
Analitiki Dun&Bradstreet ocenjujejo, da je od kandidatk za vstop v ERM II Slovenija najbolje pripravljena prenesti morebitne špekulativne monetarne vdore. Kot še navaja poročilo, sicer napisano pred velikim skokom cen nafte, ki bo neugodno vplival na že tako občutljivo stopnjo inflacije, so gospodarska gibanja v Sloveniji ugodna, neposrednih nevarnosti pa ni.

Analitiki bonitetne hiše v poročilu ugotavljajo, da bo članstvo v ERM II Slovenijo izpostavilo številnim pomembnim tveganjem. Nujnost fiksiranja tečaja tolarja do evra z nihanjem v razponu 15 odstotkov navzgor ali navzdol ter približevanje nominalne obrestne mere prevladujočim v evroobmočju bo močno omejilo možnost, da bi slovenske monetarne oblasti nadzorovale domače povpraševanje. Nižje domače obrestne mere v povezavi z večjo ponudbo posojil bi lahko povzročile močan dvig povpraševanja in špekulativne prilive kapitala, ki pa naj bi zaradi slovenske proračunske trdnosti ne predstavljali večjih težav.
Dun&Bradstreet je v junijskem poročilu popravil navzdol oceno o povprečni letni inflaciji v tekočem in prihodnjem letu, in sicer s 4,5 na 3,5 odstotka in s štiri na tri odstotke. Poročilo poleg tega omenja tudi dejstvo, da je rating agencija Standard & Poor's popravila oceno deželnega tveganja Slovenije z A+ na AA-, kar naj bi bil odsev proračunske varčnosti in napredka pri zniževanju inflacije. Zanimivo je tudi, da je Slovenija v ratingu tako presegla članico evroobmočja Grčijo, so še sporočili iz ljubljanske bonitetne hiše I, partnerske družbe Dun&Bradstreet.