Vegrad je skladno s petkovim dogovorom med vodstvom družbe in sindikatom nakazal del še neporavnanih izplačil zaposlenim za april, maj in junij. Preostalo bo glede na prilive izplačano do konca tedna, kot je bilo dogovorjeno, je povedal predsednik svobodnega sindikata v podjetju Samo Mastnak.
Podjetje je poravnalo nakazila za aprilski kredit, izplačila za maj so skoraj v celoti poravnana, dobili pa so tudi 300 evrov neto plače za junij, je razložil. S tem Vegrad, ki ima od torka novo vodstvo, izpolnjuje stavkovne zahteve več kot tisoč delavcev, ki so sicer od sindikata v primeru neizplačanih plač zahtevali, da organizira stavko.
Predstavniki svobodnega sindikata so se z vodstvom družbe v petek, ko je družbo še vodila Hilda Tovšak, dogovorili, da bo družba v tem tednu do petka delavcem izplačala plače za marec, april in maj, vključno z obračunanimi posojili, ki nato niso bila nakazana bankam. Po odstopu Tovšakove družbo, za katero je sodišče danes začelo postopek prisilne poravnave, od torka vodi Boris Medved.
Sodišče je začelo prisilno poravnavo
Okrožno sodišče v Celju je prav tako danes s sprejetim sklepom začelo postopek prisilne poravnave Vegrada. Za upraviteljico prisilne poravnave je sodišče imenovalo Alenko Gril. Upniki imajo zdaj čas do 1. oktobra, da prijavijo svoje terjatve, ki jih je bilo konec junija za 240,7 milijona evrov.
Sodišče je v danes sprejetem sklepu imenovalo tudi devetčlanski upniški odbor, ki bo v nadaljnjem postopku tudi potrjeval s strani Vegrada predlagan načrt finančnega prestrukturiranja družbe. Upniški odbor sestavljajo Nova ljubljanska banka, ljubljanska družba LHB finance, posebni davčni urad davčne uprave, ljubljansko podjetje Kovinar, Hypo Alpe-Adria-Bank, samostojna podjetnika Milan Kepic in Matjaž Delčnjak, Hypo leasing in Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.
Vegrad mora po sklepu sodišča v 15 dneh od vročitve sklepa poravnati predujem za stroške prisilne poravnave v višini dobrih 30.000 evrov. Če tega ne stori, bo sodišče ustavilo postopek prisilne poravnave in izdalo sklep o začetku stečajnega postopka, ki so ga sicer že predlagali nekateri upniki. Prisilno poravnavo pa je 13. avgusta predlagala zdaj že nekdanja direktorica Vegrada Hilda Tovšak, ki je v ponedeljek odstopila.
Velenjsko gradbeno podjetje, ki je plačilno nesposobno, je bilo konec junija letos vsem upnikom dolžno 240,7 milijona evrov, vendar se vse terjatve ne prijavljajo v postopku prisilne poravnave, saj ta ne učinkuje na vse. Najbolj bi prisilna poravnava prizadela navadne upnike, ki so imeli konec junija do Vegrada skoraj 186 milijonov evrov terjatev, velenjski gradbinec pa jim v načrtu finančne reorganizacije predlaga, da se odpovejo skoraj 80 odstotkom terjatev, preostalo petino pa bi ob potrjeni prisilni poravnavi dobili povrnjeno v štirih letih.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.