Kitajska je lani izvozila igrače v skupni vrednosti 17,76 milijarde dolarjev (12,05 milijarde evrov). Po ocenah je v državi 10.000 tovarn igrač, večina od teh leži v provinci Guangdong. V tej panogi je zaposlen velik del od približno 200 milijonov sezonskih delavcev na Kitajskem.
Pravice, kot so varstvo pri delu, plačilo nadur, minimalne plače ali zdravstveno zavarovanje, so jim tuje, je minuli teden na Dunaju opozorila organizacija Südwind.
Kdor za božična darila kupuje igrače, bi moral biti pozoren vsaj na državo izvora. Štiri petine igrač, ki jih prodajo v Avstriji, prihaja s Kitajske, kjer pa po ugotovitvah organizacije Südwind vladajo grozljive delovne razmere. Med njimi izpostavljajo 400 ur dela na mesec brez prostega dne, neplačevanje nadur, prenatrpanost prostorov, pomanjkanje toaletnih prostorov ter številne primere izčrpanosti, včasih celo smrti.

"Številni delavci, ki do polnoči izdelujejo figurice za ameriško družbo Disney, od izčrpanosti omedlijo na delovnem mestu. Vodstvo jih enostavno poskuša vnovič postaviti na noge, le v najhujših primerih koga odpeljejo v bolnišnico," je povedal 35-letni delavec Liu iz Shenzhena.
Delavci so članom nevladne organizacije tudi povedali, da nosečnice enostavno odpustijo ali pa jih na kakšen drug način prisilijo, da odidejo.
Tisti, ki morajo stanovati v tovarnah, ker prihajajo iz preveč oddaljenih krajev, pa si morajo s kakšnimi desetimi sodelavci deliti 15 kvadratnih metrov velike spalnice z zarjavelimi posteljami. Svoje skromno premoženje imajo pospravljeno pod posteljami.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.