Delavci Tovarne vozil Maribor (TVM), ki že več kot teden dni stavkajo, še vedno niso prejeli zaostalih izplačil, so protestirali pred poslopjem družbe Viator & Vektor v Ljubljani. S protestnim shodom želijo dodatno pritisniti na lastnika njihovega podjetja, da jim izplača zasluženo. "Prišli smo po tisto, kar nam pripada," je pred začetkom shoda poudaril predsednik stavkovnega odbora Franjo Trojner.
Delavci, ki so se v Ljubljano pripeljali z dvema avtobusoma, so po Trojnerjevih pojasnilih prišli zato, da jih bodo upoštevali "z imeni in priimki". "Prišli smo po odgovore na stavkovne zahteve," pa je dejala predsednica Sindikata kovinske in elektroindustrije Slovenije (SKEI) Lidija Jerkič in dodala, da sicer niso optimistični. Delavce najbolj zanima, kdaj se bo zadeva zaključila, da bodo vedeli, pri čem so.
Sestanek z vodstvom ni obrodil sadov
Vodstvo Viator&Vektor delavcem ni dalo želenih odgovorov. Dejali so le, da pripravljajo rešitve, katerih uspeh bo znan v ponedeljek. Stavka v TVM se zato nadaljuje. Kot je po sestanku predstavnikov sindikata in vodstva Viator&Vektor, ki je lastnik TVM, pojasnil Trojner, so jim lastniki obljubili, da jim bodo odgovore na to, kaj bo z zaostalimi izplačili in kaj z usodo TVM, podali v ponedeljek. Takrat naj bi bilo namreč znano, kaj bo z dvema potencialnima strateškima partnerjema TVM.
Trojner je ob tem predsednika upravnega odbora Viator & Vektor Zdenka Pavčka spomnil, da je v medijih večkrat poudaril, da želi ohraniti obraz pred slovensko javnostjo in da slabša varianta kot likvidacija za TVM ne bo prišla v poštev. Na vprašanje novinarjev, ali ostaja v igri tudi možnost stečaja družbe, je predsednik stavkovnega odbora odgovoril, da bi bilo treba o tem povprašati Pavčka, da pa sam misli, da tak ukrep ni potreben. To pa zato, ker imajo v TVM znanje, delo in proizvod.
Izrazil je tudi upanje, da se bo v reševanje problema vključila država. "Ker kje bomo pa mi delavci delali? Kam bodo hodili delat naši inženirji, strojniki, kemiki z mariborskih fakultet, če takih tovarn ne bo? To bi pomenilo, da nam preostanejo samo še Spar, Mercator in da bodo visoki kadri zlagali material na police ali pa hodili v tujino, kjer bodo dobili službe," je poudaril.
Za delavce boljša likvidacija
Sekretar sindikata SKEI Podravje Branko Medik je ob tem pojasnil, da je likvidacija boljša zato, ker bi bili na ta način delavci poplačani 100-odstotno, medtem ko bi bili pri stečaju najprej poplačani upniki, kar pomeni, da bi delavci dobili le toliko, kolikor bi ostalo v stečajni masi. Po Medikovi hitri oceni sicer TVM trenutno zaposlenim dolguje za slab milijon evrov izplačil.
Stavka se nadaljuje
Delavci TVM, po Trojnerjevih besedah jih je trenutno zaposlenih 136, bodo torej stavkali vse do izpolnitve stavkovnih zahtev. Do ponedeljka bodo zagotovo stavkali v tovarni, za naprej, če bo to potrebno, pa jim bo sindikat predlagal, naj stavkajo doma. Stavkajoči so namreč v torek v prostorih podjetja ostali brez električne energije, s tem pa tudi brez ogrevanja in telefonske povezave zunaj podjetja. Kot je dejal Medik, je ogroženo zdravje zaposlenih.
Uprava TVM, ki je v večinski lasti Viator & Vektorja, je delavcem ob začetku stavke prejšnji ponedeljek obljubila, da bo preostanek novembrske plače – konec prejšnjega meseca so delavci prejeli le akontacijo te plače –, in preostanek regresa za letni dopust za leto 2010 izplačala do 11. januarja, kar pa se ni zgodilo.
Med stavkovnimi zahtevami so poleg novembrske plače in dela regresa, ki znaša okoli 300 evrov, še izplačilo jubilejnih nagrad, šolnin, odpravnin že odpuščenim delavcem in odpravnin bodočim upokojencem, ki bi morale biti izplačane do konca prejšnjega leta. Delavci obenem želijo, da se razjasni nadaljnja usoda podjetja, kjer proizvodnja v zadnjem letu dni bolj ali manj stoji. "Ljudje bi radi delali. Vsi samo čakajo in nihče ne ve, kako bo z njimi. Naj že enkrat povedo, kaj bodo naredili s podjetjem," je konec lanskega leta glede negotove usode podjetja dejal Medik.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.