Pogovori o tem so bili zelo zaupni, tudi zaradi strahu pred morebitnimi špekulacijami na finančnih trgih. Poleg Slovenije bosta ob polnoči v evro čakalnico, v kateri je že Danska, vstopili še dve novi članici Unije - Litva in Estonija. Pogoj za sodelovanje v evropskem sistemu menjalniških tečajev je namreč članstvo v Evropski uniji.
Članica Unije, ki še ni uvedla evra kot plačilnega sredstva, se sicer sama odloči o tem, kdaj bo svojo valuto vključila v ta sistem in jo tako vezala na evro, vendar pa se to od nje pričakuje, prav tako kot uvedba evra.
Uvedba evra je tudi eden izmed ciljev Slovenije, predvidoma naj bi v Sloveniji plačevali z evri leta 2007. Da pa bi ta cilj lahko uresničili, bomo morali vsaj dve leti sodelovati v omenjenem sistemu menjalniških tečajev, ne da bi se v tem času tečaj med evrom in tolarjem bistveno spreminjal.
Poleg stabilnega tečaja pa bo morala Slovenija zadostiti še drugim ekonomskim kriterijem, predvsem zagotoviti nizke stopnje inflacije in obrestnih mer ter zdrave javne finance.
Podrobnosti sta na novinarski konferenci predstavila predsednik vlade Anton Rop in guverner Banke Slovenije Mitja Gaspari.
"Končali smo pogajanja z evropsko centralno banko in Evropsko unijo v zvezi z vstopom v evropski mehanizem deviznih tečajev. Od današnjega dne naprej je Slovenija v tem mehanizmu, to je prvi, velik korak v smeri prevzemanja evra. Je veliko priznanje za Slovenijo, da se je uspešno pripravila za vstop v Evropsko unijo in lahko pričakujemo, da bomo v naslednjih dveh letih v Sloveniji priča stabilnemu makroekonomskemu okolju, da bo vlada zavezana k stabilni ekonomski politiki, vključujemo se v evro, vključujemo se k evropski uniji in vsi smo zelo zadovoljni. Od jutri naprej bo objavljen tečaj, ki bo relativno fiksen za dolgo obdobje," je na novinarski konferenci povedal predsednik vlade Anton Rop.
Guverner Banke Slovenija Mitja Gaspari pa je najprej povedal, da bo tečaj, ki bo od ponedeljka naprej veljal kot centralni tečaj v Republiki Sloveniji za tolar v odnosu na evro veljalo 239,64 tolarja za 1 evro.
"Okoli tega tečaja se bo moral tržni tečaj gibati v relativno zelo ozkih okvirih za kar bo s svojimi ukrepi skrbela Banka Slovenije skupaj z bankami na trgu. Ta vstop v ERM 2 hkrati pomeni zavezo tako vlade kot tudi Banke Slovenije za vodenje koordiniranih ekonomskih politik, ki bodo omogočale na eni strani zadržanje stabilnosti tečaja, na drugi strani še dodatno znižanje inflacije, na tretji strani tudi fleksibilnost vseh trgov in segmentov gospodarstva, ki bodo omogočali, da bo slovensko gospodarstvo ob stabilnem tečaju še vedno konkurenčno in s tem tudi omogočalo nadaljnjo rast Slovenije oziroma njenega gospodarstva v primerjavi z evropskim gospodarstvom," je dejal guverner Gaspari in ob tem še dodal "od jutri naprej torej velja stabilnost tečaja, za katerega se bo Banka Slovenije kot prva trudila, da bo takšen tudi ostal."