Ljubljansko podjetje Martink, ki je 30. junija na okrožno sodišče v Celju podalo predlog za stečaj Vegrada, je v roku poravnalo predujem za kritje začetnih stroškov stečajnega postopka. Sodišče je nato 14. julija Vegradu poslalo poziv, da se izreče o predlogu za stečaj podjetja, vendar sodišče povratnice o prejemu predloga še ni prejelo.
Vegrad ima od prejema sodne pošiljke 15 dni časa, da se izreče o predlogu za začetek stečaja, so pojasnili na sodišču. Po preteku odgovora na predlog oz. po preteku vseh zakonskih rokov bo sodišče lahko šele odločalo o predlogu za začetek stečajnega postopka, še dodajajo na sodišču.
Predlog za stečaj velenjskega Vegrada, ki se je letos znašel v hudih likvidnostnih težavah, je konec junija v imenu upnika vložil odvetnik Vladimir Bilić. Vegrad je podjetju Martink dolžan 322.000 evrov, od tega je trenutno zapadlih obveznosti za 182.000 evrov, je takrat pojasnil Bilić.
Upnik se je po njegovih besedah za takšno potezo odločil zato, ker Vegrad svojih obveznosti ne poravna, prav tako upnik ocenjuje, da jih glede na likvidnostno in premoženjsko situacijo ne more poravnati. Namen stečaja je, da se doseže vsaj delno poplačilo.
Kot je znano, si vodstvo Vegrada prizadeva skupaj z lastniki in bankami upnicami zagotoviti prihodnost družbe. Skupščina je 5. julija sicer potrdila predlagano dokapitalizacijo družbe v skupni višini 15,5 milijona evrov in kot rok za izvedbo dokapitalizacije določila 60 dni od sklepa skupščine.
Državna Posebna družba za podjetniško svetovanje PDP, ki je sicer dokapitalizacijo kot druga največja lastnica z 29-odstotnim deležem podprla, pa je takoj opozorila, da pogoji za sodelovanje PDP v dokapitalizaciji niso izpolnjeni, ker niso izpolnjene vse zaveze iz sporazuma, ki so ga konec aprila podpisali družba, lastniki in banke.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.