Epidemija novega koronavirusa je na Kitajskem povzročila tudi močno zmanjšanje nekaterih gospodarskih kazalnikov. Ob izbruhu bolezni covid-19, ki izvira iz mesta Wuhan v provinci Hubei, se je država odločila za uvedbo strogih ukrepov, zaradi katerih je drugo največje gospodarstvo na svetu za več tednov obstalo. Začeli so zapirati proizvodne obrate, podjetja pa so nadaljevala s prekinitvijo dela ob tradicionalnem praznovanju kitajskega novega leta, ki je bilo letos 24. januarja. Mnoga izmed njih so tudi propadla, kar je povzročilo dvig stopnje brezposelnosti.
Da je kitajsko gospodarstvo doživelo dramatične padce, kažejo tudi sveže objavljeni ekonomski kazalci. Padci v industrijski proizvodnji, ki se je v prvih dveh mesecih glede na enako obdobje lani znižala za 13,5 odstotka, so bili veliko bolj občutni, kot so pričakovali analitiki. Vse to je spodbudilo pričakovanja, da se bo kitajsko gospodarstvo v prvem četrtletju skrčilo, kar bi se zgodilo prvič od konca kulturne revolucije leta 1976.
Zaradi življenja ljudi v karanteni se je v januarju in februarju zmanjšala tudi trgovina na drobno – po podatkih kitajskega statističnega urada je ta upadla za 20,5 odstotka, čeprav so analitiki pričakovali samo 4-odstotni padec, navaja Forbes.
'Dno je bilo doseženo'
Po podatkih kitajske carinske uprave je kitajska zunanja trgovina v prvih dveh mesecih ravni dosegla 11-odstotni padec v primerjavi z enakim obdobjem lani, izvoz je bil nižji za 17,2 odstotka, uvoz pa za štiri odstotke. Kot glavni razlog za globok padec so pričakovano izpostavili posledice izbruha koronavirusa. S tem, da je epidemija glavni razlog za kolaps v gospodarskih kazalcih, se strinja tudi Rory Green, ekonomist in poznavalec kitajskega gospodarskega okolja pri svetovalnem podetju TS Lombard iz Londona. Kot je povedal za Forbes, so bile nekatere zgrešene napovedi analitikov posledica več razlogov – eden izmed njih se skriva v tem, da je Kitajska januarja že začela kazati krepitve gospodarskega zagona, pomembno dejstvo pa je tudi to, da je zapiranje tovarn in podjetij sovpadalo s praznovanjem kitajskega novega leta, ko bi bila ta tako ali tako zaprta. "Dno je bilo vsekakor doseženo," je prepričan Green. "Vprašanje zdaj je, kako hitra in močna bo pot okrevanja," dodaja.
V večjem delu države so tako že začeli odpravljati omejitve, kitajske tovarne pa ponovno zaganjajo proizvodnjo. Kitajski predsednik Xi Džinping je minuli teden med obiskom mesta Vuhan zagotovil, da je Kitajski že uspel preobrat. Visoki predstavnik vlade pa je v torek sporočil, da znova deluje že 90 odstotkov podjetij. Direktor nekega podjetja iz province Jiangsu Sun Huimin je za Forbes povedal, da so se v njihovem primeru prvi na delo vrnili lokalni delavci, tisti, ki so med praznovanjem kitajskega novega leta potovali v druge province, pa ostajajo še naprej izolirani v svojih domovih. Pričakuje, da se bodo proizvodnja in naročila ponovno dvignili do aprila oz. maja.
Slovensko podjetje na Kitajskem: Tekoče stvari smo urejali od doma
Temu, da se po slabih dveh mesecih gospodarstvo na Kitajskem vendarle vzpostavlja nazaj v ustaljene tirnice, pritrjuje tudi Andrej Boštjančič, direktor slovenskega podjetja Softnet, ki je z dvema poslovalnicama prisotno tudi v Šanghaju in Hongkongu. "Po slabih dveh mesecih dela od doma se poslovanje na Kitajskem vzpostavlja nazaj v prvotno stanje, proizvodnja se zaganja. Večjih težav ni. Vlada na Kitajskem je res prisluhnila podjetnikom, jim šla naproti, in zmanjšala prometni davek na storitve s treh na en odstotek. Tako pomaga podjetnikom, da se lažje vključijo v sam proces dela." Ob tem dodaja, da so v času epidemije koronavirusa tekoče stvari urejali od doma. "Obseg dela se je malo zmanjšal. Nekaj težav je bilo z likvidnostjo. Trajalo bo še kar nekaj časa, da se vse normalizira," še pove Boštjančič.
Podjetje je sicer na azijskem trgu prisotno tudi v Vietnamu, Singapurju in na Filipinih. In kakšne so razmere tam? "V Vietnamu se, v nasprotju s Kitajsko, razmere zaostrujejo, saj se je koronavirus tam šele začel širiti. Zaradi poslabšanja stanja v državi, povečanja števila obolelih in vzpostavljanja karantene smo tudi v našem podjetju uvedli delo od doma. Prav tako je stanje resno na Filipinih, glavno mesto je že v karanteni, družabnega življenja več ni. Zato smo se temu prilagodili in tudi tam uvedli delo od doma," še dodaja Boštjančič.
KOMENTARJI (47)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.