Sodišče ne more podajati stališč glede razlage zakona o vprašanjih, ki bodo predmet odločanja v postopku. Prisilni upravitelj Merkurja Ladislav Hafner pa je od sodnice prejel ustno navodilo, naj se ravna po zapisu v zakonu, da omenjene terjatve niso prednostne in da bodo poplačane po pogojih prisilne poravnave, če bo sklenjena.
Edina pot, ki bi delavcem v celoti zagotovila obljubljene odpravnine in odškodnine, je torej avtentična razlaga zakona s strani zakonodajalca, ki jo od državnega zbora zahteva uprava Merkurja. V vodstvu podjetja so namreč prepričani, da gre v zakonu za nenamerno napako, saj ne bi bilo logično, da bi zakon preferiral stečaj, kjer so tovrstne terjatve opredeljene kot prednostne.
Kot je pojasnil Hafner, bi bila takšna avtentična razlaga zakona ob zadostni volji lahko hitro izpeljana. Morebiti tudi že pred samim potrjevanjem prisilne poravnave, ki ga je moč pričakovati v začetku prihodnjega leta. Potem ko bodo upniki do petka prijavili svoje terjatve, ima namreč prisilni upravitelj mesec dni časa za preveritev terjatev, ki pa ga lahko ob zahtevnosti in obsežnosti dokumentacije podaljša še za en mesec. Medtem mora uprava Merkurja že izvesti skupščino, ki bi prejela sklep o povečanju osnovnega kapitala s predvideno pretvorbo terjatev v lastniške deleže.
Interesa upnikov za konverzijo terjatev, ki naj bi se zgodila v višini vsaj 85 milijonov evrov, je po dosedanjih podatkih uprave precej. Dobro pa teče tudi potrjevanje posojilnih pogodb z 11 bankami, ki bodo Merkurju namenile 35 milijonov evrov svežega denarja za nabave. Trenutno so v Merkurju pogodbe podpisali z že več kot polovico bank in v prihodnjih dneh naj bi potrjena posojila šla na odobritev na sodišče, kjer v Merkurju ne pričakujejo zapletov, saj so že same banke podale zelo stroge kriterije, je pojasnil predstavnik za odnose z javnostmi v nakelskem podjetju Rok Istenič.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.