Sedanja finančna kriza po oceni še stopnjuje potrebe po strukturnih spremembah na področju javnih financ. "Slovenija se je letos pravilno odzvala s fiskalno politiko, a je imela relativno malo manevrskega prostora, ki bi preprečeval oz. blažil posledice krize," je dejal direktor Umarja Boštjan Vasle.
Usklajenost virov prihodkov in odhodkov je po besedah Vasleta eden večjih izzivov ekonomskih politik v zadnjem času. Na eni strani bi bilo potrebno prestrukturirati izdatke tako, da bi laže dosegali razvojne cilje, po drugi strani pa se lotiti težav pri virih.
Kot je poudaril Vasle, je Slovenija glede na projekcije med bolj ogroženimi, kar zadeva delež starajočega prebivalstva, kar pomeni povečanje pritiskov na izdatke za socialno zaščito.
Ključna je, je poudaril Vasle, modernizacija teh sistemov, a ne v celoti na strani odhodkov, temveč tudi pri proračunskih virih. Umar izpostavlja razmislek o razširitvi davčne osnove, o uvedbi nekaterih novih dajatev, saj po Vasletovih besedah Slovenija glede na mednarodne analize zaostaja predvsem pri davkih na premoženje, ter o razbremenitvi gospodarstva s socialnimi prispevki.
Prihodnje generacije bi lahko ob izostanku strukturnih reform vse bolj bremenil tudi javni dolg, opozarja Umar. Letos naj bi se po napovedih povečal za osem odstotnih točk, na 30,5 odstotka BDP, razmere pa se lahko še spremenijo. Težave s servisiranjem dolga se lahko pojavijo tudi zaradi višjih obrestnih mer.
Napoved Umarja, da se bo BDP v Sloveniji letos skrčil za štiri odstotke, je še "povsem realistična". Kot je pojasnil Vasle, so po strmem padcu gospodarskih aktivnosti konec lanskega leta v prvih mesecih letos vidni nekateri znaki umirjanja. Če se bodo razmere doma in v mednarodnem okolju umirjale tudi v prihodnjih mesecih, potrebe po spreminjanju gospodarske napovedi na Umarju ne vidijo.
Kriza je prizadela tudi trg dela, po besedah Alenke Kajzer z Umarja pa so brezposelnosti najbolj izpostavljeni manj izobraženi ter starejši (nad 50 let), pa tudi mladi v starostni skupini od 15 do 29 let.
Zaostritev razmer na trgu dela je predvsem posledica odziva zasebnega sektorja na gospodarsko krizo. Razmere na trgu dela se bodo kot običajno izboljšale z zamikom, je opozoril Vasle. Po napovedih Umarja naj bi Slovenija v prihodnjem letu dosegla enoodstotno gospodarsko rast, pri čemer "v naslednjih dveh letih ne pričakujemo bistvenega izboljšanja na trgu dela".
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.