem prometu je v Parizu povzročila pravi prometni kolaps.

Francoski železniški delavci, ki so stavko pričeli že v torek zvečer, protestirajo proti napovedanim reformam francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja. Delavci, ki delajo v električnih podjetjih in podjetjih za oskrbo s plinom, so se prav tako pridružili delavskemu protestu. Minister za delo je že v torek dejal, da bo današnji dan 'peklenski' za vse, ki potujejo po državi. Francoski predsednik vlade Francois Fillon je poudaril, da bodo milijoni prebivalcev Francije ostali prikrajšani za osnovno pravico do gibanja in dela.

Sarkozy je poudaril, da bo predvidene reforme izpeljal in da ga nihče ne bo zaustavil.
Sarkozy je poudaril, da bo predvidene reforme izpeljal in da ga nihče ne bo zaustavil. FOTO: Reuters

Zaposleni na železnicah s stavko protestirajo proti načrtovani odpravi zgodnjega upokojevanja. Približno pol milijona zaposlenih v državnih podjetjih lahko uživa ugodnosti zgodnjega upokojevanja. Strojevodje se v povprečju lahko upokojijo že pri 50. letih, za zaposlene v pariškem primestnem prometu ter energetskih družbah je meja za upokojitev določena pri približno 55. letih. Stavki so se pridružili tudi številni zaposleni na univerzah, da bi izrazili nasprotovanje reformi visokega šolstva.

Sarkozy je neomajen

Sarkozy je poudaril, da bo predvidene reforme izpeljal in da ga nihče ne bo zaustavil. "Francoski državljani bodo podprli reforme. Glede tega sem jim vse razložil že pred volitvami, tako da sedaj lahko izpeljem tisto, kar je najnujnejše“ je večkrat poudaril.

Stavki so se pridružili tudi številni zaposleni na univerzah, da bi izrazili nasprotovanje reformi visokega šolstva.
Stavki so se pridružili tudi številni zaposleni na univerzah, da bi izrazili nasprotovanje reformi visokega šolstva. FOTO: Reuters
Na državnih železnicah SNCF je zjutraj vozilo le približno četrtino vlakov. Za hitra vlaka Eurostar proti Londonu in Thalys proti Bruslju so v SNCF napovedali nemoten promet. V Parizu je zjutraj vozila le petina vlakov podzemne železnice, od avtobusov jih je vozilo le 15 odstotkov. V okolici večjih francoskih mest se je oblikovalo za skupaj 300 kilometrov zastojev v prometu, od tega približno 200 kilometrov samo v okolici Pariza. Minister za delo Xavier Bertrand se namerava tudi sestati s predstavniki sindikatov. Eden od večjih sindikatov je v torek zvečer izrazil pripravljenost za pogajanja.

Za francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja pomeni "črna sreda" pol leta po nastopu položaja prvi večji notranjepolitični preizkus moči. Odprava dosedanjih ugodnosti pri upokojevanju je bila ena od tem v njegovi predvolilni kampanji. Predvideno je, da tudi zaposleni v državnih podjetjih, kot so SNCF, RATP, EdF in GdF, v prihodnje plačujejo socialne prispevke 40 let namesto 37,5 leta, da bi bili upravičeni do polne pokojnine.

Stavka nemških strojevodij

Sindikat nemških strojevodij (GDL) je opoldne začel z večdnevno stavko v železniškem tovornem prometu. Stavka naj bi po vsej državi trajala 62 ur, ob 2. uri v noči na četrtek pa se bo razširila še na železniški potniški promet.

Tam naj bi trajala 48 ur. Z najmnožičnejšo stavko v zgodovini nemških železnic želi sindikat GDL izsiliti svoje zahteve v sporu z vodstvom družbe Deutsche Bahn glede plač. Stavka se bo končala v soboto ponoči ob 2. uri.

GDL zahteva, kot je znano, ločeno kolektivno pogodbo in za do 31 odstotkov višje plače.
GDL zahteva, kot je znano, ločeno kolektivno pogodbo in za do 31 odstotkov višje plače. FOTO: Reuters
Pred stavko v potniškem prometu je vodstvo Deutsche Bahn danes objavilo izredne vozne rede za četrtek in petek. V medkrajevnem prometu naj bi tako kljub stavki vozilo dve tretjini vlakov, zagotovljene so tudi mednarodne povezave ter avtovlaki in nočni vlaki. V regionalnem prometu naj bi vozilo do 50 odstotkov vlakov, še posebej bo prizadet vzhod Nemčije.

V železniškem tovornem prometu je to že druga stavka v tednu dni. Prejšnji teden je GDL od četrtka opoldne do sobote zjutraj za 42 ur ponekod popolnoma zaustavil promet tovora po železniških tirih. V medkrajevnem prometu je to prva stavka od začetka spora glede plač, medtem ko je vožnje regionalnih vlakov in mestne železnice že večkrat prekinila stavka. Sindikat GDL zahteva lastno tarifno pogodbo za strojevodje ter za do 31 odstotkov višje plače. Vodstvo družbe je takšne zahteve doslej zavračalo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Prvo Bore
15. 11. 2007 07.31
bumbar.thegreat Naj se naši sindikati zgledujejo po njih in po Nemcih. Ko treba dati za nova orožja : No problem. Ko treba dati delavcu : Tiho bodi, pa delaj. Jok Brate odpade. Saj sem že napovedal, da bo res delavski narod v Evropi in na svetu po***dil. OPUS DEI nas bo uničil.
joco02@volja.net
14. 11. 2007 18.07
vsi prilivigiranci se upokojujejo z 50 leti . Ostali pa naj plačujemo za njihove penzije in naj crkujemo.
bumbar.thegreat@gmail.com
14. 11. 2007 11.23
Ma Janša je obljubljal, da bo speljal reforme, ki pa so se zaradi vpliva javnosti izjalovile. Pač je ratal Pahorček, ki raj ustreže vsakemu in pelje državo v kaos, kot pa da bi spremenil kaj in bi opravil s temi državnimi krvosesi. Lepo prosm, dejte mi razložit, kaj je tko težko, da morajo železničarji it v penzijo pri 50-tih (takšni so tudi policisti, cariniki,...). Res ne vem, zakaj morajo pošteni delavci delati do 65 leta (gradbeniki, železarji, itd), policisti in železničarji (prokleti lenuhi) pa do 50 leta. Če bo šlo tako naprej, ne vrjamem da bomo delavni mladi ostali v taki državi, ki bo podpirala lenuhe. Lp
Zatarra
14. 11. 2007 11.10
Saj tudi Slovenci imamo dovolj ali celo več poguma, vendar morajo razmere dozoreti skoraj do tragedije.
oye.now@gmail.com
14. 11. 2007 09.56
Državljani Francije in Nemčije imajo za razliko od nas dovolj več poguma za tako stavko. Bravo! Država se mora zavedati, da dela za ljudi in ne ljudje za državo!