Na popoldanski seji Nadzornega sveta, ki mu predseduje Iztok Černoša, sicer direktor družbe 2TDK, ki gradi drugi tir, bodo po naših informacijah ponovno razpravljali o nakupu IKT podjetja Actual I.T. Ta ima sedež v Kopru, njihov lastnik pa je italijanska skupina DBA. Če bodo nadzorniki dobili vse odgovore na svoja vprašanja, pa bi na koncu lahko glasovali tudi o tem, ali bodo nakupu prižgali zeleno luč, torej dali soglasje za podpis pogodbe ali ne.
Težko je napovedati, kaj se bo zgodilo, saj naj bi se zaradi tega nakupa - cena naj bi segala do 50 milijonov evrov - sprli celo člani uprave Telekoma, o čemer je sicer prvi poročal Dnevnik. Od petih članov uprave naj bi namreč za nakup glasovali trije člani, dva člana pa proti. To naj bi bila podpredsednik uprave Tomaž Jontes in član uprave Mitja Štular, ki je v upravi zadolžen prav za IKT in storitve omrežja. Za nakup pa naj bi bili predsednik uprave Cvetko Sršen in članici uprave Barbara Galičič Drakslar ter Špela Fortin.
Bo odločitev znana že danes?
Na Telekom smo poslali novinarska vprašanja, ali bo že danes znano, kaj so odločili nadzorniki, pa tudi ali lahko uradno potrdijo, da je zaradi omenjenega nakupa prišlo do spora znotraj uprave. Odgovorili so nam: "Deležnike o vseh relevantnih informacijah obveščamo prek sistema Seonet Ljubljanske borze." Vprašanja torej ostajajo neodgovorjena, pravijo namreč, da zadev ne komentirajo.
Če bodo nadzorniki na koncu dejansko prižgali zeleno luč za nakup Actuala I.T., bi to pomenilo začetek zadnje faze nakupa. Pogodbo bi v tem primeru na koncu podpisala prav uprava. Po nekaterih informacijah imajo pomisleke o nakupu tudi znotraj nadzornega sveta, kot je namreč za Dnevnik povedal njihov predsednik, so o nakupu razpravljali že minuli teden, zaradi vprašanj, ki so ostala, pa danes pričakujejo konkretne odgovore tistih, ki so sodelovali v tem postopku.
Zakaj so v upravi vsak na svojem bregu?
Telekom naj bi se sicer že nekaj časa zanimal za nakup Actuala I.T., ena izmed težav pa bi lahko bila tudi neuradna informacija, da so se tam zanimali za nakup podjetja Flawlesscode, znanega v povezavi z državno Pošto, ki jo vodi Tomaž Kokot, sicer svetnik stranke SDS iz Poljčan. Flawlesscode je namreč v lasti Kokotovega brata, Kokot pa je bil tam včasih tudi izvršni direktor.
Med vplivneže stranke SDS sicer sodita tudi predsednik nadzornikov Iztok Černoša, ki je pred leti na njihovi listi kandidiral na lokalnih volitvah in predsednik uprave Cveto Sršen, ki je bil kandidat te stranke za župana Krškega.
Igor Bavčar pred leti Actual I.T. spravil na kolena
Preden je Actual I.T. pristal v italijanskih rokah, je bil njegov lastnik od leta 2000 do 2015 zloglasni Istrabenz pod vodstvom Igorja Bavčarja. In čeprav je šlo za podjetje, ki je na svojem vrhuncu leta 2008 zaposlovalo skoraj 240 ljudi in ustavarjalo okoli 32 milijonov evrov prihodkov, se kmalu končalo s propadom podjetja. Leta 2008 je namreč Actual pod vodstvom Bavčarja za visokih 20 milijonov evrov kupil grosupeljsko računalniško podjetje Simt. Gre za podjetje, ki je večino svojega prometa v času takratne janševe vlade ustvarilo z državo in ki je manj kot tri leta kasneje končalo v stečaju.
Posledično je Actual pristal na kolenih, prihodki so mu močno padli. Na koncu so, zaradi zgrešenega nakupa, morali odpisati kar 13 milijonov evrov, dodatnih 2,65 milijonov pa so jih stala še poroštva. Tudi denar, ki ga je Istrabenz leta kasneje prejel kot kupnino od italijanske skupine DBA - nakup je bil težak okoli osem milijonov evrov - je šel za vračilo dolgov Istrabenza.
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.