Francoski železniški delavci, ki so stavko pričeli že v torek zvečer, protestirajo proti napovedanim reformam francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja. Delavci, ki delajo v električnih podjetjih in podjetjih za oskrbo s plinom, so se prav tako pridružili delavskemu protestu. Minister za delo je že v torek dejal, da bo današnji dan 'peklenski' za vse, ki potujejo po državi. Francoski predsednik vlade Francois Fillon je poudaril, da bodo milijoni prebivalcev Francije ostali prikrajšani za osnovno pravico do gibanja in dela.
Zaposleni na železnicah s stavko protestirajo proti načrtovani odpravi zgodnjega upokojevanja. Približno pol milijona zaposlenih v državnih podjetjih lahko uživa ugodnosti zgodnjega upokojevanja. Strojevodje se v povprečju lahko upokojijo že pri 50. letih, za zaposlene v pariškem primestnem prometu ter energetskih družbah je meja za upokojitev določena pri približno 55. letih. Stavki so se pridružili tudi številni zaposleni na univerzah, da bi izrazili nasprotovanje reformi visokega šolstva.
Sarkozy je neomajen
Sarkozy je poudaril, da bo predvidene reforme izpeljal in da ga nihče ne bo zaustavil. "Francoski državljani bodo podprli reforme. Glede tega sem jim vse razložil že pred volitvami, tako da sedaj lahko izpeljem tisto, kar je najnujnejše“ je večkrat poudaril.
Za francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja pomeni "črna sreda" pol leta po nastopu položaja prvi večji notranjepolitični preizkus moči. Odprava dosedanjih ugodnosti pri upokojevanju je bila ena od tem v njegovi predvolilni kampanji. Predvideno je, da tudi zaposleni v državnih podjetjih, kot so SNCF, RATP, EdF in GdF, v prihodnje plačujejo socialne prispevke 40 let namesto 37,5 leta, da bi bili upravičeni do polne pokojnine.
Stavka nemških strojevodijSindikat nemških strojevodij (GDL) je opoldne začel z večdnevno stavko v železniškem tovornem prometu. Stavka naj bi po vsej državi trajala 62 ur, ob 2. uri v noči na četrtek pa se bo razširila še na železniški potniški promet.
Tam naj bi trajala 48 ur. Z najmnožičnejšo stavko v zgodovini nemških železnic želi sindikat GDL izsiliti svoje zahteve v sporu z vodstvom družbe Deutsche Bahn glede plač. Stavka se bo končala v soboto ponoči ob 2. uri.
V železniškem tovornem prometu je to že druga stavka v tednu dni. Prejšnji teden je GDL od četrtka opoldne do sobote zjutraj za 42 ur ponekod popolnoma zaustavil promet tovora po železniških tirih. V medkrajevnem prometu je to prva stavka od začetka spora glede plač, medtem ko je vožnje regionalnih vlakov in mestne železnice že večkrat prekinila stavka. Sindikat GDL zahteva lastno tarifno pogodbo za strojevodje ter za do 31 odstotkov višje plače. Vodstvo družbe je takšne zahteve doslej zavračalo.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.