Agencija Standard&Poor's (S&P) je danes napovedala možnost novega znižanja bonitetne ocene Slovenije. Dolgoročno in kratkoročno oceno države je uvrstila na seznam za potencialno znižanje ocene v kratkoročnem obdobju. S&P oceno kreditnega dolga za Slovenijo za zdaj sicer ohranja pri A, a bi se ta lahko znižala za eno stopnjo, torej na A-, ali pa celo do tri stopnje na BBB.
Na ministrstvu za finance poudarjajo, da svarilo agencije S&P pred morebitnim vnovičnim znižanjem bonitetne ocene Slovenije pritrjuje njihovim opozorilom o škodljivosti referendumskih pobud. Posledice pobude za referendum o državnem holdingu, ki jih navaja S&P, so po prepričanju ministrstva dovolj močan argument za vnovičen razmislek o pobudi.
Pri padcu bonitetne ocene na BB+ bi se pojavile težave bank v slovenskem bančnem sistemu, saj bi postalo približno 80 odstotkov premoženja slovenskih bank, ki ga zastavljajo pri Evropski centralni banki (ECB) v okviru operacij refinanciranja ECB, neprimernega. To bi imelo za posledico dodatno izgubo virov sredstev bank iz naslova operacij refinanciranja ECB, likvidnostne težave bank v Sloveniji ter sprožitev posojil v skrajni sili. Posledica dodatnega znižanja bonitetne ocene Slovenije bi se po navedbah ministrstva odražala v dražjem financiranju ter težjem dostopu do mednarodnih kapitalskih trgov. Vrednosti poroštev države bi padle, kar bi lahko ogrozilo izvedbo nekaterih načrtovanih investicijskih projektov ter določenim državnim podjetjem otežilo dostop do kapitalskih trgov.
Padec bonitete bi lahko tudi pomenil, da državno garantiranih obveznic, izdanih bankam v zameno za slabe terjatve v okviru zakona o ukrepih za krepitev stabilnosti bank, ne bi bilo mogoče uporabiti za zagotavljanje likvidnosti bank z zastavo pri ECB, še opozarjajo na finančnem ministrstvu.
KOMENTARJI (136)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.