Stopnja inflacije v območju evra je julija na letni ravni znašala štiri odstotke, medtem ko je v celotni EU dosegla 4,4 odstotka, je sporočil evropski statistični urad Eurostat. V državah z evrom je inflacija tako ostala na enaki ravni kot junija, kar je največ od uvedbe evra.
Najvišjo stopnjo med njimi je znova zabeležila Slovenija (6,9 odstotka). Naši državi sledijo Belgija (5,9 odstotka), Luksemburg (5,8 odstotka) in Malta (5,6 odstotka). V celotni Uniji je bila inflacija najvišja v Latviji (16,5 odstotka), Bolgariji (14,4 odstotka) in Litvi (12,4 odstotka). Najnižje letne stopnje inflacije so po drugi strani zabeležili na Nizozemskem (3,0 odstotka), Portugalskem (3,1 odstotka) in v Nemčiji (3,5 odstotka).
V letu dni se je inflacija močno povečala. Julija lani je v območju evra na letni ravni znašala 1,8 odstotka ter 2,0 odstotka v celotni EU. Junija letos pa je dosegla rekordnih 4,0 odstotka v državah z evrom ter 4,3 odstotka v sedemindvajseterici.
K povišanju cen na letni ravni so v juliju v območju evra najbolj prispevale višje cene transporta (7,2 odstotka), hrane in stanovanj (po 6,7 odstotka). Na mesečni ravni pa so k inflaciji največ prispevale cene rekreacije in kulture ter hotelov in restavracij, še kažejo podatki Eurostata. Cilj Evropske centralne banke (ECB) je stopnja inflacije malo pod 2,0 odstotka na letni ravni.
Nižji BDP v drugem četrtletju
Eurostat je sporočil tudi podatke o bruto domačem proizvodu (BDP). Ta se je v drugem četrtletju v območju evra znižal za 0,2 odstotka v primerjavi s prvim četrtletjem, v celotni EU pa za 0,1 odstotka. V primerjavi z enakim obdobjem lani se je BDP v območju evra sicer okrepil za 1,5 odstotka, v EU pa za 1,7 odstotka. Največji padec BDP so glede na prvo četrtletje 2008 zabeležile Estonija (-0,9 odstotka), Nemčija (-0,5 odstotka) in Latvija (-0,5 odstotka). Slovaška pa je na drugi strani še zabeležila 1,9-odstotno rast, navaja Eurostat, ki pa za Slovenijo nima podatkov. Razlogi za upad gospodarskih aktivnosti so po navedbah statističnega urada znižanje potrošnje gospodinjstev, upočasnitev rasti v gradbeništvu in nižji obseg investicij v obrate in opremo.
ZDA so v primerjavi z EU v drugem četrtletju 2008 zabeležile 0,5-odstotno rast BDP v primerjavi s prvim četrtletjem, ko je bila četrtletna rast 0,2-odstotna. V drugem trimesečju se je znižal tudi japonski BDP, in sicer za 0,6 odstotka glede na prvo četrtletje, ko je še rasel z 0,8-odstotno stopnjo, še navaja Eurostat.
Evropska centralna banka (ECB) je v rednem mesečnem poročilu, ki ga je objavila danes, opozorila, da ostaja negotovost, ki obkroža gospodarsko napoved, visoka, med drugim zaradi zelo visokih in nestanovitnih cen surovin in nenehnih napetostih na finančnih trgih. "Na splošno prevladuje tveganje za gibanje navzdol," so še poudarili v banki, tako kot je prejšnji teden povedal že predsednik ECB Jean-Claude Trichet. Evropska komisija kljub vsemu ne pričakuje najhujšega. "Znaki so trenutno sicer negativni, še posebej kar zadeva pričakovanja gospodarstvenikov. A ne smemo se predajati pretirano pesimističnim občutkom," je dejala tiskovna predstavnica evropskega komisarja za gospodarske in monetarne zadeve Joaquina Almunie. Na vprašanje, ali Evropi grozi recesija, pa je odgovorila: "Prej ne kot da."
KOMENTARJI (120)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.