Sloviti izdelovalci steklenih izdelkov z italijanskega otoka Murano priznavajo, da so v resni krizi. Pravijo, da je več kot 700-letna tradicija ogrožena in dodajajo, da so minili časi, ko je skoraj vsak turist, ki je obiskal Benetke, kupil spominek z Murana.
Številne delavnice samevajo, delavce odpuščajo, naročil ni. V zadnjih petih letih se je nekaterim prodaja razpolovila, od nekoč pet tisoč zaposlenih jih je delo ohranilo le tisoč. Močan evro je že pred izbruhom finančne krize odgnal ameriške turiste, ki so še nedavno v dolgih vrtstah čakali na več tisoč evrov vredne izdelke. Poleg tega jim konkurenco delajo tudi ceneni ponaredki iz Kitajske.
"To bi lahko bil smrtni udarec,“ je o krizi dejal predsednik beneškega sindikata steklarjev Davide Camuccio. "Obstoj Murana je ogrožen, čeprav bi dve ali tri podjetja lahko obstala.“ Kriza se bo še poglabljala, napovedujejo, rešitev pa vidijo v iskanju novih trgov in oblikovanju unikatnih izdelkov.
Obrtniki na Muranu živopisne steklene izdelke izdelujejo že od 13. stoletja. Ponujajo vse, od kozarcev in vaz, do svečnikov, nakita in okraskov. Otoček je dolgo veljal za središče evropske steklarske industrije.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.