Zaradi poglabljanje dolžniške krize je Standard & Poor's 15 članicam evroobmočja zagrozila z znižanjem bonitetne ocene. Med državami so se znašle tudi Nemčija, Francija in Slovenija, ki bi ji lahko agencija v primeru neuspeha vrha EU konec tedna v Bruslju oceno znižala za do dve stopnji. Razlogi za to napoved ene od treh vodilnih svetovnih bonitetnih hiš so enaki. Gre za zaskrbljenost agencije nad "potencialnim učinkom poglabljanja politične, finančne in denarne krize znotraj območja evra" na članice evrske skupine. Bojijo se namreč, da bi se zaradi finančne krize, ki jo povzročajo dolžniške težave, lahko poslabšali gospodarski obeti Slovenije in drugih držav, s tem pa tudi možnost stabilizacije javnih financ.
Standard & Poor's zagrozil še z znižanjem ocene začasnega sklada za zaščito evra
Omenjena bonitetna hiša je danes zagrozila še z znižanjem bonitetne ocene začasnega sklada za zaščito evra (EFSF). Ta bi tako lahko v primeru izgube najvišje ocene AAA šestih članic območja evra izgubil trojni A status. EFSF deluje skozi zadolževanje posebne družbe s sedežem v Luksemburgu na finančnih trgih ob poroštvih članic območja evra, zbrana sredstva pa nato družba posoja naprej državam, ki prejemajo finančno pomoč. Na ta način posojila trenutno prejemata Irska in Portugalska.
EFSF uživa oceno AAA, to pa predvsem zato, ker za njegovo zadolževanje jamči vseh šest članic območja evra, ki uživajo najvišjo kreditno oceno. Gre za Nemčijo, Francijo, Avstrijo, Finsko, Nizozemsko in Luksemburg, pri čemer sta seveda najpomembnejši prvi dve kot največji evropski gospodarstvi.
Glede na ponedeljkovo odločitev, ki po pojasnilih Standard & Poor's pomeni 50-odstotno možnost znižanja bonitetne ocene držav, ki jamčijo za posojila EFSF, bi v agenciji posledično morali znižati tudi oceno začasnega mehanizma za stabilnost evra. Po pričakovanjih bonitetne hiše bi utegnili v primeru znižanja ocene EFSF to znižati za do dve stopnji, do odločitve pa naj bi prišlo znotraj naslednjih 90 dni.
Vse je tako odvisno od odločitve Standard & Poor's glede bonitetne ocene članic območja evra. Današnja grožnja tako le še stopnjuje pritisk bonitetne hiše na voditelje držav in vlad EU, da konec tedna v Bruslju sprejmejo odločne in celovite ukrepe za umiritev dolžniške krize območja evra.
Odzivi iz Evrope
Nemška kanclerka Angela Merkel je v odzivu na grožnjo bonitetne hiše opozorila na nujnost izvedbe pomembnih reform v območju evra. V četrtek in petek bodo na vrhu voditeljev držav in vlad EU sprejeli odločitve, ki so pomembne za območje evra, je poudarila Merklova. Kot je dejala, je pot za reforme že začrtana, pri čemer je znova opozorila, da gre pri tem za daljši proces. Glede morebitnega znižanja bonitetne ocene Nemčije pa je kanclerka pojasnila, da je to v pristojnosti Standard & Poor's.
Šef evrske skupine in luksemburški premier Jean-Claude Juncker pa je opozorilo bonitetne hiše označil kot nepravično. "Po velikih prizadevanjih, ki smo jim bili v minulih dneh priča v območju evra, da bi dolžniško krizo spravili pod kontrolo, je to opozorilo prišlo kot uničujoč udarec," je dejal. "Zelo me je presenetilo, da je to padlo z neba na predvečer vrha EU. To ne more biti naključje," je bil oster Juncker. "Bonitetnim agencijam ne bi smeli zaupati bolj, kot si zaslužijo," je dodal.
Nemški finančni minister Wolfgang Schäuble pa opozorilo bonitetne hiše vidi kot "najboljšo možno spodbudo" pred vrhom EU. Francoski zunanji minister Alain Juppe pa je povedal, da je francosko-nemški načrt o prenovi pogodbe na ravni EU odgovor na eno glavnih vprašanj, ki jih izpostavlja Standard & Poor's, to je neučinkovito gospodarsko upravljanje v Evropi. Juppe je dejal, da je bonitetna hiša opozorilo pred znižanjem bonitetne ocene pripravila, še preden so bili znani zaključki ponedeljkovega srečanja Merklove in francoskega predsednika Nicolasa Sarkozyja, ki iščeta rešitve za vse hujšo dolžniško krizo v območju evra.
Spomnimo pa tudi, da je omenjena bonitetna hiša v preteklosti storila kar nekaj napak, ki so močno omajale finančne trge. Standard&Poor's je tako avgusta znižal oceno ZDA, ker se je uštel za 2 milijardi dolarjev. Novembra je pomotoma napovedal znižanje ocene Franciji, in celo ukinil ukrajinske obveznice, ki sploh nikoli niso obstajale. Še leta 2008 je banki Lehman Brothers prisodila večje ocene, kot pa si je zaslužila.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.