"Za uspešno izpeljavo programa bo ključna aktivna vloga vseh deležnikov (lastnikov, zaposlenih, bank in dobaviteljev), njihov skupen pristop in hitro izvajanje dogovorjenih aktivnosti," je v sporočilu zapisala glavna direktorica Vegrada Hilda Tovšak. Prepričana je, da "program predstavlja najboljšo možnost za dolgoročni obstoj družbe Vegrad".
Sanacija družbe, ki je v finančnih težavah in ima že dva meseca blokirane poslovne račune, naj bi bila po pisanju današnjega Dnevnika odvisna predvsem od dogovora o odpisu terjatev Vegradovih dobaviteljev. Po neuradnih informacijah, ki jih navaja časnik, bi morala Tovšakova z dobavitelji pisni dogovor skleniti pred skupščino, na kateri bi odločali o dokapitalizaciji.
Dogovorili naj bi se, da bi dobavitelji odpisali okoli 20 odstotkov v bilancah prikazanih obveznosti oz. 25 milijonov od okoli 120 milijonov evrov. Dobavitelji naj bi tudi del obveznosti pretvorili v lastniški delež, in sicer naj bi šlo za vsaj polovico zneska odpisanih terjatev, kar bi ob omenjenih 25 milijonih pomenilo 12,5 milijona evrov. V ta namen naj bi se izdale prednostne delnice.
Višina dokapitalizacije Vegrada naj bi bila po pisanju časnika odvisna predvsem od družbe pooblaščenke Vegrad naložbe, ki je okoli 57-odstotna lastnica Vegrada. Državna Posebna družba za podjetniško svetovanje (PDP), ki ima v lasti 29 odstotkov Vegrada, naj bi sodelovanje pri dokapitalizaciji pogojevala s tem, da se ji lastniški delež v Vegradu ne spremeni in da mora biti dokapitalizacija izvedena s svežim kapitalom.
Tovšakova je po navedbah časnika v četrtek na sestanku zagotovila, da bi družba pooblaščenka lahko zbrala tri milijone evrov svežega kapitala. V tem primeru bi bil Vegrad dokapitaliziran v višini pet milijonov evrov, kar bi bil minimalni znesek od načrtovane dokapitalizacije v višini od pet do deset milijonov evrov.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.