Vlada je sprejela predlog novele zakona o dohodnini. Kot je dejal finančni minister Janez Šušteršič je za gospodarstvo spodbudna uvedba pavšalne obdavčitve za mikro podjetja in nekatere samostojne podjetnike. Pavšalna obdavčitev za samostojne podjetnike bo veljala za tiste z do 50.000 evrov letnimi prihodki, je povedal Šušteršič.
Pri ugotavljanju davčne osnove od dohodkov fizičnih oseb, ki opravljajo dejavnost, se med drugim tudi dviguje višina normiranih odhodkov na 70 odstotkov davčno priznanih prihodkov.
Novela uvaja tudi ugotavljanje prihodkov po principu obračunane realizacije ter uvaja cedularno obdavčitev zavezancev, ki se odločijo za ugotavljanje svoje davčne osnove iz opravljanja dejavnosti z uporabo normiranih odhodkov. Davčna obveznost se bo obračunavala z uporabo proporcionalne davčne stopnje v višini 20 odstotkov, ukinja pa se možnost uveljavljanja dejanskih stroškov prispevkov za socialno varnost.
Več prihodkov iz naslova dohodnine pa si vlada obeta od prepolovitve posebne olajšave za študentsko delo, odprave olajšave za čezmejne dnevne delovne migrante ter uvedbe cedularne obdavčitve prihodkov od najemnin.
Kako bo z najemniškimi stanovanji?
Glede obdavčitve oddaje stanovanj v najem je Šušteršič pojasnil, da se bo priznalo 10-odstotne normirane stroške, na tako ugotovljen dohodek pa odmerilo 25 odstotkov davka, medtem ko je zdaj za te dohodke veljala stopničasto progresivna davčna lestvica. Stanodajalci bodo lahko uveljavljali tudi dejanske stroške, je dodal.
Glede obravnave dohodkov prostovoljcev novela določa, da se dohodki prostovoljcev davčno obravnavajo kot kategorija drugi dohodki, pri obračunu bonitet za uporabo službenih avtomobilov pa se bo upošteval tudi davek na dodano vrednost.
Dohodki iz slovenskih investicijskih skladov bodo obdavčeni ne glede na to, ali ga oblikuje in upravlja družba za upravljanje iz Slovenije ali katere druge države EU.
Glede dohodkov iz osnovne kmetijske in osnovne gozdarske dejavnosti pa se določa drugačen način ugotavljanja izpolnjevanja dohodkovnega cenzusa za obvezen prehod kmetij v sistem ugotavljanja davčne osnove na podlagi dejanskih prihodkov in normiranih odhodkov: kriterij skupnega letnega dohodka se namreč nadomešča s kriterijem povprečnega skupnega dohodka dveh zaporednih predhodnih davčnih let. Ob tem bodo morale večje kmetije preiti na vodenje računovodstva šele z letom 2014 in ne že prihodnje leto.
Vlada je sicer na seji potrdila predlog proračuna za prihodnji dve leti in predlagala zvišanje DDV za določeno blago in storitve z 8,5 na 20 odstotkov.
KOMENTARJI (264)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.