
Gaspari in Nučič se bosta udeležila zasedanja Mednarodnega finančnega in denarnega odbora IMF (IMFC), ki je posvetovalno telo odbora guvernerjev. Udeleženci IMFC bodo med drugim obravnavali vprašanja mednarodne denarne in finančne ureditve ter napovedi IMF za razvoj svetovnega gospodarstva v letošnjem in prihodnjem letu, največ pozornosti pa bodo namenili vprašanjem mednarodne likvidnosti, preprečevanju finančnih kriz in pranju denarja, financiranju terorizma, pomoči revnim državam v razvoju ter nekaterim institucionalnim zadevam IMF. Slovenski predstavniki pa se bodo predvsem srečevali s predstavniki držav, ki so članice iste konstituence v IMFC in razvojnem odboru Svetovne banke.

Pred uradnim začetkom spomladanskih srečanj so se v petek sestali finančni ministri in guvernerji centralnih bank držav G7, kot tudi držav v razvoju skupine G24. Predsednik Svetovne banke James Wolfensohn je na petkovi novinarski konferenci sporočil protestnikom, da so mednarodne finančne ustanove doslej veliko naredile za reformo delovanja in pomoč, zato bi si želel, da bi se to tudi upoštevalo. Državam v razvoju so odpisali več dolga in lokalnim uradnikom in ustanovam pa so dali večja pooblastila glede razporejanja sredstev. Wolfensohn je poudaril pomen razvojne konference v Monterreyu pretekli mesec in dejal, da pričakuje letos petodstotno gospodarsko rast v državah v razvoju. Medtem ko so v Monterreyju položili temelje mednarodnega razvoja, naj bi na spomladanskih srečanjih govorili predvsem o implementaciji. Zato, da ne bi pozabili na ključno besedo, so uradniki Svetovne banke menda dobili tudi majice s kratkimi rokavi z napisom "implementacija". Ena najpomembnejših nalog, ki jih čaka, je vlaganje v izobraževanje, Wolfensohn pa tudi meni, da je varnost in prihodnost bogatih držav odvisna od razvoja revnih, saj tam živi večina svetovnega prebivalstva.

Udeleženci sestanka G7 se tudi v petek niso dogovorili glede ameriške pobude, da bi po novem revnim dajala nepovratna posojila. Druge države je strah, da bi se s tem zmanjšala pripravljenost donatorjev za pomoč. Te nevarnosti se zavedajo tudi države v razvoju, saj je predsednik skupine G24, nigerijski finančni minister Mallam Adamu Ciroma dejal, da je v njihovem interesu nadaljevanje sistema pravih posojil. Nepovratna posojila ne bi vzpodbujala k odgovornemu ravnanju.
Podražitev bencina lahko ogrozi gospodarstvo
Skupina G7 se je pred današnjim začetkom rednega spomladanskega zasedanja Mednarodnega denarnega sklada (IMF) in Svetovne banke sestala in ugotovila, da je svetovno gospodarstvo po obdobju upočasnjene rasti oživelo ob podpori prilagojene makroekonomske politike. Svetovno gospodarstvo je v vzponu, vendar bi dvig cen nafte lahko predstavljal grožnjo za gospodarsko rast, so v sklepno izjavo zapisali finančni ministri in guvernerji centralnih bank sedmih najbolj razvitih držav na svetu G-7 in opozorili, da je argentinska kriza vir "resnih skrbi".
Demonstracije v Washingtonu
Še pred začetkom kongresa pa naj bi se na protestih zbralo okrog 30.000 ljudi. Na ta način bodo izrazili nasprotovanje vojni proti terorizmu, ameriški politiki do Bližnjega vzhoda in globalizaciji.