Gospodarstvo

'Španske banke že stvar Evrope in sveta'

Ljubljana, 08. 06. 2012 14.06 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Gregor Žvipelj meni, da se bonitetne agencije oglašajo, ko je prepozno. Po njegovem mnenju je reševanje španskih bank že naloga Evrope in sveta, saj bi manj učinkoviti ukrepi lahko krizo poglobili.

Evropska in španska zastava pred poslopjem španske centralne banke
Evropska in španska zastava pred poslopjem španske centralne banke FOTO: Reuters

O španski krizi, ki jo je danes močno izpostavila bonitetna agencija Fitch, smo se pogovarjali s finančnim analitikom in predsednikom uprave Abanka Skladov Gregorjem Žvipljem. Bonitetne agencije se po njegovem mnenju oglašajo, ko je "na žalost" že prepozno.

"Svet je v zadnjih nekaj desetletjih postal tako zelo prepleten, da bi krizo, ki jo napovedujejo najbolj črnoglede napovedi utrpeli čisto vsi. Ne gre le za vprašanje bank, gre tudi za vprašanje poslovanja podjetij in navsezadnje ravni standarda posameznikov. Ravno to je tudi dober argument, da je treba stvari ustrezno in pravočasno reševati. Ob tem gre velika kritika voditeljem evropskih držav, predvsem Nemčije, ker nimajo ustrezne vizije za reševanje težav, s katerimi se sooča naša stara celina," je pojasnil. Zato bi po njegovem mnenju v določeni meri, če ne bo ustreznih ukrepov, krizo v sicer omejenem obsegu lahko občutila tudi Slovenija.

Zaradi španske krize bo tečaj evra zagotovo doživel določen pritisk, vse pa bo odvisno od načina reševanja španskih bank, kar pa verjetno ni več na strani Španije, temveč na strani Evrope in tudi sveta.

Opozoril je, da stanje španskega gospodarstva ni tako kot v grškem gospodarstvu, pri čemer je izpostavi tudi dejstvo, da je špansko gospodarstvo nekajkrat večje od grškega, zaradi česar se bo morala Evropa reševanja španske krize lotiti na drugačen način. Španske težave izhajajo iz napihovanja kreditnega balona, posledica pa je bilo krčenje nepremičninskega sektorja. Španija naj bi za reševanje svojih bank potrebovala med 40 in 100 milijard evrov, ta sredstva pa bo, kot je to že napovedal premier Manuel Rajoy, poskušala dobiti od Evrope.

Španskega scenarija Žvipelj ni želel primerjati z Irsko, je pa pojasnil, da je Španija včeraj uspešno izdala tri tranše obveznic. Z njihovo prodajo je dobila približno dve milijardi evrov, ob pričakovani donosnosti okoli šest odstotkov.

Sam se ne strinja, da bi Španija morala žrtvovati katero izmed bank. "Morda bo opravljena konsolidacija v španskem bančnem sektorju, žrtvovanje pa ni pravi izraz, saj lahko predstavlja razlog za ponoven preplah, to pa ni v interesu nikogar," je pojasnil. Po njegovem mnenju bodo morali pristojni organi pogledati, katere banke so sistemsko bolj pomembne in katere manj, nato pa izbrati druge, bolj primerne ukrepe.

Sicer pa v tem trenutku španski javni dolg še ni alarmantno visok. Znaša okoli 68 odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP), pravi Žvipelj in hkrati priznava, da bi lahko ob trendu, ki je trenutno prisoten, lahko do leta 2015 dosegel 95 odstotkov BDP, kot to ocenjuje Fitch.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

alterego
08. 06. 2012 23.00
+1
in bojo ubogi Španci morali še bolj šparat, dokler ne bo vse šlo v maloro...
comment123
08. 06. 2012 18.53
+2
Banke, tudi pri nas, tiste slabe, ki čakajo, da bodo spet pobrali od države, naj propadejo.To je izhod iz krize. Postavijo naj se nove, bolj humane in pravične banke, z zdravimi temelji in brez goljufov v vodstvu. Slovenci, tokrat je res čas za referendum-ali dokapitalizacija iz proračuna ali ne.Brez dvoma referendum se bo izšel v dobro vseh državljanov!!!!!!!!
.MOSSAD.
08. 06. 2012 16.49
+3
Je v Bruslu še kaj odprtega....A v Bruslu še kdo DA?????
partibrejkers
08. 06. 2012 16.14
+7
To je isto, kot bi ljudi vprašali ali jim zmanjšajo plače - itak da bi vsi rekli NE. Tako bankirja sprašujejo ali naj pustijo propasti kakšno banko - a ni jaso, kaj bo rekel - itak NE. Sploh pa so bankirji s svojim petelinjenjem in napihovanjem spravili svet v stanje, kot je danes - tako da so zadnji, ki lahko kaj pametnega svetujejo.
BogiEmil
08. 06. 2012 15.36
+3
Sem se spomnil en starrrrrrr komad od Amebix-ov, verz, .... they lead you to the sloughter as they lead a horse to water, they cant force you to drink, but you do .......
CheGaucho
08. 06. 2012 15.45
+2
prosim prevod... saj smo zaenkrat še v Sloveniji.
tek9
08. 06. 2012 15.33
+4
...na pomolu nova, vojna,,,začaran krog zgodovine...
Jimi1
08. 06. 2012 16.20
+4
Žal je še kako res, da ji ne bomo ušli kot leta 91.....
Braavos
08. 06. 2012 15.25
+6
Eni so to govorili že pred 4 leti... za začetek Nigel Farage ...
matic cad
08. 06. 2012 15.25
+11
Smešno in bizarno je življenje današnjih časih kajneda?. Ker je kriza moramo "varčevati" to občutiji,otroci, nižji sloji, upokojenci , bolniki, gospodarstvo ker ni potrošnje............ in pridemo do 800 milijonov privarčevanega denarja, da se odpovemo socialni državi Ampak kaj pomaga teh 800 milijonov privarčevanega denarja, če pa NLB rabi 700 milijonov, TEŠ 6 bo stal še dodtatnih 500 milijonov, ŠPANIJI bomo morali dati okoli milijardo..........itd ali ste res tako slepi??? jaz vem da nisem in na živce mi gre, da cel narod spi in sanja o izhodu iz krize Z METANJEM DENARJA BANKAM Ko bo to propadlo bodo pa ljudje panično letali naokoli in bili presenečeni kako, da je cela EU in svet v depresiji hujši kot l.1929
Braavos
08. 06. 2012 15.29
+4
Situacija postaja iz dneva v dan manj kalvrna ... vsi,ki so odgovorni zato,kar se pač dogaja molčijo ...tisti,ki bi morali kaj narediti se ne zganejo.Hiša iz kart se podira.... luči nad evropo ugašajo kot davnega leta 1914 ... lahko si še naprej zaitskate oči in na koncu boste prosili za kruh in vodo,ki je ne bo--potem pa lahko začnete jesti lastne sosede
Madkupe
08. 06. 2012 15.23
+4
Ni panike,bomo slovenceljni prispevali.
.eu.
08. 06. 2012 15.07
+5
Slovenija je na nivoju Španije in dve leti za Grčijo to je to.
Jimi1
08. 06. 2012 16.23
+4
Se bojim da manj kakor 2 leti za Grčijo.....
NightWishFan
08. 06. 2012 14.56
+13
Ne se bat Španija, predvsem pa vaše banke, Slovenija je pripravljena odvzeti še tisto malo nam in bo dala vam.