Predsednik SLS Franc Bogovič je predstavil zahtevo stranke za umik zakonskega predloga o davku na nepremičnine iz postopka. Zahtevo so poslali pristojnemu ministrstvu za finance. Ocenjujejo, da je davek na nepremičnine, kot je predlagan, slab in obupen poskus vlade, da zapolni proračun.
"Ta davek bo prizadel vse segmente družbe, tako tiste socialno najšibkejše, vse upokojence, kakor tudi tiste, ki ustvarjajo dodano vrednost v naši državi, torej ustvarjalne segmente družbe," opozarjajo v SLS in dodajajo, da nasprotujejo vsaki davčni obliki, ki bo dodatno obremenjevala subjekte in nepravično razdeljevala bremena krize v družbi. SLS tudi ocenjuje, da gre pri predlogu za tipičen "inkasantski" ukrep, katerega namen je prikriti nesposobnost vlade urediti javne finance brez dodatnega obremenjevanja gospodarstva in ljudi.
V sporočilu ministrstvu navajajo, da simulacije novega davka po občinah zelo jasno kažejo, da bo obremenitev državljanov nesorazmerna, saj je nova davčna obremenitev v urbanih središčih v povprečju nekajkrat manjša kot v manjših središčih in podeželju, kjer je življenjski standard ljudi nižji.
V SLS predlagajo, da država določi zgolj široki razpon davčne stopnje za nepremičnine v lasti poslovnih subjektov, občine pa naj se samostojno odločajo, kako visoko stopnjo bodo postavile. Davek na nepremičnine naj v celoti pripada lokalnim skupnostim.
Bomo državljanom na stara leta rubili njihove nepremičnine?
SLS opozarja še na možnost konverzije davčnega dolga v lastniške deleže, kar predlog zakona v 13. členu dopušča. "To pomeni, da se lastnik nepremičnine in občina dogovorita, da se dolg poplača v obliki vzpostavitve lastniškega deleža občine na nepremičnini z davčnim dolgom (konverzija)." To pa bi pomenilo, da kdor ne bo zmogel poravnati davčnih obveznosti, mu bo občina podržavila nepremičnino. Je res to tista rešitev, ki bo državljane spodbujala k vlaganju v lastne nepremičnine, se sprašujejo v SLS.
Poziv premierki: Davek ne bo prispeval k zagonu gospodarstva!
Gospodarska zbornica Slovenije, Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije, Trgovinska zbornica Slovenije, Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije in Združenje Manager so danes poslali skupni dopis z zahtevo Bratuškovi po razbremenitvi gospodarstva in proti novim obremenitvam. Med drugim zahtevajo takojšen umik predloga davka na nepremičnine, če bo ta v primerjavi z zdajšnjim nadomestilom za uporabo stavbnega zemljišča dodatno obremenil poslovne nepremičnine gospodarskih subjektov.
Na Obrtni zbornici Slovenije opozarjajo, da vlada pri svojih napovedih ne upošteva vseh bistvenih elementov za izračun davčne obveznosti, kamor poleg davčne stopnje spada tudi davčna osnova. "Trenutna gospodarska situacija v Sloveniji ne dopušča dodatnih davčnih obremenitev nepremičnin, ker slovensko malo gospodarstvo v trenutnih razmerah ne more prenesti dodatnih davčnih bremen. Predlog zakona o davku na nepremičnine tudi ni ustrezno pripravljen, saj ne vsebuje pravilnih izračunov glede višjih davčnih obremenitev, zaradi česar se tudi ni pravilno ocenilo njegovih učinkov na gospodarsko rast in zaposlovanje," opozarjajo.
Predvideno povečanje davčnega bremena podjetij na račun obdavčitve nepremičnin je povsem v nasprotju s priporočili in mnenji Sveta EU glede reševanja finančne krize v Sloveniji, ki predvidevajo pospešitev gospodarske rasti in zaposlovanja. Ne nazadnje primerjalne evropske države ne morejo biti zgled za obdavčitev nepremičnin v Sloveniji, ker imajo drugačne gospodarske razmere in sisteme obdavčitve. Zato zbornica odločno nasprotuje morebitnemu sprejetju predloga zakona in vse pristojne za pripravo in sprejetje zakona javno opozarja na odgovornost za prevzem posledic.
"Vlada navaja, da bo predlog zakona višje obremenil poslovne in industrijske nepremičnine v povprečju za okoli 13 odstotkov, kar je sicer res, če se pri oceni upošteva zgolj višino zdaj veljavne in bodoče davčne stopnje," pojasnjujejo na zbornici in dodajajo, da je bilo v gradivu izpuščeno dejstvo, da se davčna obveznost vedno izračuna s pomočjo davčne osnove in davčne stopnje. "Če pri primerjalnih izračunih upoštevamo, da je davčna obveznost davčna osnova, pomnožena z davčno stopnjo, bo predvidena davčna osnova, ki bo po novem temeljila na posplošeni vrednosti nepremičnin, najmanj od 20 do 400 odstotkov višja od zdaj veljavne osnove za obračun davka na nepremičnine po zakonu o davkih občanov, ki jo določajo občine na podlagi tega zakona po lastnih merilih."
Davek lahko hitro postane breme potrošnika
Takšen predlog zakona o davku na nepremičnine je škodljiv za slovensko gospodarstvo. "Stopnja 0,8 odstotka za obdavčitev poslovnih objektov je ob občutno višji davčni osnovi v višini posplošene tržne vrednosti odločno previsoka. Ker je davek na nepremičnine, ki so v poslovni funkciji podjetij, njihov poslovni strošek, ga bodo ti poslovni subjekti prisiljeni vključiti v kalkulacijo svojih lastnih cen proizvodov in storitev," opozarjajo na zbornici, pravijo pa še, da bodo morali obrtniki, če trg ne bo prenesel njihovih višjih cen, nov davek na nepremičnine pokriti v breme svojega dobička – če ga še ustvarjajo. "Če ga ne, ga bodo prisiljeni vključiti preko lastne cene v prodajno ceno in ga s tem prevaliti na potrošnika, zaradi česar se bo najprej zmanjšala regenerativna sposobnost podjetij, posledično pa tudi konkurenčna sposobnost celotnega slovenskega gospodarstva in zlasti zmožnost zaposlovanja."
Primerjava z evropskimi državami je neprimerna
Vlada kot primere uspešne obdavčitve nepremičnin navaja Avstrijo, Dansko, Nizozemsko, Švedsko in Latvijo. Na zbornici pa menijo, da je izbrani vzorec držav za analizo davčnih obremenitev nepremičnin neprimeren. Prve štiri države sodijo med najrazvitejše evropske države, ki imajo že vsaj 100 let stimulativno poslovno okolje. Zaradi drugačnega davčnega sistema (enotna davčna stopnja) in stimulativnih davčnih stopenj na vseh segmentih obdavčitve pa tudi Latvija ni dober primer, na katerem bi lahko gradili slovensko obdavčitev nepremičnin.
Dodatna obdavčitev ilegalnih objektov
Na zbornici vlado pozivajo, da medsebojno uskladi register nepremičnin in druge evidence za nepremičnine z dejanskim stanjem nepremičnin in na tej podlagi izračuna pravilno posplošeno vrednost nepremičnin. V nasprotnem primeru bodo s tem davkom obremenjeni zgolj tisti lastniki, ki imajo legalne in pravilno popisane ter ovrednotene nepremičnine, tisti, ki so špekulativno zamolčali dejansko stanje nepremičnin ali zidali nelegalno, pa bodo na boljšem, opozarjajo na OZS.
Prav tako naj vlada pripravi nove izračune davčnih obremenitev na podlagi predloga zakona o davku na nepremičnine, ki bodo izkazovali tudi davčne osnove po zdaj veljavnem zakonu o davkih občanov in zakonu o nadomestilu za uporabo stavbnega zemljišča, in ne zgolj zdaj veljavnih zneskov pobranih dajatev iz teh virov, kar izkrivlja podatek o višini bodoče davčne obveznosti.
Ministrstvo: Ne smemo obdavčiti kmetom orodja
Svoje stališče glede davka na nepremičnine je predstavilo tudi ministrstvo za kmetijstvo z ministrom Dejanom Židanom na čelu. Na ministrstvu so mnenja, da ni potrebe, da bi obdavčili zemljišča, gozdove in objekte, ki se uporabljajo za kmetijsko pridelavo. To mnenje je ministrstvo posredovalo v resorsko razpravo.
Ministrstvo poudarja, da gre pri kmetijskih ali gozdnih površinah za neke vrste delovne stroje ter da podobno velja za stavbe, ki so namenjene kmetijski proizvodnji. O tej tematiki se je Židan pred dnevi pogovarjal tudi z drugimi ministri držav članic. Med drugim se je posvetoval z luksemburškim ministrom Romainom Schneiderjem. V tej državi, ker je kmetijstvo panoga posebnega pomena, niso obdavčili stvarnega premoženja.
KOMENTARJI (139)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.