Vse kaže, da bo letošnje leto še eno rekordno turistično leto. Rast prihodov in prenočitev ter prilivi iz obiskov tujih turistov napovedujejo še eno, zaporedoma že četrto rekordno leto slovenskega turizma. Od januarja do konca oktobra letos nas je obiskalo več kot 4,2 milijona turistov, ki so ustvarili skoraj 10,8 milijona turističnih prenočitev.
Ključni ukrepi v letu 2017, kot so sprejem strategije trajnostne rasti slovenskega turizma 2017–2021, priprava predlogov zakonov s področja turizma, javni razpisi za sofinanciranje z evropskimi sredstvi, številne globalno odmevne tržno-promocijske in trajnosti zavezane razvojne aktivnosti Slovenske turistične organizacije ter prizadevanja slovenskega turističnega gospodarstva so prispevali k bistvenemu povečanju prepoznavnosti in ugleda Slovenije kot zelene, zdrave in aktivne dežele za 5-zvezdična doživetja, so sporočili s Slovenske turistične organizacije in dodali, da leto 2018 slovenski turizem postavlja pred nove priložnosti, a tudi številne izzive, ki jih naslavlja nova turistična strategija.
"Rezultati slovenskega turizma napovedujejo že četrto zaporedno rekordno leto. Od januarja do konca oktobra letos nas je obiskalo več kot 4,2 milijona turistov, ki so ustvarili skoraj 10,8 milijona turističnih prenočitev. V tem obdobju smo torej že dosegli številke, ki smo jih lani v celem letu, kar nas izjemno veseli. Še pomembnejši je podatek, da smo že presegli dve milijardi evrov iz naslova izvoza potovanj," je dejal Zdravko Počivalšek, minister za gospodarski razvoj in tehnologijo. V prvih 10 mesecih letos smo v primerjavi z istim obdobjem lani zaznali 17-odstotno rast prihodov tujih turistov, prihodki iz naslova izvoza potovanj so porasli za devet odstotkov. Visoka rast ni naključje, opozarja Počivalšek, ki v prihodnjem letu računa na nadaljnjo petodstotno rast prilivov.
"Rast turizma v Sloveniji ni naključna. Res je, da so se turistični tokovi nekoliko preusmerili in da celotna Evropa beleži veliko rast pri prihodu tujih gostov, vendar je k takšnemu rezultatu veliko prispevala uspešna promocija slovenskega turizma doma in v tujini ter ključni ukrepi ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo," je še dejal Počivalšek, ki je med ključnimi ukrepi v letu 2017 izpostavil: sprejem nove strategije trajnostne rasti slovenskega turizma 2017–2021, pripravo novega zakona o spodbujanju razvoja turizma in novega zakona o Kobilarni Lipica, pripravo in izvedbo javnih razpisov s področja turizma, uspešno izveden projekt E-poročanja ter uspešno rešeno problematiko koncesnin za uporabo termalne vode v naravnih zdraviliščih.
Eva Štravs Podlogar, državna sekretarka na gospodarskem ministrstvu, pa je predstavila spremembe na področju zakonodaje: "Pripravili smo predlog novega zakona o spodbujanju razvoja turizma in novega zakona o Kobilarni Lipica. Oba zakona sta potrjena od vlade in sta sedaj v obravnavi v državnem zboru. Novost prvega je predvsem v povišanju turistične takse in uvedbi promocijske takse, s katero bomo zagotovili sredstva za nadaljnjo uspešno promocijo slovenskega turizma. Z drugim bomo vzpostavili transparentne pogoje za lažje poslovanje dejavnosti, vezanih tako na javno službo kot dejavnosti, povezane s turizmom. V pripravi so tudi spremembe zakona o gostinstvu in celovita ureditev področja kategorizacije nastanitvenih obratov, vključno z uvedbo sistema Hotelstars za hotele."
Štravs Podlogarjeva je izpostavila tudi pomembnejše javne razpise. "Aktualna sta dva javna razpisa: javni razpis za sofinanciranje implementacije okoljskih znakov v nastanitvenih obratih v višini 98 tisoč evrov in javni razpis za sofinanciranje razvoja integralnih turističnih proizvodov v višini osem milijonov evrov. Najavljam tudi javni razpis za sofinanciranje razvoja in promocije turistične ponudbe vodilnih turističnih destinacij v višini 3,3 milijona evrov, ki bo predvidoma objavljen konec januarja naslednje leto. Prihodnje leto bo za nas zelo aktivno, saj bomo realizirali ukrepe, ki smo jih zasnovali ali pripravili v tem letu, ter začeli nove, ki jih opredeljuje nova strategija turizma. Vse ukrepe bomo tudi naprej snovali in uresničevali v sodelovanju s ključnimi deležniki, ki so podpisniki Deklaracije o sodelovanju za trajnostno rast slovenskega turizma."
Promocijsko najbolj intenzivno leto doslej
Maja Pak, direktorica Slovenske turistične organizacije, pa je dejala: "Za Slovensko turistično organizacijo je leto, ki se izteka, eno najbolj promocijsko intenzivnih, in hkrati leto, ki ga zaznamuje rekordna pozornost Sloveniji kot turistični destinaciji s strani tujih medijev, številna priznanja slovenskemu turizmu in Slovenski turistični organizaciji ter številne uvrstitve Slovenije v vrh lestvic najbolj prepoznavnih turističnih destinacij. V lanskem letu smo izvedli številne odmevne promocijske projekte, ki so Slovenijo kot zeleno aktivno in zdravo destinacijo približali turistom, ki iščejo destinacije za 5-zvezdična doživetja," je dejala Pakova in dodala, "pred nami so številni izzivi. Če želimo, da bomo zadovoljili ali presegli pričakovanja turistov, je treba čimprej in dosledno realizirati novo turistično strategijo visoke vrednosti in razlikovanja. Samo tako bomo lahko uresničili obljubo, ki jo dajemo s sporočilom zelene butične destinacije, zagotovili višje prihodke v turizmu in realizirali številne poslovne priložnosti ter nova zaposlovanja."
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.