Bi imeli višjo plačo? Da. In z vami bi se strinjala tudi država, saj bi se v blagajno zlilo več davkov. Strinjalo bi se tudi podjetništvo, saj boljša plača pomeni višjo produktivnost in s tem dvig inovacij, na katere računajo naša visoko tehnološka podjetja.
Težava pa: za to potreben kader. Na ljubljanski fakulteti za elektrotehniko njihove študente razgrebejo še pred diplomo - tudi tujina. Zato pomembno opozorilo na današnjem spletnem poslovnem forumu: "Primerljivo plačilo za raziskovalce v Sloveniji na EU projektih. Tukaj, če si na eni strani meje, za isti evropski projekt dobiš polovično manjše plačilo za iste raziskave, kot če bi se premaknil za nekaj kilometrov na sever," je povedal prof. dr Gregor Dolinar, dekan Fakultete za elektrotehniko UL in gostitelj spletnega Poslovnega foruma.

Torej dvakrat več v Avstriji in celo več kot 6000 evrov mesečno na britanskem Camebridgeu obljubljajo našim študentom, torej slovenskemu znanju, ki se je na domačih tleh z robotiko, raketami, merilnimi sistemi, pa nanosateltiti - in še bi lahko naštevali - že izkazal kot velik konkurent najboljšim in največjim. Fakultete že sodelujejo s podjetji, elektrotehnična ima na primer z njimi več kot 100 pogodb, a kljub temu, da si skupno šole v letnem proračunu s tem pokrijejo okoli 12 odstotkov, je nadgradnja sistema nujna.
"Kjer bi se vzpostavila ena baza znanja, opreme, lahko bi temu rekli tehnološki bolšjak, kjer bi se lahko zelo dobro pretakale te informacije, kakšno znanje, opremo nekdo nudi in tudi, po kakšnem znanju je trenutno potreba v gospodarstvu," našteva Dora Domanjko, inženirka leta 2018.
Gospodarstvo bi sicer v prvi vrsti potrebovalo povečanje investicij v razvoj in podjetništvo iz 32 na vsaj 44 odstotkov, če želimo vsaj ujeti države pred nami. Ocena kohezijskih sredstev in načrta za okrevanje in obnovo pa: "Kot kaže trenutno na podlagi javno objavljenih dokumentov, se bo delež vlaganj zmanjšal iz 32 na 29 odstotkov," pravi Peter Wostner iz Urada RS za makroekonomske analize in razvoj.
Zato apel politiki – če želimo iz krize kot zmagovalci, ne moremo govoriti le o 20-odstotnem zvišanju vložka. "Ampak gre za resne strateške naložbe. Gre za miselni pristop in za milijonsko vlaganje, če želimu ujeti vlak tehnološkega razvoja," opozarja prof. dr. Marko Topič s Fakultete za elektrotehniko v Ljubljani.
Po podatkih Eurostata več kot polovica slovenskih podjetij ni inovativna – reševanje vlaganja v investicije pa se začne z znanjem in kadrom, za katerega se trenutno bori ves svet.

KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.