Danes so objavili rezultate raziskave The Global Talent Competitiveness Index ali skrajšano indeks GCTI, ki omogoča, da države med seboj primerjamo, glede tega, kako dobro znajo izkoristiti človeške vire in prepoznati talente. Hkrati pa nam raziskava razkriva globalne trende v zaposlovanju.
GCTI je primerjalna letna raziskava, ki jo je mednarodna skupina Adecco pripravila v sodelovanju s priznano mednarodno poslovno šolo INSEAD in singapurskim inštitutom za preučevanje vodenja človeškega kapitala Human Capital Leadership Institute (HCLI).
Leta 2013 je bila Slovenija v tekmi za kadrovske potenciale v prvi četrtini svetovnih gospodarstev. Kako se je Slovenija uvrstila lansko leto?
Zdrsnili za eno mesto
GTCI, ki preučuje sposobnost držav, da tekmujejo za talente oziroma človeške vire, vključuje 93 svetovnih gospodarstev glede na njihovo zmožnost pridobivanja in zadrževanja domačih kadrovskih potencialov, pa tudi razvoja in privlačnosti za kadre iz tujine. Razsikava je že lani pokazala, da države vse bolj intenzivno tekmujejo za kadre oz. ustrezne talente, ki jih želijo privabiti, razviti in obdržati. To kaže, da je delovna sila vedno bolj mobilna, trend pa se bo še nadaljeval.
Vrh lestvice sicer zasedajo pretežno evropske države. Med prvo deseterico jih je sedem, med najboljšo dvajseterico pa kar 14. Tako kot lansko leto, je tudi tokrat na prvem mestu Švica, sledi ji Singapur, na tretjem mestu je Luksemburg. ZDA so na četrtem mestu, sledijo pa Kanada, Švedska, Velika Britanija, Danska, Avstralija in Irska. Gre za države z visokimi dohodki.
Slovenija je bila lani uvrščena na rep vodilne četrtine, torej na 25. mesto, v letošnjem poročilu pa je zdrsnila eno mesto navzdol in je 26. na lestvici. Naša severna soseda je na 15. mestu, Italija na 36. mestu, Madžarska na 33. mestu, Hrvaška pa na 46. mestu. Višje kot je uvrščena država na lestvici, bolj je privlačna za visoko izobraženo delovno silo in talente.
Celotno poročilo si lahko preberete na naslednji povezavi. Poročilo je v angleškem jeziku.
KOMENTARJI (59)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.