Minister za pravosodje Goran Klemenčič je na Višje sodišče v Celje poslal zahtevo za pregled poslovanja sodne preiskave v zadevi Teš, kjer naj bi bila termolektrarna pri gradnji bloka 6 oškodovana za skoraj 300 milijonov evrov. "Zahtevam, da zaradi dolgotrajnosti reševanja zadeve pred Okrožnim sodiščem v Celju opravite pregled poslovanja v zadevi ter predlagam, da v primeru ugotovljenih nepravilnosti odredite ustrezne ukrepe," je med drugim zapisal minister.
Na Okrožnem sodišču pa so za 24ur.com pojasnili, zakaj sodna preiskava ene največjih korupcijskih afer pri nas tako dolgo traja: "Gre za eno najobsežnejših zadev, ki smo jo dobili v obravnavanje na našem sodišču, spis ima več kot 59 tisoč strani z vsemi prilogami in je trenutno v kar 151 fasciklih, za kar je potreben en cel dodaten pisarniški prostor," je povedal predsednik Okrožnega sodišča Matevž Žugelj.
Sodna preiskava je izjemno zahtevna, strokovna in obsežna
"Gre za mednarodno povezano zadevo, zato so potrebni prevodi listin v tuje jezike in pridobivanje podatkov od določenih organov in inštitucij iz tujine, kar tudi terja precej časa. Že same odločitve sodišča gredo v stotine strani teksta, glede na večje število osumljenih pa je temu primerno tudi število pritožb, ki jih je potrebno obravnavati," pojasnjuje predsednik sodišča Žugelj. "Zadeve, ki trajajo dolgo, trajajo dolgo iz različnih razlogov. Postopek preiskave v zadevi Teš pa je tako strokovno kot tudi po obsežnosti izjemno zahtevna zadeva. Trenutno obsega 59.121 listnih številk, od tega je 27.721 strani spisa, ostalo so priloge. Zadeva pa se trenutno nahaja na izvenobravnavnem senatu, zaradi odločanja o pritožbah obdolženih zoper dva sklepa o uvedbi preiskave. Uvedbe nadzora pa še ne moremo komentirati, saj z Ministrstva za pravosodje o tem še nismo bili obveščeni," pojasnjuje prvi mož okrožnega sodišča.
Nova dopolnitev kazenske ovadbe v kar 35 kartonastih škatlah
Policija pa je po štirih letih od kazenske ovadbe, marca letos, na sodišče poslala še obsežno dopolnitev ovadbe in to kar v 35 kartonastih škatlah. Kot je znano, je policija prve hišne preiskave pri vpletenih v sporne posle opravila že leta 2012, dve leti kasneje so spisali prvo ovadbo, specializirano tožilstvo pa je novembra 2014 na sodišče poslalo zahtevo za sodno preiskavo. Ta je bila uvedena šele v začetku lanskega leta. Pravzaprav sta bili uvedeni dve sodni preiskavi, in sicer zaradi zlorabe položaja nekdanjih vodilnih v Tešu ter ponarejanja listin. Druga preiskava pa je bila zaradi pranja denarja, saj naj bi nekdanji direktor Uroš Rotnik iz poslov pri rekonstrukciji kotla 5 in gradnje Bloka 6 dobil najmanj 870 tisoč evrov nezakonitih provizij. Preiskovalni sodnik je nato obe preiskavi združil v eno.
Pranje denarja iz korupcijskih kaznivih dejanj?
Da je bil projekt Teš 6 bistveno preplačan, ni več dvoma. Policija je v kriminalistični preiskavi ugotovila, da naj bi osumljenci poskrbeli za lažne svetovalne pogodbe in se vnaprej dogovorili za izplačilo visokih provizij in nagrad. Rotnik pa naj bi denar, ki naj bi izviral iz kaznivih dejanj, po mnenju preiskovalcev, skušal legalizirati tako, da naj bi se z znanim borznim posrednikom Bogdanom Pušnikom med drugim dogovoril tudi za lažno posojilno pogodbo, po kateri naj bi od njega dobil kar 670 tisoč evrov gotovine. Iz telefonskih prisluhov pa po neuradnih podatkih izhaja, da naj bi Rotniku navidezno vračilo denarja svetoval Darko Končan. Zato so pranja denarja osumljeni vsi trije, ki pa to seveda zanikajo.
Rotnik in Pušnik uprizorila vrnitev posojila?
Ker se je Rotnik znašel tudi v davčnem postopku, kjer je moral Finančni upravi pojasnjevati svoje prihodke, naj bi se po neuradnih podatkih v policijskih prisluhih znašli tudi nasveti Darka Končana, kako pojasniti premoženje v gotovini. Eden od nasvetov naj bi bil tudi ta, da naj Rotnik in Pušnik navidezno vračilo posojila uprizorita kar pri notarju, da bo zgodba bolj verodostojna. In sta ga res. Tako naj bi prišla s kupom gotovine k notarju v Velenje, kjer je Pušnik Rotniku vrnil 670 tisoč evrov, kar je notar tudi potrdil. Ko sta odšla pa je notar o dogodku obvestil Urad za preprečevanje pranja denarja, ker sta v pisarno prinesla toliko gotovine. Posojila po ugotovitvah preiskovalcev v resnici naj ne bi bilo, ves denar za predajo pred notarjem pa naj bi zagotovil kar Rotnik sam.
Rotnikovi milijoni gotovine
Nekdanji prvi mož Termoelektrarne Šoštanj Uroš Rotnik naj bi v davčnem inšpekcijskem nadzoru pojasnjeval, da ima za kar štiri milijone evrov premoženja, ki naj bi ga pridobil z vlaganji v vrednostne papirje. In da naj bi borzniku Bogdanu Pušniku že v preteklih letih posojal denar, celo tri milijone evrov. Je pa Rotnik davčni upravi tudi prijavil, da ima v sefu NLB v Velenju tri milijone evrov gotovine, a je ta dokument o njegovem premoženjskem stanju kasneje čudežno izginil iz spisa na Finančni upravi.
Zaradi tatvine dokumenta in preprečitve dokazovanja, ker naj bi davčne inšpektorje oviral pri ugotavljanju njegovega premoženjskega stanja, je Rotnika lansko leto že doletela prva obtožnica. Prej pa tudi številne kazenske ovadbe – celjski kriminalisti so ga po naših informacijah poleg tatvine in preprečitve dokazovanja ovadili še zaradi krive ovadbe, ker naj bi prijavil dogodek, ki se na Fursu v resnici sploh ni zgodil. Je pa Rotnika Finančna uprava zaradi razhajanj med njegovim premoženjem in uradnimi prihodki za kar 3,9 milijona evrov še dodatno obdavčila za okoli 1,6 milijona.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.