"Proračunski položaj Slovenije je dober, saj se ocenjuje, da je v letu 2007 dosegla svoj srednjeročni cilj, njen dolg pa je pod 30 odstotki," je ob oceni programa stabilnosti Slovenije izjavil komisar za gospodarske in denarne zadeve Joaquin Almunia.
"Vendar bi morala izkoristiti obdobje rasti, ki ga uživa, in si prizadevati za večje primarne presežke glede na močne inflacijske pritiske in napovedano povečanje odhodkov, povezanih s staranjem prebivalstva," je dodal.
Srednjeročni cilj Slovenije je primanjkljaj v višini odstotka bruto domačega proizvoda (BDP) v strukturnem smislu, je v oceni pojasnila Evropska komisija in tudi ocenila, da bo Slovenija skozi celotno programsko obdobje 2007–2010 verjetno uspela ohraniti dober proračunski položaj.
Priporočila Evropske komisije
Sicer pa je Bruselj Sloveniji namenil tri priporočila oziroma pozive. Slovenija naj si prizadeva, da bo proračunski položaj letos in po letu 2008 boljši od načrtovanega. Hkrati naj sprejme dodatne ukrepe za omejitev inflacijskih pritiskov, pri čemer naj priporočeno fiskalno naravnanost dopolni z ustrezno politiko plač, trga dela in konkurenčno politiko. Za konec komisija svetuje, naj Slovenija izboljša dolgoročno vzdržnost javnih financ, zlasti z nadaljnjim izvajanjem reform pokojninskega sistema.
Poleg omenjenih treh pozivov Sloveniji je komisija podala tudi podroben opis stanja v državi. Tako je inflacijo povezala s cenami blaga ter "pomanjkanjem konkurence v določenih sektorjih". Opozorila je, da bi morda lahko bila inflacija bolj dolgotrajna kot sicer v območju evra, kar bi lahko imelo neugoden vpliv na konkurenčnost. Za letos so napovedali 3,5-odstotno inflacijo, drugo leto pa naj bi padla na 2,8 odstotka, leta 2010 pa na 2,6 odstotka.
Kot drugo je komisija izpostavila gospodarsko rast, ki naj bi se trenutno nekoliko znižala, proti koncu obdobja pa ponovno zvišala. Po lanskoletni 5,8-odstotni rasti naj bi tako letos rast padla na 4,6 odstotka, prihodnje leto na 4,1 odstotka, leta 2010 pa naj bi narasla na 4,5 odstotka. Nadalje je omenjen javnofinančni primanjkljaj Slovenije, ki je lani znašal 0,7 odstotka BDP namesto napovedanega 1,5 odstotka, kar je dobro. Navedena pa so tudi opozorila glede dolgoročne vzdržnosti javnih financ ter izdatkov za pokojnine.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.