
Cene tekočih goriv so se občutno znižale. Liter 95-oktanskega bencina se je pocenil za 21,70 tolarja na 233,50 tolarja, 98-oktanskega bencina pa za 21,9 tolarja na 236,60 tolarja. Za liter dizelskega goriva je po novem treba odšteti 230,60 tolarja oziroma 8,80 tolarja manj kot doslej, za liter kurilnega olja pa 147,20 tolarja oziroma 10,90 tolarja manj.
Naftni trgovci cene bencina oblikujejo po uredbi, ki jo je vlada zaradi velikih cenovnih nihanj na svetovnih naftnih trgih sprejela 11. oktobra lani. S spremenjeno uredbo se je obdobje za izračun prodajnih cen goriv podaljšalo s 14 na 28 dni, v štiritedenskem obdobju pa se od 20 kotacij ne upošteva pet najvišjih in pet najnižjih dnevnih kotacij cen.
Naftna trgovca sta pri oblikovanju cen tekočih goriv upoštevala spremembo uredbo o določitvi zneska trošarine za energente in električno energijo, ki jo je vlada sprejela na dopisni seji. Z njo je zvišala trošarino za neosvinčene bencine z 90.864 tolarjev na 95.864 tolarjev na 1000 litrov in za plinsko olje za pogonski namen z 72.477 tolarjev na 77.477 tolarjev.
Ceneje zaradi nižjih cen nafte in dolarja
Vzroki za znižanje cen tekočih so v modelu prilagajanja cen tekočih goriv cenam na sredozemskem trgu; cene na tem trgu so upadle, ker se je znižala cena surove nafte in ker je dolar ostal na sorazmerno nizki ravni, je povedal ekonomist France Križanič. Kot dodaja, je dvig trošarin pričakovan, vzrok pa v nujnosti financiranja modernizacije cestne in železniške infrastrukture.
Cene surove nafte so se znižale, ker so se nekoliko umirile politične razmere na Bližnjem vzhodu, hkrati pa ni bilo dodatnih turbulenc, ki bi vznemirjale trg, kot na primer večjega viharja v Mehiškem zalivu ali dodatnega konflikta v Nigeriji, pravi Križanič. Po trenutnem modelu se gibanje cen nafte na svetovnih trgih v Sloveniji odrazi po enem mesecu, pri čemer so "vrhovi nihanj porezani", po novi uredbi, ki jo pripravlja vlada, pa naj bi bili upoštevani tudi posamezni nihaji.
Vzrok, da se je bencin pocenil bolj kot dizel in kurilno olje, je zelo verjetno sezonske narave, ocenjuje. Značilno je namreč, da v jesenskih mesecih na severni polobli povpraševanje po bencinu upada in se posledično zaradi visokih stroškov skladiščenja tudi cene bencina ne zvišujejo oziroma naraščajo manj, kot bi sicer, je dejal Križanič.
Dvig trošarin (vlada je v ponedeljek trošarine za neosvinčeni bencin povišala z 90.864 tolarjev na 95.864 tolarjev na 1000 litrov, trošarine za plinsko olje za pogonski namen pa z 72.477 tolarjev na 77.477 tolarjev) je razumljiv ukrep, ker so bile prej trošarine na najnižji možni ravni. "Pričakovati je, da bo slovenska ekonomska politika iz cene bencina financirala modernizacijo državne cestne mreže in železnic," pravi Križanič.
Gibanja cen v prihodnje se ne da napovedati, pravi, ker ni jasno, kakšni bodo politični zapleti ali razpleti. "Če zapletov ne bo, je pričakovati nadaljnjo padanje. Sicer je vprašanje, za koliko, ker je svet v konjunturi in ker se motorizirata Indija in Kitajska, kar vpliva na rast povpraševanja po motornih gorivih," je še povedal Križanič.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.