
S tem je HSE izpolnil enega izmed prednostnih poslovnih ciljev in pričakovanj lastnika (vlade), ki jih je ta postavil ob ustanovitvi. Izvozne cene so ugodnejše od lanskih ter bistveno višje od ponujene cene električne energije odjemalcem na domačem trgu. Pogodbena partnerja v pogodbi, ki jo je na svoji seji potrdil tudi nadzorni svet HSE, sta družbi Elektrizitäts-Gesellschaft AG iz Švice in Dalmine Energie S.p.A. iz Italije.
Pred ustanovitvijo Holdinga Slovenske elektrarne in po njej je bilo prelitega precej črnila in povedano veliko besed. Komentarji so se velikokrat nanašali tudi na to, da je odločitev o skupni družbi sprejeta preveč na hitro in preuranjeno. "Prvo prioritetno nalogo lastnika, prodajo električne energije v tujino, smo v družbi uspešno izpeljali. Res je sicer, da je bil časovni pritisk na celotno ekipo in njeno vodstvo, da se pogodbe pripravijo pravočasno, velik, zato je zadovoljstvo še toliko večje. Delo je potekalo v skladu z načrti za kar gre zahvala celotni ekipi in njenim članom," je ob podpisu pogodbe v sporočilu za javnost zapisal v. d. direktorja HSE Drago Fabijan.
HSE je dostop do tujega omrežja pridobil na podlagi Elesovega povpraševanja o namerah za izvoz električne energije v letu 2002, ki ga je omenjeno javno podjetje poslalo vsem proizvodnim družbam, in sicer za 190 MW pasovne energije. Ponudbe za prodajo električne energije je družba že poslala tudi slovenskim odjemalcem. Pričakovati je, da bodo pogodbe z domačimi kupci sklenjene do sredine prihodnjega meseca, torej v mesecu novembru.
Holding Slovenske elektrarne (HSE) združuje Dravske elektrarne Maribor, Savske elektrarne Ljubljana, Soške elektrarne Nova Gorica, Termoelektrarno Šoštanj, Termoelektrarno Brestanica in Premogovnik Velenje.