

Na svetovni premieri v marini Portorož so slovesno splovili skoraj 20 metrov dolgo jadrnico shipman 63 slovenskega podjetja Seaway. Z jadrnico je opravljen prehod iz butične v serijsko proizvodnjo, kar je velik tehnološki dosežek, je dejal minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Jure Zupan.
Posebnost jadrnice je tudi tehnologija ogljikovih vlaken in epoksidne smole ter zasnova, ki ji omogoča boljše plovne sposobnosti.
Prodano v Hongkong
Oblikovalec trenutno najdražje slovenske jadrnice Japec Jakopin je povedal, da je plovilo že prodano v Hongkong. V načrtu imajo sicer izdelavo še treh ali štirih modelov, v kratkem pa načrtujejo nov podvig - oblikovanje dobrih 30 metrov dolge regatne barke.
Jadrnica shipman 63 je letos nominirana za Evropsko jadrnico leta in je nadgradnja prestižne shipman 50, prve serijske barke iz karbonskih vlaken, ki je ta naziv osvojila leta 2003. Takšne in podobne proizvode in projekte je treba podpirati tudi v bodoče ter skrbeti za njihovo prepoznavnost z zagotavljanjem primerne finančne podpore in pridobivanja znanja, je povedal predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Jožko Čuk.

Splovitev jadrnice shipman 63 so zaradi njene velikosti, v dolžino dosega skoraj 20 metrov, sprva opravili le simbolično. Po krstu so jo z dvigalom prestavili na mesto, kjer je morje globlje in jo spustili v morje.
Botra – Marlene Ottey
Botra na pomorskem krstu jadrnice je bila atletinja Merlene Ottey. Prvi jo bo preizkusil legenda transoceanskega samotarskega jadranja in priznani strokovnjak Francoz Michel Desjoyeaux. Slednji je sodeloval tudi v razvojni ekipi, predvsem pri zasnovi jadralnih manevrov in navigacijskega kota v notranjosti jadrnice za čimbolj enostavno jadranje.
