Gospodarstvo

ŠOS: Študentsko delo mora ostati fleksibilno

Ljubljana, 13. 11. 2008 16.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Koalicijska pogodba predvideva plačevanje prispevkov tudi za študentsko delo, kar bi ga podražilo in s tem približalo redni zaposlitvi. Študentje menijo, da plačevanje prispevkov nikakor ne bi smelo pasti na pleča študentov.

Bo študentom ob delu tekla delovna doba?
Bo študentom ob delu tekla delovna doba? FOTO: POP TV

Študente pa je že začel skrbeti del koalicijske pogodbe, ki se dotika tudi nekaterih predlaganih sprememb študentskega dela. Gre predvsem za koalicijsko zavezo, ki govori, da „bomo reformo sistema socialne varnosti predlagali tako, da bomo zagotovili plačilo temeljnih socialnovarstvenih prispevkov (za zdravstvo, invalidsko in pokojninsko zavarovanje) od vseh oblik dela. Občasne oblike dela študentov pa bi šteli v pripravništvo in delovno dobo“. Poleg tega pa še napovedi, da bodo preučili drugačno sistemsko ureditev dela študentov med študijem. S tem želijo zagotoviti posebne pogoje za zaposlitve študentov in preprečiti zlorabe „tovrstnih pogodbenih razmerij“. Zaposlitev študentov pa naj bi potekala po posebnih „projektnih pogodbah“.

Ker pa koalicijska pogodba ni natančna, ni jasno na koga bi padlo plačevanje prispevkov za študentsko delo. V vsakem primeru pa bi plačevanje tovrstnih prispevkov podražila študentsko delo, kar bi pomenilo, da bi se v tem smislu izenačilo z redno zaposlitvijo. To bi bilo sicer po godu nekaterim sindikatom, ki si prizadevajo, da bi delodajalci več zaposlovali. Menijo namreč, da delodajalci, ker se jim tako bolj 'splača', raje zaposlujejo študente. Ne bi pa bilo dobro za študente.

Ideje v koalicijski pogodbi ne upoštevajo vseh okoliščin študentskega življenja

V Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) pa menijo, da zapisane ideje v koalicijski pogodbi ne upoštevajo vseh okoliščin študentskega življenja. ŠOS se zavzema za formaliziranje študentskega dela tako, da se upošteva kot pridobljene delovne izkušnje. Vendar pa opozarjajo, da je študentsko delo vrsta fleksibilnega dela, ki se ne more enačiti z rednim delom, saj je študent del šolajoče se mladine in ne aktivnega prebivalstva.

Spreminjanje oblike študentskega dela in njegovo približevanje rednemu delu pa bi lahko ustvarilo "nepopravljive motnje v študijskem procesu“, saj bi se potem študent moral prilagajati delu in ne prilagajati delo študiju. Poleg tega pravijo, da študentsko delo kar tretjini študentov omogoča nadaljevanje študija. Za preprečevanje zlorab pa v ŠOS menijo, da bi bilo treba poostriti inšpekcijski nadzor, ne pa spreminjati način zaposlovanja.

Sicer pa v ŠOS pričakujejo dialog, saj bi lahko imele nepremišljene spremembe dolgoročne posledice na študijski proces. Plačevanje prispevkov pa nikakor ne bi smelo pasti na pleča študentov, še menijo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (23)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Matjaz Butara
15. 11. 2008 09.23
Samo prosim ne o tem kako so slovenski študenti bogi! Reforma tega sistema je nujna, - obvezna ukinitev študentskega dela in uvedba \"full time\" in \"part time\" dela, tistih, ki jim to dejansko pomeni nekaj dobrega je malo, vsi ostali pa trpimo na račun tega, da se nekdo vleče na napotnice (študenti, starši, prijatelji...). Tudi prepričanje, da je treba takoj po srednji šoli študirat je neumno, vzamte si čas za premislek, probajte kaj nardit in zaslužit in potem študirat tist kar si želiš, saj motivacije ne bo manjkalo...to že poznajo v skandinavskih državah, kjer večina ljudi po končani srednji šoli vzame leto, dve off da vidijo kaj si sploh želijo! - ukinitev študentskih bonov! Na račun države služijo ŠOUi, restavracije, in posamezniki... kitajska, mehiška, italijanska, mogoče mcdonalds-- ma dajte no!!! Je pa res, da bi vsaka fakulteta morala imeti svojo menzo predno se bi to uresničilo.. ...in kaj dobimo... vse prispevke ki jih država sedaj plačuje za študentsko prehrano, oz ne dobiva od dela namišljenih študentov, se preusmerijo v gradnjo in opremo, pa verjamite mi da z dobrim planom lahko tudi pridobitev dosti več in boljših štipendij.. Sam sem na srečo doštudiral v tujini in dobro poznam študij tukaj v sloveniji in poznam kaj pomeni študij,.. študentske menze, makaroni, največ 20ur dela na teden, če si reden študent, enkrat padeš izpit, imaš še eno možnost, če ne uspe te vržejo... naj študira tisti, ki želi, ne pa tisti ki mu je všeč zgolj ideja študija!
Staša Mlakar
15. 11. 2008 08.42
V društvih upokojenci ne smemo delati;to je dovoljeno študentom.In mislite da hočejo ? Niti slučajno.Za dela ,ki jih opravljajo študenti bi dovolila delati upokojencem seveda z plačilom dohodnine od tega prihodka.Mogoče bi bilo smiselno preverjati kateri študenti potrebujejo zaslužek ?Ne pa da tisti ki nimajo finančnih težav \"odžirajo\" delo denarja potrebnim.
atelje12
14. 11. 2008 21.02
Kolegica je z odliko zaključila maturo, pa ji niso dali štipendije. Zdaj redno študira, je v zadnjem letniku, zraven pa še redno dela v ekonomskem sektorju, saj drugače ne bi preživela. Na koncu ji seveda država odvazme še del zaradi obdavčenja. Zelo jo cenim, da uspe zdržat vse to. Nekaterim rednim študentom ne uspe zraven še delat, spet drugi pa izkoriščajo status, da lahko samo delajo. Država naj se raje loti slednjih, ki kradejo delovna mesta in mesta na faksu študentom, ki bi res raje študirali. Moje mnenje je tako: naj se šteje to v delovno dobo, dovolj pa je že obdavčenje na koncu leta. Nekaterim delo omogoča preživetje, le kako bodo shajali potem, ko ta gnila država sploh več ne nagrajuje pridne študente.
Foen
14. 11. 2008 18.21
vsi smo pred zakonom enaki. obdavčimo študentarijo.
tiwo
14. 11. 2008 13.44
Študentsko delo bi bilo treba ukinit, vsaj v taki obliki kot obstaja sedaj. Je prednost samo za ŠOU funkcionarje and co., za ostale je pa revščina. Velika večina študentov opravlja več let minimalno plačano delo z enakimi odgovornostmi kot zaposleni (z uni.dipl.) ali celo več, za vse to tudi sami odgovarjajo - brez plačane malice brez prevoza brez ostalih pravic, ki bi jim morale glede na delo pripadati. In NE velika večina študentov niti ne more reči da ga pet dni skupaj ne bo v službo, ker bi se moral učit za izpit pa dve seminarski oddat...se je treba prilagajat delodajalcu, ki bo pač tebe nadomestil z drugim študentom, ki čakajo v vrsti za delo če te ne bo, kljub temu, da imaš \"kao\" pravico manjkat kadarkoli-dopusta ni! Študente podjetja izkoriščajo in jim obljubljajo zaposlitev, če se izkažejo, vse skupaj je pa eno veliko nategovanje, da daš maksimalno ali nadmaksimalno od sebe, odnašaš rit komurkoli, ker si itak ena navadna smet, dobiš pa nazaj, ko ti rabiš zaposlitev, ko končaš študij prazen nič ali celo manj. Pač si predrag za njih, čepav si jim prej leta prinašal dobiček- zdaj te lahko pa prevzame Zavod pa naj ti oni najdejo nekaj- z diplomo brez \"veljavnih\" delovnih izkušenj. Sistem pa tak! NE HVALA!
tinie100@email.si
14. 11. 2008 10.55
Dam ti pa prav! Plačilo po tem koliko narediš za firmo in ne po uradni izobrazbi! Sicer pa, komu plača ne odgovarja, lahko odide! Izobražen in \"dober\" delavec je povsod dobrodošel! :) Pa bomo vsi zadovoljni!
tinie100@email.si
14. 11. 2008 10.50
Delodajalec@ Študiranih nesposobnežev je veliko! Študentov ki znajo delati, pa zelo malo! Jaz takšnega takoj zaposlim za stalno.
Delodajalec
14. 11. 2008 10.42
Ste pa hecni, ko zahtevate, da se šudente redno zaposli med študijem.Študente je treba zabit s študijem, da bo kaj od njih, ko spackajo faks. Ne pa da pride na trg dela horda lenuhov, ki mislijo da jim diploma daje pravico do bolje plačane službe.
tinie100@email.si
14. 11. 2008 10.30
Dokler bo delo študentov za podjetja cenejše od stroška za redno zaposlenega, ne bo reda na tem področju! Študent naj dela priložnostna dela! Kjer je stalna potreba po zaposlenem, pa naj se delodajalcu z zakonom prepove študentska zaposlitev! INŠPEKCIJE so za postreljat ! Pri nas delajo 3-je na napotnice že več kot 2 leti! Če želi študent delati (dlje) in že dobi zaposlitev, naj opravi prakso (ki naj bo plačljiva in naj šteje v delovno dobo ter plača polne prispevke), ter se zaposli redno. Študij pa naj nadaljuje ob ali iz dela. Je pa sramota, da se ti zgodi da pride univerzitetni diplomirani inžiner elektrotehnike iskat zaposlitev, pa ne zna držati spajkalnika v roki. Samo zato ker je v srednjo šolo hodil v gimnazijo in ne na elektro. Je*eš tak študij!!!
Špela Cerar 1
14. 11. 2008 10.20
Po svoje ideja ni slaba, samo kdo nas bo potem sploh še hotel zaposlit? Mislim to da bi mi delovna doba tekla že zdaj ko študiram in zraven delam. Po moje tudi na bi bilo slabo, če bi se ukinilo študentske servise in bi se bazo prostih delovnih mest nekako centraiziralo, da ne bi blio od tega na keter študentski servis si prijavljen odvisno a boš dobil kakšno zanimivo delo ali ne. Ker telih študentskih servisov je že toliko, da se ti zmeša.... očitno so dober &039;biznis&039;. ;)
hinko.murovec@siol.net
14. 11. 2008 08.42
V študentskih servisih je kup sleparij. PRIMER : Študentski servis Idrija Pred cca 3 leti sem rabil pomoč za enostavno fizično delo, ponudil sem plačilo 1000 Sit na uro z vštetim časom od prihoda do odhoda ter toplo malico-kosilo. V pogovoru z takratnim \"posrednikom na servisu \" mi je dejal, da bo našel primernega kandidata. Dobil sem fanta , zdrav, velik, močan. Zanimivo je , da ni bilo nobene napotnice, plačilo na roke , skratka brez nadzora. Še bolj zanimivo je bilo to, da mi je sam povedal, da sta zmenjena in mu pove ( posrednik ) če je kakšno bolje plačano delo , ki ni pre teško. Torej očitno dobi delo najprej znanec , če je razvidno, da bo dobro plačano za malo dela. Nato ostali . To je svinjarija, zato bi morali sami študentje urediti zadeve z večnimi \" lopovskimi funkcijonarji in ostalo ustoličeno zalego \". Na takih položajih se kalijo bodoče izkoriščevalske podkupljive barabe. LP
ivo55
14. 11. 2008 08.37
TA FLEKSIBILNOST JE SAMO NOVODOBNI IZRAZ ZA ZAVAJANJE IN OPRAVIČEVANJE NELOJALNE KONKURENCE NA TRGU DELA - POSLEDIČNO PA SE \"FLEKSIBILNOST\" ODRAŽA V SIROMAŠENJU POKOJNINSKE BLAGAJNE IN NEGOTOVOSTI ZAGOTAVLJANJA POKOJNIN NA TEMELJU MEDGENERACIJSKEGA SPORAZUMA! NIČ NOVEGA .
gospakatja
14. 11. 2008 07.52
tudi ta medalja ima dve plati!! ko smo študirali, nam je študentsko delo \"prav prišlo\". ko pa smo doštudirali in šli na trg dela, in so nas povsod zavračali, ker smo bili dražji od študentov smo bili pa besni, češ, da nam študentje odžirajo delo.
Neikius
14. 11. 2008 07.37
Meni je všeč. Ukinit študenske servise pa preoblikovat študentsko delo. Pa seveda tisti ki imajo profit (ŠOU) se pritožujejo ... Pa tudi delovna doba da teče med študentskim delom je dobra zamisel. Dajatve? Raje dam državi 12.5 kot študentskem servisu!
unikat.33
14. 11. 2008 06.34
Spet se delajo norca iz nas Slovencev. Pa se primerjajte z Evropo še tu. V Avstriji je šolnina za študij arhitekture en semester 370, 00 EUR se pravi za 740,00 EUR imaš kvalitetno izobraževanje in še delovna doba ti teče. Enako je tudi v Nemčiji ... Tudi mizarji, kuharji imajo npr. 2 meseca pouka v šoli, potem pa prakso pri privatniku, ki mu plačuje 500,00 do 600,00 EUR za prakso, poleg tega, da imajo plačano ves čas šolanja tudi delovno dobo. Potem pa se lahko primerjamo z delovno dobo z Evropskimi državami.
Buena Vita
13. 11. 2008 21.11
JA,RES JE zmago- TA VLADA SE BO BRIGALA ZA DRUGE KOT ZA SLOVENCE
Buena Vita
13. 11. 2008 20.42
ta nov minister bo mislil za študente,ha,ha,ha, težko,težko verjamem
Buena Vita
13. 11. 2008 20.40
delovci niso nikoli bili zadovoljni z študenti,zdelo se je da odžirajo kruh,mnogokrat so se celo zelo nesramno obnašali do njih no ,čas je prinesel svoje,študentje so manj plačani,in manj delajo,spet krog ki ni dober,niso zadovoljni ne študenti,ne delovci ne delodajalci,je študentski servisi si manejo roke,,in študenti ki posojajo dovolilnice kolegom,in znancem in še komu,kasirajo lepo 10 kako to ureditii,v pošteno zadovoljstvo;;, vsako delo ki je plačano študentom specificirat,in izdat potrdilo da je to delo opravil študent -dijak delovna inšpekcija pa naj bo bolj fleksibilna,iz pisarn se ne vidijo kršitve-kršitelji teško me prepričate da plačajo delodajalci le triipol €,pogledajte oglase,nekdo nekomu debelo laže,in kdo je ogoljufan&039;???&039; menim da študenti,zakaj??&039;ker je v njihovih organizacijskih vrstah ogromno korupcije, zakaj ne mi reč študentje da ne znate pisat in brat,da ste neuki, le pamet v glavo in začnite se borit za priioritetne stvari,ZASE,ne za prijatelj ko se bo vsak boru zase,drug nebo imel možnosti ga izkoriščat,amen
cool_cat
13. 11. 2008 19.54
Hinko.Murovec - študentsko delo do max. 26.leta ni ravno najboljša ideja. Pri tem mislim predvsem na študente medicine, farmacije ipd., kjer pač samo osnovni študij traja dlje kot na drugih fakultetah, da ne omenjam še prakse, specializacije... Že tako morajo študenti, starejši od 26. let sami plačevati osnovno in dodatno zdravstveno zavarovanje. Se pa strinjam s tem, da prihaja do zlorab in da delajo preko napotnic ljudje, ki do tega nikakor niso upravičeni. Naj se poostri nadzor nad takimi, ne pa da se spravljajo na vse študente... Konec koncev si velik del študentske populacije z delom preko študentskega servisa plačuje študij in drago življenje v prestolnici.
Tommi Zu
13. 11. 2008 19.34
študenti bi morali imeti zakonsko določeno minimalno urno postavko za študentsko delo. (npr 3,5 - 4 EUR). da bi si realno! lahko kaj privoščili za opravljeno delo. Tako kot je Blue-art povedal: \" Ko sem sam delal preko študenta, sem dobil skoraj dvakrat toliko plačano kot redno zaposleni za enako delskoraj dvakrat toliko plačano kot redno zaposleni za enako delo\". Kako ste pa danes plačani študenti? Ampak ko sem se pogovarjal s študenti niso podpirali moje ideje (minimalno 3,5 EUR/h) (kao da trg uravnava plače... :) ) taki študenti so tabolš državljani. preberi si: ANALIZA OPORTUNITETNIH STROŠKOV ŠTUDENTSKEGA DELA V RS, cobissu.