Študente pa je že začel skrbeti del koalicijske pogodbe, ki se dotika tudi nekaterih predlaganih sprememb študentskega dela. Gre predvsem za koalicijsko zavezo, ki govori, da „bomo reformo sistema socialne varnosti predlagali tako, da bomo zagotovili plačilo temeljnih socialnovarstvenih prispevkov (za zdravstvo, invalidsko in pokojninsko zavarovanje) od vseh oblik dela. Občasne oblike dela študentov pa bi šteli v pripravništvo in delovno dobo“. Poleg tega pa še napovedi, da bodo preučili drugačno sistemsko ureditev dela študentov med študijem. S tem želijo zagotoviti posebne pogoje za zaposlitve študentov in preprečiti zlorabe „tovrstnih pogodbenih razmerij“. Zaposlitev študentov pa naj bi potekala po posebnih „projektnih pogodbah“.
Ker pa koalicijska pogodba ni natančna, ni jasno na koga bi padlo plačevanje prispevkov za študentsko delo. V vsakem primeru pa bi plačevanje tovrstnih prispevkov podražila študentsko delo, kar bi pomenilo, da bi se v tem smislu izenačilo z redno zaposlitvijo. To bi bilo sicer po godu nekaterim sindikatom, ki si prizadevajo, da bi delodajalci več zaposlovali. Menijo namreč, da delodajalci, ker se jim tako bolj 'splača', raje zaposlujejo študente. Ne bi pa bilo dobro za študente.
Ideje v koalicijski pogodbi ne upoštevajo vseh okoliščin študentskega življenja
V Študentski organizaciji Slovenije (ŠOS) pa menijo, da zapisane ideje v koalicijski pogodbi ne upoštevajo vseh okoliščin študentskega življenja. ŠOS se zavzema za formaliziranje študentskega dela tako, da se upošteva kot pridobljene delovne izkušnje. Vendar pa opozarjajo, da je študentsko delo vrsta fleksibilnega dela, ki se ne more enačiti z rednim delom, saj je študent del šolajoče se mladine in ne aktivnega prebivalstva.
Spreminjanje oblike študentskega dela in njegovo približevanje rednemu delu pa bi lahko ustvarilo "nepopravljive motnje v študijskem procesu“, saj bi se potem študent moral prilagajati delu in ne prilagajati delo študiju. Poleg tega pravijo, da študentsko delo kar tretjini študentov omogoča nadaljevanje študija. Za preprečevanje zlorab pa v ŠOS menijo, da bi bilo treba poostriti inšpekcijski nadzor, ne pa spreminjati način zaposlovanja.
Sicer pa v ŠOS pričakujejo dialog, saj bi lahko imele nepremišljene spremembe dolgoročne posledice na študijski proces. Plačevanje prispevkov pa nikakor ne bi smelo pasti na pleča študentov, še menijo.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.