V podjetju Domel so proizvodnjo v mestu Suzhou nedaleč od Šanghaja znova zagnali že 12. februarja, najprej z manj kot polovično ekipo, zdaj pa že obratujejo s polno ekipo za eno izmeno in naročila pokrivajo z nadurnim delom. "Največ težav imamo še vedno z organizacijo transportov, načrtovanjem odprem in dobav ... Stanje se kljub obljubam in velikim pričakovanjem še ne izboljšuje. Podobno je tudi pri naših dobaviteljih in kupcih, zato je treba veliko usklajevanja in prilagajanja trenutnim razmeram," so pojasnili.
Podjetje trenutno še vedno posluje normalno. V marcu proizvodnja ne bo motena, "za april je stanje še odprto in bo v vsakem primeru potrebnih več letalskih transportov, da bomo pokrili potrebe". Vse to bo zvišalo stroške poslovanja, a je o številkah še prezgodaj govoriti, so poudarili.
Ob tem so opozorili, da se je eden od nemških proizvajalcev avtomobilov, da bi premostil težave v dobaviteljski verigi, že odločil za krčenje naročil in da je pričakovati še več takih odločitev. A po drugi strani v Domelu beležijo tudi nova povpraševanja, saj kupci iščejo alternativne rešitve za kitajske proizvode.
Z zaskrbljenostjo pa spremljajo širjenje virusa v Italiji, ki je njihov pomemben trg, in bližnji okolici. V tej luči jih je prizadela tudi prestavitev sejma v Milanu.
V Suzhouu ima tovarno tudi podjetje Cablex, ki je proizvodnjo znova zagnalo 10. februarja. Kot so pojasnili, od takrat poslujejo nemoteno, na delo pa se je vrnilo dobrih 90 odstotkov zaposlenih. Tako kot v Domelu morajo sicer izvajati predpisane preventivne ukrepe, kot so uporaba zaščitnih kirurških mask in dosledno merjenje telesne temperature. "Sodelavci na lokaciji so primorani vlagati veliko truda v zagotavljanje nemotenega poslovanja, občasno kljub trudu prihaja do prekinitev proizvodnega procesa," so opisali razmere v Cablexu.
"Nekateri naši kupci so z zagonom proizvodnje začeli pozneje kot mi, zato večjih težav z nepravočasnimi dobavami ne beležimo. Dobavne verige pa še niso povsem učinkovite," so potrdili in dodali, da je dobavne čase težko napovedati. "Poslovno škodo zaradi izpada proizvodnje v začetku leta lahko ocenimo, nikakor pa ne moremo oceniti, v kolikšni meri bo koronavirus vplival na nakupno vedenje tamkajšnjih potrošnikov oz. samo potrošnjo," so še pojasnili.
Medtem pa vplivov epidemije koronavirusa še vedno ne čutijo v Krki, ki ima v Ningbuju z lokalnim partnerjem Menovo skupno podjetje Ningbo Krka Menovo. Pred kitajskimi novoletnimi prazniki so poskrbeli za dovolj velike dobave surovin s tega trga. Poslovanje bodo sicer tudi v naslednjih dneh urejali preko konferenčnih klicev in elektronskih sporočil.
V podjetju Softnet, ki ima pisarni v Šanghaju in Hongkongu, medtem opozarjajo, da se v večini podjetij na Kitajskem še vedno dela od doma, tudi pri njih. "Proizvodnja se sicer počasi zaganja nazaj, trajalo pa bo še kar nekaj časa, da se vse normalizira," so zapisali v sporočilu za javnost. Če ni proizvodnje, podjetje nima prihodka, posledično pa težko plača storitve strank, so še navedli.
Podobno je v Iskri, ki ima prodajno pisarno v Hongkongu. "Pri nas je pisarna odprta ves čas, saj smo delo organizirali od doma. Sestanki s kupci in urejanje tekočih poslov pa se izvajajo z videokonferencami in po telefonu. Delo poteka skoraj nemoteno, saj v pisarni izvajajo večinoma administrativna dela, sprejemanje naročil, pripravo odprem iz skladišča in organizacijo sestankov," so pojasnili.
V Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) so medtem na vprašanje, ali podjetja že beležijo kakšne težave zaradi širjenja virusa, odgovorili, da to velja za posamezna podjetja, ki "poskušajo artikle, ki bi jih morala dobiti s Kitajske, dobaviti prek drugih dobaviteljev". A zaplesti se utegne v prihodnjih 14 dneh, ko naj bi zaradi težav na Kitajskem začela zamujati dobava repromaterialov in drugih artiklov, "s čimer bo ogrožena proizvodnja v slovenskih industrijskih podjetjih".
Analiza družbe za zavarovanje kreditov Coface sicer navaja, da bo razsežnost prizadetosti sektorjev odvisna od tega, koliko časa bodo veljale transportne omejitve na Kitajskem in v državah preostalega sveta.
Največ težav se obeta proizvajalcem elektronike, saj naj bi imeli zalog največ do začetka aprila. Virus naj bi bil dodaten udarec za dejavnosti, ki se že sedaj soočajo s težavami, denimo avtomobilsko. Pričakovati je tudi, da bi lahko ob povečanem zavedanju glede velike odvisnosti od kitajskega gospodarstva oz. z njim povezanih dobavnih verig prišlo do premikov, ki bi to spremenili, tudi v obliki povratka protekcionističnih politik.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.