Agencija Standard & Poor's je v sredo znižala oceno kratko- in dolgoročnega kreditnega tveganja Sloveniji za eno stopnjo, z AA/A-1+ na AA-/A-1+, ker se je proračunska podoba od krize leta 2008 poslabšala, politiki pa še niso predstavili konsolidirane strategije, ki bi bila za S&P verodostojna.
Breme slovenskega dolga, ki se je v letih od 2002 do 2008 zmanjševalo, se je hitro povečalo zaradi vladnih ukrepov za pomoč gospodarstvu in bančnemu sistemu po krizi. S&P pričakuje, da bo splošni vladni dolg letos porasel na 43 odstotkov BDP, kar je za dvakrat več kot v letu 2008.
S&P meni, da je relativno cvetoče in gospodarsko stabilno obdobje po osamosvojitvi vlado uspavalo glede potrebnih strukturnih reform, kar je dodatno pritisnilo na državne finance. S&P meni, da volitve v decembru pomenijo priložnost za novo vlado, da prepreči nadaljnje nazadovanje in izvede strukturne reforme.
Ocena S&P za naprej ostaja stabilna, ker se pričakujeta konsolidacija državnih financ in izvedba programa proračunske konsolidacije. Čeprav se zaradi dogovorne narave slovenske politike pričakuje zamuda pri strukturnih reformah, pa S&P obenem pričakuje, da jih bo nova vlada izvajala.
Z ministrstva za finance so v odzivu na znižano oceno zapisali, da je vlada v zadnjem času tudi sama opozarjala na posledice nesprejetja potrebnih strukturnih reform. Poleg tega je državni zbor tudi zavrnil obravnavo interventnega zakona, ki ga je predlagala vlada in s katerim bi tudi v letu 2012 zamrznili določene pravice zaposlenih, kar je še poslabšalo situacijo.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.