Slovenske železnice so danes s podjetjem Stadler podpisale pogodbo za nakup dodatnih 26 novih potniških vlakov. Skupna vrednost naročenih vlakov je 151 milijonov evrov brez DDV. Podjetje Stadler sta ob podpisu pogodbe zastopala direktor prodaje in marketinga Peter Jenelten ter direktor prodaje za Osrednjo in Vzhodno Evropo Željko Davidović. S Slovenskih železnic je pogodbo podpisala direktorica SŽ-Potniškega prometa Darja Kocjan.
Generalni direktor Dušan Mes je dejal, da sta prenova potniških vlakov ter prenova železniškega omrežja izjemno pomembna za zagotavljanje sodobnega železniškega javnega prevoza v Sloveniji. "Skupna vrednost lanskega in tokratnega nakupa novih vlakov je 320 milijonov evrov. Z njimi bomo lahko zagotovili storitve, primerljive s tistimi v najbolj razvitih državah. Zahvaljujem se Vladi Republike Slovenije, ministrstvu za infrastrukturo, ministrstvu za finance ter Slovenskemu državnemu holdingu, ki s takšnimi projekti dejavno sodelujejo pri modernizaciji Slovenskih železnic," je dejal Mes.
Slovenske železnice so zaradi posebnosti voženj vlakov po slovenskem železniškem omrežju naročile več vrst vlakov, poleg enonadstropnih električnih garnitur tudi dvonadstropne in dizelske. Pogodbo za prvih 26 vlakov so SŽ podpisale že lani aprila. Skupaj bo tako v prihodnjih letih na naših tirih vozilo 52 sodobnih potniških vlakov. Prve nove vlake bodo na slovenskem železniškem omrežju testirali konec letošnjega leta.
Nakup novih vlakov je le prvi del modernizacije. Poleg sodobnih vlakov bodo potnikom zagotovili tudi številne druge novosti. Po novem je denimo mogoče vozovnice kupiti po spletu in mobilnih napravah, načrtujejo pa postavitev kartomatov po vsej Sloveniji.
Strateški načrti SŽ
Ključni cilj strateškega načrta razvoja družbe SŽ-Potniški promet do leta 2031 je postati nosilni steber integriranega javnega potniškega prometa v Sloveniji z večinskim tržnim deležem v javnem medkrajevnem prevozu, s čimer nameravajo prispevati k varovanju naravnega okolja. Da pa bi lahko dosegli strateške cilje, so nujni celovita prenova voznih sredstev železniškega potniškega prometa, digitalizacija poslovanja in prenova postaj in postajališč, še navajajo v SŽ.
Na SŽ so začeli razvijati tudi več novih storitev. Ena od njih je projekt 'S SŽ od doma do cilja', s katerim želijo z učinkovitim P+R sistemom omogočili prevoze ne le med železniškimi postajami, temveč do tam, kamor bodo želeli potniki. Druga od omenjenih novih storitev pa je tudi E-Mobilni, pri kateri si bodo lahko potniki na železniških postajah izposodili električna vozila in z njimi nadaljevali pot do cilja.
KOMENTARJI (158)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.