Predsednik uprave Gorenja Franjo Bobinac je pojasnil, da bodo z ukrepi, ki jih je podjetje sprejelo za ublažitev posledic gospodarske in finančne krize, letos privarčevali od 15 do 20 milijonov evrov. Od lanskega četrtletja pa do danes je Gorenje zaloge izdelkov znižalo za 12 milijonov evrov, zaloge surovin in repromateriala pa za 10 odstotkov.
Uprava Gorenja sicer meni, da se je na krizo odzvala hitro in odločno. Dodali so, da intenzivno iščejo možnosti za povečanje povpraševanja in zmanjšanje stroškov materiala vseh vrst storitev in dela. Sprejeti ukrepi naj bi zmanjšali fiksne stroške podjetja in omogočili Gorenju čim hitrejšo vrnitev k zdravi razvojni usmeritvi družbe po koncu krize.
Po mnenju Bobinca so največji, in sicer 80-odstotni upad prodaje zabeležili v Ukrajini, slabša je tudi prodaja v Rusiji in na Hrvaškem. Za letošnje naložbe bo Gorenje namenilo 37,9 milijona evrov, kar je za polovico manj kot v prejšnjih letih.
Število zaposlenih se je v Gorenju od lanskega do letošnjega januarja zmanjšalo za 300, cilj podjetja pa je do konca letošnjega leta število zaposlenih zmanjšati še za 400 do 500 ljudi. Sporazumno prekinitev delovnega razmerja pa je doslej sprejelo 49 delavcev.
Prvi mož Gorenja je napovedal, da bodo ves denar, ki ga bodo na račun subvencij za krajši delovni čas prejeli od države, namenili delavcem. Subvencije so zaprosili za 4800 delavcev od skupno 5200 zaposlenih v matičnem podjetju.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.