Slovenske železnice, ki se utapljajo v dolgovih, rešuje Hartmud Mehdorn, ki je vodil podjetje Deutsche Bahn. Slovenska vlada je v četrtek poudarila, da razmišlja o ustanovitvi holdinga Slovenskih železnic, Luke Koper in Intereurope. Sindikati temu ostro nasprotujejo in menijo, da ta poteza ne bo obrodila sadov.
Opozorili so, da ''smo se sedaj zopet znašli v položaju, ko vlada kot edini možni izhod iz krize ponuja ustanovitev holdinga. Obljubam ne verjamemo. Ne verjamemo v 'čarovniške poteze', ne verjamemo, da je iz treh minusov možno narediti plus,” so dejali v četrtek.
Tožba zoper nemško vlado
Evropska komisja pa je sporočila, da bo zoper nemško vlado zaradi nespoštovanja zakonov, saj ni omogočila odprtja transportnega prometa tudi konkurentom podjetja Deutsche Bahn, vložila tožbo, poroča Deutsche Welle. Slovenski predsednik vlade Borut Pahor pa je za reševanje Slovenskih železnic izbral prav nekdanjega vodjo podjetja Mehdorna.
Evropska komisija poudarja, da železniški operater DB Netz ni dovolj neodvisen od državnega podjetja Deutsche Bahn, ki opravlja potniški promet in prevoz blaga. Spor se je že preselil na Sodišče Evropske unije v Luxembourgu.
Tiskovni predstavnik Deutsche Bahn Reinhard Boeckh je komentiral odločitev komisije. Pozicija nemške vlade in Deutsche Bahna ostaja enako, vlada je na njihovi strani, še poudarja Boeckh. “V Nemčiji imamo železniški trg, na katerem je več konkurenčnosti kot na drugih trgih. V tem sektorju je 320 podjetij. Tega ne boste našli v nobeni izmed drugih držav Evrope,” je še dejal.
Tožba je resna grožnja podjetju Deutsche Bahn, saj je predsednik uprave družbe Rüdiger Grube večkrat dejal, da železniški trg v Evropski uniji ni ustrezno liberaliziran. Francijo je še obtožil, da krši pravila konkurenčnosti na trgu. Dodaja, da nemške železnice poslujejo pravično, saj lahko katerokoli tuje podjetje deluje v Nemčiji, za Francijo pa to ne velja, poroča Deutsche Welle.
V Evropski komisiji še menijo, da na podlagi evropske zakonodaje člani upravnega odbora Deutsche Bahn istočasno ne bi smeli biti tudi v odboru DB Netz, ki skrbi za železniško infrastrukturo.
'Hartmut je tujec'
"Hartmut Mehdorn je tujec, ki ima lasten interes, in ni noben dobrotnik. Tako nas opozarjajo tudi naši nemški kolegi. To ni poskus sanacije, pač pa dokončnega sovražnega prevzema. Rešitev za bolnega človeka ni milostni strel, pač pa ga je potrebno zdraviti," je prepričan generalni sekretar Obalne sindikalne organizacije KS-90 Peter Majcen.
Bo pa v primeru odločitve za oblikovanje holdinga ali kakšnega drugega načina modernizacije Slovenskih železnic poskrbela, da bo zavarovan nacionalni interes. Modernizacija Slovenskih železnic bi sicer po dosedanjih izračunih državo ali investitorje stala med osem in 10 milijard evrov.
“Toda, naj ne bo strahov – Slovenija bo v primeru odločitve za logistični holding ali kak drug način modernizacije železnic poskrbela, da bo zavarovan naš nacionalni interes," je zatrdil Pahor. Dodal je, da se ne želi zaleteti v nobeno odločitev, ker je preprosto predraga.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.